שתף קטע נבחר

בגלל הדרת הנשים: בית שמש לא עיר תאומה

בעקבות האלימות נגד נשים מצד חרדים בבית שמש, החליט מחוז מונטגומרי שבפרברי וושינגטון להקפיא את כינון ברית ערים תאומות עם העיר. החלופה? גונדר שבאתיופיה - באזור היהודים

הדי האלימות כלפי נשים בבית שמש מגיעים עד ארצות הברית. מחוז מונטגומרי שבפרברי וושינגטון הקפיא חתימת ברית ערים תאומות עם בית שמש, בעקבות הדיווחים על הנעשה בעיר לאחרונה, העימותים בין הקהילה החרדית למשטרה, ובעיקר – היחס לנשים. במקום זה, החל המחוז לקדם ברית ערים תאומות עם העיר גונדר שבאתיופיה, הנמצאת באזור שבו חייתה הקהילה היהודית האתיופית.

 

תזכורת - אלימות חרדים נגד נשים בבית שמש:

אלפים הפגינו: "בית שמש לא תהיה טהרן"

לא תדירו אותן: נשות בית שמש מחוללות שינוי

נעמה מרגוליס תתגבר. היהדות אולי לא / דעה

 

בשנים האחרונות קידם מחוז מונטגומרי, שבו מתגוררים יהודים רבים וישראלים לא מעטים, יחסי כלכלה ותרבות עם בית שמש. ב-2007 אף ביקר בעיר המנהל התפעולי של המחוז, הדמוקרט ישעיה לג'ט, והניח את היסודות לברית ערים תאומות עם בית שמש ועם מועצת מטה יהודה.

 

ההפגנה בבית שמש נגד הדרת נשים והתחרדות העיר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה בבית שמש נגד הדרת נשים והתחרדות העיר(צילום: גיל יוחנן)

 

התוכנית לקידום ברית ערים תאומות עמדה לקדם שיתוף פעולה בתחומי חינוך, תרבות, רווחה, כלכלה, סיוע הומניטרי וצדקה. בכך מנסה המחוז – בין העשירים בארה"ב – לסייע למקומות נזקקים בעולם. ביולי נחתמה ברית דומה עם העיר מוזראן באל סלבדור.

 

בית שמש הייתה הבאה בתור, אבל בעקבות הכותרות שלהן זכו בין היתר השפלתה של הילדה נעמה מרגוליס ותקיפתה של נטלי משיח, החליטו במונטגומרי להשעות את החתימה על ברית הערים התאומות.

 

רכבה של משיח לאחר התקיפה (צילום: אלי ונונו ) (צילום: אלי ונונו )
רכבה של משיח לאחר התקיפה(צילום: אלי ונונו )

 

סוזן קארין, פעילת זכויות האדם הפועלת במונטגומרי, התריעה מאז 2009 בפני בכירי המחוז על המתרחש בבית שמש - הפרדה על בסיס מגדרי ודתי ואלימות שנובעת מכך. הם המשיכו בתוכנית,

תוך התעלמות מטענותיה על פגיעה בזכויות אדם בבית שמש, אבל החדשות האחרונות מישראל, שזכו לסיקור גם בארצות הברית, גרמו למחוז לשנות את דרכו.

 

כמה פוליטיקאים יהודים שעמדו מאחורי התוכנית לקידום הברית החליטו לסגת ממנה כדי לא להרגיז את הבוחרים שלהם. "אני תומך במאמצים לבנות גשרים, אבל שיקול הדעת ניצח", אמר ג'ורג' לוונטל, יהודי חבר מועצת המחוז, שביקר בעבר בבית שמש. "ככל שאתה נכנס עמוק יותר לנושא הזה, אתה מסתכן בכך שתגרום לבוחרים שלך להתרגז עליך", אמר ל"וושינגטון פוסט".

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה מרגוליס. יריקה בדרך לבית הספר
צילום: אוהד צויגנברג
נטלי משיח. הותקפה כשתלתה מודעות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים