שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפצצה הוצמדה ברמזור, שימשה להטבעת ספינות

בעוד טל יהושע קורן מתאוששת מהניתוח שעברה בעקבות פציעתה במתקפת הטרור בעיר, מעמיקים ההודים את חקירתם. "התוקפים חיכו לה בצומת, לקח להם פחות מדקה להוציא לפועל את תוכניתם". השר לביטחון פנים העלה את רמת כוננות המשטרה בארץ. דקה אחרי דקה: איך אירע הפיגוע?

מטען נפץ המשמש בדרך כלל להטבעת ספינות הוצמד למכונית כשזו המתינה ברמזור אדום. יממה לאחר מתקפת הטרור על נציגויות ישראל בעולם, האצבע המאשימה מופנית לעבר איראן, אבל חשודים עדיין אין. טל יהושע קורן, אשת שליח משרד הביטחון להודו, מתאוששת מהניתוח שעברה ובהודו ממשיכים לחקור הבוקר (יום ג') מי הצמיד מטען למכונית ופצע אותה, את הנהג שהסיע אותה ושניים אחרים. "הנהג היה זה שקלט שמישהו מצמיד לו חפץ לרכב, וצעק לה לצאת מהרכב, וכך עשתה", סיפר ל-ynet אחיה של הפצועה.

 

מתקפה משולבת, כותרות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

על פי מקורות המעורים בחקירה ההודית, "הפצצה הדביקה" שפגעה בכלי הרכב של יהושע קורן שימשה לראשונה כוחות ימיים חמושים במלחמת העולם השנייה. "פצצות מגנטיות מסוג זה שימשו להטבעת ספינות שעגנו בנמלים", אמר גורם רשמי לתקשורת ההודית, תוך שהוא פוסל את האפשרות שהפצצה הודבקה לגוף המכונית באמצעים מלאכותיים חיצוניים.

 

המקורות הוסיפו כי התוקפים לא השתמשו בטיימר לתזמון הפיצוץ, אלא במנגנון הפעלה מהיר, שהופעל בשטח ויצר עבורם טווח ביטחון של חמש עד עשר שניות מרגע הלחיצה. "לקח להם פחות מדקה ליירט את המכונית שהמתינה ברמזור אדום ולהצמיד לה את המטען", הבהירו. "המטרה הוגדרה מראש והתוקפים חיכו לה בצומת".

 

מחקירה ראשונית של האירוע, עולה כי מדובר במטען קטן שהכיל חומר נפץ "מתוחכם", כהגדרת החוקרים. בדיקות בשטח גילו כי המטען לא כלל רסיסים או "תוספות חדות", אך עוצמתו הרבה הורגשה באזור וחלונות רבים נופצו בעקבות הפעלתו. "אין ספק שמדובר בהתקפת טרור שהוצאה לפועל על ידי אדם מאומן היטב", הכריז שר הפנים ההודי, פאלאניפן צ'ידאמבראם.

 

איתור, פעולה, פיצוץ - שלוש דקות בניו דלהי:

  • 15:13: מכונית כסופה יוצאת משגרירות ישראל בעיר. אדם בודד, חבוש קסדה שחורה ורוכב על אופנוע אדום, עוקב אחריה.
  • 15:14: כלי הרכב עושה דרכו לבית הספר האמריקני ועוצר ברמזור אדום בצומת סמוך. האופנוען נצמד לחלקו האחורי הימני ומצמיד לגוף המכונית מטען נפץ בסמוך למכל הדלק שלה.
  • 15:16: הפיצוץ מתרחש, אך לא פוגע במכל הדלק. המכונית עולה בלהבות.

 

בתוך כך, הגיב הבוקר שר הביטחון, אהוד ברק, לאירועים ואמר כי "האיראנים וחיזבאללה נחושים לחבל באורח החיים הישראלי ולפעול נגד ישראלים בכל מקום בעולם". לדברי ברק, השוהה בסלון האווירי בסינגפור, "הם רוצים להפיל קורבנות ישראלים ואנו נצטרך לפעול בחזית הטרור ולהמשיך להיערך לשאר האתגרים שבפנינו".

 

גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, התייחס לפיגוע בהודו ולנטרול מטען הנפץ בגאורגיה, והורה להעלות את רמת הכוננות בישראל. "אנחנו יודעים מי הוציא את הפיגוע לפועל ומדינת ישראל תבוא חשבון עם המשלחים. אני כבר הוריתי למשטרת ישראל להרים את רמת הכוננות על רקע המקרים, בדגש על מקומות ציבוריים". השר הדגיש כי אמנם אין הערכות קונקרטיות לפגיעה בישראל, אך החלטתו התקבלה לאור החומרים המודיעניים אליהם נחשף. 

 

אמש נותחה יהושע קורן בבית החולים האמריקני בניו דלהי בידי צוות רפואי שכלל גם שני רופאים ישראלים שהיו במקרה בעיר והגיעו לבית החולים בתיאום עם משרד החוץ. "בניתוח הוצאו רסיסים מגופה. היא כבר בהכרה מלאה, אך עדיין בשלבי התאוששות והתעוררות, ועל משככי כאבים", סיפר אחיה, עידו קורן, בשיחה עם ynet.

 

לדבריו, "היא עדיין לא ממש מדברת, אבל יודעת מה עבר עליה, זוכרת את האופנוע, את הפיצוץ והסיטואציה. ממה שסיפרה לבעלה, היא לא כל כך הבינה מה קורה, הנהג היה זה שקלט שמישהו מצמיד לו חפץ לרכב, וצעק לה לצאת מהרכב, וכך עשתה. תוך כמה שעות תתקיים הערכת מצב ויוחלט אם להטיס אותה ארצה - יש סבירות גבוהה שזה יקרה".

 

הפצועה בת ה-40 נשואה לאלון יהושע בן ה-43, נציג משרד הביטחון בשגרירות בניו דלהי, ולשניים 2 ילדים - יהלי ותומר. מתחקיר האירוע עולה כי יהושע קורן יצאה מבניין השגרירות לאחר יום עבודה עם הנהג שלה לאסוף את ילדיה מבית הספר. זמן קצר לפני שהגיעה למוסד החינוכי, התרחש הפיצוץ.

 

Read this article in English 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי, מורן אזולאי ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכונית הפגועה
צילום: AP
טל יהושע קורן
זירת האירוע
צילום: AFP
מומלצים