שתף קטע נבחר

ארה"ב חושפת תצלומי לוויין: כך טובח אסד

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה תצלומי לוויין שמתעדים סיוע ארטילרי לתקיפת אזרחים בערים שונות בסוריה. השגריר האמריקני: זו הוכחה לשימוש בנשק כבד נגד אזרחים. צפו: התושבים הנצורים בחומס משתמשים ביוני דואר

הממשל האמריקני מחפש כל דרך להשפיע על המתרחש בסוריה. ללא התערבות צבאית מעשית ולנוכח היעדר אופציות מידיות להביא להפסקת הטבח של משטר אסד באזרחים סורים, החלה מחלקת המדינה לפרסם תצלומי לוויין של הפעילות של צבא סוריה נגד אזרחים. הדבר מכוון להפעיל לחץ על רוסיה וסין, כדי להחזירן למועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה שתבלום את הטבח.

 

כותרות אחרונות ממרחץ הדמים בסוריה:

מתקרבים לאסד: התנקשות בקצין בכיר בדמשק

רוסיה: המערב מחמש את האופוזיציה הסורית

אתמול: פיגוע בחלב, תמונות זוועה בטלוויזיה

 

 (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE) (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)
(צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)

 

 (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE) (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)
(צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)

 

באתר המשרד מופיעים תשעה תצלומים המתעדים סיוע ארטילרי לכוחות שפועלים בחומס ובערים נוספות. באתרי האינטרנט של האופוזיציה הסורית ניכרת התעניינות רבה בתמונות וחלק מהגולשים קוראים לצבא סוריה החופשי להפיק מהן תועלת.

 

"היום הקשה ביותר רגשית"

מחלקת המדינה פרסמה את התצלומים גם בעמוד הפייסבוק של רוברט פורד השגריר האמריקני בדמשק, שעזב את סוריה עם כל צוות השגרירות והוא ממשיך לפעול מפריז ומוושינגטון. ממקום מושבו בפריז ניסח פורד כתב אישום חמור נגד משטר אסד וכתב שהצילומים שהוא העלה "מדאיגים" והם "ההוכחה" שהמשטר משתמש בנשק כבד נגד אזרחים. "ממשלת סוריה יוזמת באופן קבוע התקפות על אזורים מאוכלסים תוך שימוש בנשק כבד", כתב פורד.

  

 (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE) (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)
(צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)

 

 (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE) (צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)
(צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE)

 

השגריר כתב עוד כי ההחלטה לסגור את השגרירות האמריקנית בדמשק נבעה מדאגות ביטחוניות. "אני יכול לומר בלי הגזמה ש-6 בפברואר היה היום הקשה ביותר בקריירה שלי מבחינה רגשית. עזבתי את דמשק בצער ובעצב כבד. הלוואי שלא היינו צריכים לעזוב".

 

יוני דואר בשירות הנצורים

תושבי חומס הנצורים והמנותקים מחשמל ומאמצעי תקשורת נדרשים לפנות לדרכי תקשורת מן העבר- יוני דואר. בסרטון שהועלה בסוף השבוע ליוטיוב, נראים תושבי שכונת באב א-סבאע בחומס ממתינים על גג אחד הבתים ומצפים למסר משכונת באבא עמרו שסופגת בימים האחרונים את ההפגזות הקשות ביותר מצד הכוחות הסורים.

 "באה ציפור, אללה אכבר", צועק אחד מהתושבים בסרטון. "אנחנו שולחים ציפורים כדי לקבל מידע משכונת באבא עמרו", המשך אותו פעיל. חברו תפס את היונה שאליה הוצמד פתק שבו נכתב: "אנו מבקשים מכם תמיכה בציוד רפואי ובמזון". בסרטון ממשיך הפעיל להקריא מאותו פתק: "החדשות שהעברתם לנו הגיעו ליעדן. תחי סוריה. שבשאר אסד ייפול".

 

 

ה"וושינגטון פוסט" כתב היום כי לממשל אובמה ולידידי ארה"ב יש מעט מאוד אופציות, אם בכלל,

לסיים את מרחץ הדמים הסורי. האמריקנים אינם מעוניינים להתערב צבאית בסוריה ובעקבות כישלון יוזמת הליגה הערבית להעביר החלטה במועצת הביטחון, ההערכה היא שהמצב הנוכחי עלול להימשך חודשים לא מעטים.

 

הפעילות הדיפלומטית הנוכחית נעשית בשני מישורים: ניסיון לגבש טיוטת החלטה שתובא שוב למועצת הביטחון, ויוזמה לכנס בלונדון את "ידידי סוריה" מקרב מדינות המערב והערבים, כדי לדון במתן סיוע הומניטרי לסוריה – ומעבר לו.

 

בינתיים ממשיכים כוחותיו של הנשיא אסד לפעול בסוריה. פעילי אופוזיציה במדינה דיווחו כי 31 בני אדם נהרגו היום בעימותים בין מתנגדי המשטר לבין הצבא. 

 

בכיר באופוזיציה הסורית, כמאל א-לבואני, אמר כי הכוחות פשטו על העיר הנצורה זבדאני הסמוכה לגבול עם לבנון, למרות הסכם הפסקת אש שהושג בחודש שעבר בין הצדדים. עד כה לא דווח על נפגעים מקרב תושבי העיר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תצלום לוויין שפורסם על ידי מחלקת המדינה. לחץ על רוסיה וסין?
צילום: EPA, US DEPARTMENT OF STATE
מומלצים