שתף קטע נבחר

בדרך לגני הילדים: סבתות וסטודנטיות

במסגרת חוק חינוך חינם לגיל הרך, יזדקק משרד החינוך לעוד אלפי גננות וסייעות. הפתרון? קליטת סטודנטיות לחינוך, פנייה לגננות שפרשו ובעדיפות אחרונה - גיוס גמלאיות

מהמכללה ומהפנסיה - לגני הילדים. משרד החינוך חשף השבוע את תוכניתו לאיוש גני הילדים במסגרת יישום חוק חינוך חינם לגיל הרך (3-4). מהתוכנית עולה כי את התקנים החסרים צפויות לאייש סטודנטיות לחינוך הגיל הרך, גננות שעזבו את המקצוע ובעדיפות אחרונה - גמלאיות משרד החינוך.

 

במשרד מבהירים כי כרגע מדובר בתוכניות מגירה בלבד ורק לקראת מרס,

בתום מועד ההרשמה לגנים, יוודע בדיוק כמה תקנים חסרים והיכן, ורק אז יחל איוש המשרות. על פי נתוני משרד החינוך, בישראל פועלים כיום כ-8,640 גנים לגילאי 3-4 ולשם החלת החוק החדש יידרש המשרד לבנות עוד כ-2,500 גנים שיצריכו הכשרה של כ-2,500 גננות וסייעות. עם זאת, בשנה הראשונה ליישום החוק צפויים להיבנות כ-1,500 גנים בלבד. היתר ייבנו בהדרגה ובמהלך שלוש השנים הבאות.

 

בכינוס שנערך ביום חמישי בתל-אביב הציגו ראשי משרד החינוך את תוכניתם לגיוס גננות חדשות. בעדיפות הראשונה ייקלטו סטודנטיות לחינוך הגיל הרך בשנה ד' ללימודיהן, אשר ממילא עובדות בגני הילדים במסגרת ההתמחות. בעבר סטודנטיות אלו יכלו לשמש רק כגננות משלימות, וכעת הן יתבקשו לנהל כיתת גן בעצמן. אחריהן ברשימה ייקלטו סטודנטיות בשנה ג' אשר במסגרת לימודיהן יתבקשו לבצע שני ימי התנסות בשבוע בגני ילדים, במקום יום התנסות אחד, ובתמורה יקבלו שכר.

 

בקרוב "עוגה עוגה" עם סבתא? (ויז'ואל/פוטוס) (ויז'ואל/פוטוס)
בקרוב "עוגה עוגה" עם סבתא?(ויז'ואל/פוטוס)

 

מנתוני המשרד עולה עוד שכ-30% מהגננות המחזיקות בתעודת הוראה כבר לא עובדות במקצוע מסיבות אישיות, ובכוונת המשרד ליצור איתן קשר ולהציע להן לשוב לעבודה. החלופה הרביעית והאחרונה היא פנייה לגננות שיצאו לגמלאות. במשרד מדגישים כי מדובר יהיה רק במקרים קיצוניים, בעיקר ביישובים מבודדים שאין בהם חלופות אחרות. המשרד לא מתכוון בשלב זה לפנות לגננות פרטיות, לדבריו בשל העדר הסמכה וחשש לקליטה של כוח אדם לא מיומן.

 

ראש החוג לחינוך הגיל הרך במכללת לוינסקי, ד"ר קלודי טל, אמרה בתגובה כי לטעמה

מדובר בתוכנית נכונה. "הסטודנטיות הצעירות מלאות מרץ ותשוקה לעבודה, ועם קצת מאמץ הן יכולות להתגבר על הקשיים ולמלא את השורות בהצלחה רבה". היא הביעה הסתייגות מגיוס גמלאיות. "גננת זה מקצוע מאוד שוחק שדורש הרבה אנרגיה והשקעה בילדים, ועל כן רצוי לגייס כוח אדם רענן ולא פנסיונריות שלרוב חשות תשישות רבה לקראת גיל היציאה לגמלאות".

 

סמנכ"לית המנהל הפדגוגי במשרד החינוך הבהירה כי "הדגש באיוש יהיה על איכות וסטנדרטיזציה בהוראה ובשום אופן לא תהיה פשרה על רמת הגננות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן ילדים. צורך בעוד 2,500 גנים
צילום: shutterstock
מומלצים