שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיון באו"ם: 'אנשי אסד אונסים מאות ילדים וגברים'

  בדיון שנערך בעצרת הכללית, האשימה נציבת מועצת זכויות האדם של האו"ם את סוריה בביצוע פשעים נגד האנושות. "יותר מ-400 ילדים נהרגו מירי כוחות הביטחון. הם נעצרים, עוברים עינויים ואונס ומונעים מהם מים ומזון". השגריר הסורי: "אנחנו צריכים צדק לאומי, לא צדק ביוטיוב. הפסיקו להרוג את עמי"

  לאחר הכישלון להעביר החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, העבירו הליגה הערבית ומדינות אירופה את הזירה לעצרת הכללית: הערב (יום ב') מתנהל דיון בעצרת האו"ם על הפרות זכויות האדם של המשטר הסורי. בסיום הדיון תעלה סעודיה להצבעה הצעה שתגנה את סוריה ותביע תמיכה בתוכנית הליגה הערבית לביצוע העברת שלטון במדינה הערבית.

   

  כותרות אחרונות מהטבח בסוריה:

  ערק מהטלוויזיה הסורית: 'התקשורת שותפה להרג'

  אחים לנשק: אל-קאעידה תומך במורדים באסד

  ציר ישראלי-טורקי להכנעת אסד / דעה

   

  נציבת מועצת זכויות האדם של האו"ם נאבי פיליי נאמה בעצרת וציירה בפני הנוכחים את תמונת הפרות זכויות האדם של המשטר הסורי. "מאז 20 במרס 2011, בוצעו הפרות של זכויות האדם ופשעים נגד האנושות" מצד ממשלת סוריה, אמרה פיליי.

   

  נציבת מועצת זכויות האדם של האו"ם נאבי פיליי (צילום:( Antônio Cruz (cc) (צילום:( Antônio Cruz (cc)
  נציבת מועצת זכויות האדם של האו"ם נאבי פיליי (צילום:( Antônio Cruz (cc)

   

  לדבריה, "אלימות הממשלה נגד אזרחים שמפגינים בשלום נמשכת זה 11 חודשים. אין לנו יכולת למנות הרוגים אבל דיווחים אמינים מדברים על יותר מ-5,400 אזרחים ואנשי צבא שסירבו לירות באזרחים. כמעט בלתי אפשרי לעדכן את מספר ההרוגים. עשרות אלפים, כולל ילדים, נעצרו. אלפים רבים אחרים נעדרים. 25 אלף בני אדם מחפשים מקלט במדינות אחרות".

   

  "המצב בחומס מזעזע"

  נציבת מועצת זכויות האדם אמרה גם שהיא "המומה מהמשך התקיפה על חומס בטנקים, טילים וארטילריה. הצבא הסורי הפגיז אזורים מאוכלסים. יותר מ-300 אזרחים נהרגו בעיר בעשרת הימים האחרונים, מרביתם מהפגזות.

  המצב בחומס מזעזע, הסכנה של משבר הומניטרי גוברת. כישלון מועצת הביטחון להסכים על החלטה חיזק את ממשלת סוריה במאמציה לתקוף ולמחוץ את מתנגדיה".

   

  פיליי תיארה בדבריה מצב שבו המשטר הסורי יורה על אמבולנסים ומענה רופאים וצוותים רפואיים. היא הוסיפה כי בתי החולים בסוריה סובלים ממחסור בציוד רפואי לטיפול בנפגעים. היא גם האשימה את נאמניו של בשאר אסד בעינויים ובאונס של גברים וילדים. "יותר מ-400 ילדים נהרגו מירי כוחות הביטחון. הם נעצרים, עוברים עינויים ואונס ומונעים מהם מים ומזון", אמרה הנציבה והוסיפה: "אני מזועזעת מהפרותיה של סוריה. המשך הדיכוי עלול לגלוש למלחמת אזרחים", אמרה פיליי ודרשה מהאו"ם לפעול בסוגיה הסורית.

   

  באו"ם גינו את השימוש בטנקים וארטילריה נגד אזרחים סורים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  באו"ם גינו את השימוש בטנקים וארטילריה נגד אזרחים סורים(צילום: רויטרס)

   

  שגריר סוריה באו"ם בשאר אל-ג'עפרי עלה לדבר אחרי פיליי וטען כי נשיא העצרת מקטאר ממשיך בכינוס העצרת מסיבות פוליטיות. "הפסיקו להרוג את עמי, תתחילו לתמוך ברפורמות פוליטיות בסוריה", אמר השגריר הסורי. "מי שתומך בהחלטת הליגה הערבית מקהיר, תומך בטרור".

   

  השגריר הסורי באו"ם: "מדינות ערב הן הבעיה"

  ג'עפרי אמר גם שמדינות המפרץ הן חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. לטענתו, דו"ח מועצת זכויות האדם על ההפרות של ארצו בנוי מדיווחי תקשורת חד-צדדיים ומוליכי שולל. "אנחנו צריכים צדק לאומי, לא צדק ביוטיוב", אמר השגריר הסורי באו"ם. הוא המשיך לתקוף את נשיא העצרת מקטאר ואמר שהוא נלהב להגיש הצעה נגד סוריה במקום להגיש הצעה נגד ישראל ולסייע לפלסטינים.

   

  לא ברור עדיין מתי תיערך הצבעה בעצרת האו"ם על הצעת ההחלטה הסעודית, אך בכל מקרה, הצבעה בעצרת איננה מחייבת ויש לה חשיבות הצהרתית בלבד. עם זאת, מטרת ההצבעה היא להפעיל לחץ על מועצת הביטחון לחזור ולהצביע על הצעת ההחלטה של הליגה הערבית.

   

  אחד מסעיפי הצעת ההחלטה "קורא למועצת הביטחון להעביר החלטה על הקמת כוח שלום משותף של האו"ם והליגה הערבית לפקח על יישום הפסקת אש" בסוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משלמים את מחיר המחאה. ילדים שנהרגו ע"י אנשי אסד
  הרס רב בחומס
  צילום: AP
  גל העריקות מהצבא נמשך
  צילום: רויטרס
  מומלצים