שתף קטע נבחר

הזינוק בתעריף החשמל מכה בדיירי המגדלים

דמי הניהול בכ-60% מהבניינים המשותפים בישראל זינקו בתחילת 2012 בכ-20%. מי שספג את הפגיעה הקשה מכל הם דיירי מגדלי היוקרה, שדמי הניהול בהם הפכו למשכנתא שנייה

האם העלאת תעריפי החשמל בישראל עלולה להשפיע גם על ועד הבית? על פי האיגוד הישראלי לניהול בתים ומבנים, התשובה היא כן. מבדיקה שערך האיגוד עולה כי עם תחילת שנת 2012, דמי ניהול הבתים בכ-60% מהבניינים המשותפים בישראל עלו בכ-20%. 

 

על פי נתוני האיגוד, בבניינים של 15-10 קומות שילמו הדיירים עד כה בממוצע כ-260 שקל בחודש - וכעת ישלמו עד כ-310 שקל בחודש. בבניינים של 20-15 קומות שילמו הדיירים עד כה בממוצע כ-300 שקל בחודש - וכעת ישלמו עד כ-360 שקל בחודש. בבניינים מעל 20 קומות שילמו עד כה כ-350 שקל - וכיום ישלמו כ-420 שקל בחודש. ואילו בבניינים עם שירותי שמירה תהיה תוספת של כ-350 שקל לדירה.

 

אלה שבעיקר מרגישים בכיסם את ההתייקרות במחירי דמי הניהול הם דיירי מגדלי היוקרה, דוגמת מגדלי אקירוב ומגדלי יו בתל-אביב. מנתוני חברת מ.מ.מ פלטיניום, העוסקת בניהול ואחזקה של בניינים יוקרתיים, נמסר כי עיקר העלייה נרשמה ברבי קומות בעלי מפרט שירותים רב. בבניין יוקרתי, דמי הניהול החודשיים של דירות בעלי מ"ר גבוה יכולים להגיע אף ל- 4,500 שקל לדירה בחודש.

 

בגלל תעריפי החשמל

לדברי תמיר מינץ, יו"ר האיגוד ומנכ"ל קבוצת מ.מ.מ אחזקות, הסיבה העיקרית לעלייה במחיר דמי הניהול שמשלמים דיירים בבניינים משותפים היא התייקרות תעריפי החשמל. בחצי השנה האחרונה נרשמה עלייה של כ-15% בתעריפי החשמל, וחברת החשמל המליצה להעלות את התעריף ב-19% על פני שלוש שנים. הסיבה לעליית המחירים היא מחסור בגז טבעי במצרים ובישראל בעקבות פיצוצי צינור הגז בסיני.

 

"עליית מחירי החשמל משפיעה על אחד מהרכיבים המרכזיים בתשלום דמי הניהול בבתים משותפים, בעיקר ברבי קומות, שבהם צריכת האנרגיה גבוהה יותר - וכוללת שימוש במעליות מתוחכמות, בחדרי משאבות ועוד", מסביר מינץ. "עלייה זו גורמת להתייקרות של עד 20% בתשלום דמי הניהול החודשי".

 

מינץ סבור שיש סיבות נוספות לזינוק בדמי הניהול: "שירותי השמירה והניקיון התייקרו בשל העלאת שכר המינימום של העובדים בחברות אלו", הוא מסביר. "כמו כן, ישנן חברות ניהול הנוקטות בשיטת התשלום COST+, המהווה תוספת של 10%-15% לתשלומים השוטפים הנגבים מהדיירים בגין הוצאות על חשמל, מים, ניקיון, גינון וכיו"ב. לכן, התייקרות עלות האחזקה תביא גם היא לתשלום גבוה יותר לחברת הניהול של הבניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי אקירוב בתל-אביב. מרגישים את ההתייקרות בכיס
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים