שתף קטע נבחר

אוזבקי הודה: כך תכננתי להתנקש באובמה

צעיר מאוזבקיסטן שנעצר אשתקד בארה"ב התוודה כי התכוון לרצוח את הנשיא כשיפתח בקמפיין לבחירתו מחדש. הוא התכוון לירות בו מרחוק, אבל "התאכזב כשגילה כמה יקר רובה צלפים"

לברק אובמה דאגות רבות לקראת הבחירות לנשיאות, אבל לפחות אחת הוא יכול להסיר מלבו – מזימת ההתנקשות בו על ידי אזרח אוזבקיסטן. אוּלוּגבק קוֹדירוב, בן 22, שנעצר ביולי אשתקד באלבמה, הודה אתמול (יום ו') כי תכנן להתנקש בנשיא ארצות הברית, בסיוע ארגון טרור איסלאמי הפועל במולדתו. האיש, שנעצר בעת שניסה לרכוש רובה מסוכן סמוי, סיפר כי התכוון לממש את תוכניתו בתקופת הקמפיין של אובמה, משום שאז היה יוצא לציבור לעתים קרובות יותר.

 

מסוכן להיות נשיא אמריקני:

מו"ל יהודי חולל סערה: הציע להתנקש באובמה

קלטות מרצח קנדי. כך נשמע הממשל שעות אחרי

תגלית בכספת: הצ'ק האחרון שפיזר לינקולן

 

לפי הודאתו, קודירוב יצר לראשונה קשר עם נציג התנועה האיסלאמית באוזבקיסטן, אדם המכונה "האמיר", ביולי אשתקד. האיש שאל את קודירוב "אם יש משהו שהוא יכול לעשות לגבי הנשיא אובמה", מאחר שהוא היה יותר קרוב אליו גיאוגרפית. השניים אז דנו בדרכים שונות לרצוח את אובמה, בהן שימוש ברובה צלפים על מנת לירות בו ממרחק רב.

 

בכתב ההודאה צוין עוד כי קודירוב התאכזב כשגילה עד כמה יקר רובה כזה, וגם כישוריו הבינוניים כצלף לא אפשרו לו לממש תוכנית זו. במקום, החליט קודירוב לנסות לירות באובמה ממרחק קרוב יותר, במקום ציבורי. "קודירוב הודה שלא היה אכפת לו אם יירו בו או אם ייהרג, כל עוד היה רוצח את הנשיא אובמה", נכתב בתיק התביעה.

 

רכש רובה אוטומטי וארבעה רימוני יד

הנאשם אז יצר קשר עם ידידו, דובר אוזבקית שנהג לגלוש עמו באתרי ג'יהאד ולהתפלל במסגד בעיר מגוריהם בירמינגהאם, וביקש ממנו לרכוש עבורו אקדח כדי שיוכל להתנקש באובמה. קודירוב הוסיף כי "זה מה שהוא אמור לעשות למען האיסלאם", צוין בהסכם הטיעון.

 

עוד חדשות מהעולם:

סין: אסור לנאום יותר משעה ואין לשעמם את הקהל

יום השנה להדחת מובארק: "לא ללחוץ על הצבא"

רוסיה: הוחלפו בלידתן ותובעות 100 אלף דולר

 

קודירוב השמיע את איומיו גם באוזני אדם נוסף, שדיווח על כך למשטרה, והרשויות מיהרו להתערב. "הוא כבר גיבש תוכנית, הוא יצר קשר עם גורמים נוספים לסיוע, וניסה לרכוש כלי נשק למימוש תוכנית", הסבירה התובעת בתיק, עו"ד ג'ויס וואנס. הנאשם נעצר בסופו של דבר לאחר שהמתלונן הפגיש אותו עם סוחר נשק, שהתגלה כסוכן חשאי. הוא רכש ממנו רובה אוטומטי וארבעה רימוני יד, שנוטרלו מבעוד מועד.

 

קודירוב הודה באשמה בשלושה סעיפים: איום על חיי הנשיא, אחזקת נשק אוטומטי ומתן סיוע חומרי לטרוריסטים. כחלק מעסקת הטיעון, בוטלו ארבעה סעיפים נוספים בכתב האישום. הרשויות ציינו כי קודירוב שהה בארצות הברית באופן לא חוקי, שכן הוענקה לו ויזת סטודנט אך הוא מעולם לא נרשם ללימודים.

 

עורך דינו של קודירוב, לאנס בל, מסר כי מרשו מצטער על שאירע ו"מקבל על עצמו את האחריות המלאה". הוא הוסיף כי הודאתו של קודירוב חסכה ממנו מאסר עולם פוטנציאלי. הנאשם עדיין עשוי להישלח לכלא למשך עד 30 שנה, אולם להערכת הסנגור, בית המשפט יגזור עליו מחצית מפרק זמן זה, לכל היותר. כשישוחרר מהכלא בסופו של דבר, הרשויות האמריקניות צפויות לגרשו מהמדינה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "רצח למען האיסלאם"
צילום: רויטרס
מומלצים