שתף קטע נבחר

הקרב על דיור בר השגה: ישראל ביתנו נגד ש"ס

מפלגתו של ליברמן חוברת לאופוזיציה: הצעת חוק של ח"כ קירשנבאום יוצאת נגד הקריטריונים שקבע שר השיכון אטיאס וקובעת כי שירות צבאי ולאומי הוא חובה ברכישת דיור בר השגה

ישראל ביתנו חוברת לאופוזיציה ומגישה חוק עוקף ש"ס: ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו הגישה אתמול (יום ב') הצעת חוק חדשה, שיוצאת נגד הקריטריונים שקבע שר השיכון אריאל אטיאס בנוגע לדיור בר השגה. ההצעה מבקשת לקבוע כי שירות צבאי ולאומי מלא וכושר השתכרות הם תנאי חובה ברכישת דיור בר השגה בישראל.

 

הצעת החוק היא למעשה הכרזת מלחמה של ישראל ביתנו נגד ש"ס, שותפתה בקואליציה, ועלולה לגרום כאב ראש גדול לראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצטרך להכריע בין עמדות מנוגדות של שתי שותפות קואליציוניות בכירות. במפלגתו של אביגדור ליברמן מבהירים כי אין להם כל כוונה לוותר, ואמרו כי יעבירו את החוק, גם אם המשמעות היא לקבל תמיכה מסיעות האופוזיציה.

 

במקביל להגשת הצעת החוק, מנהלות סיעות ישראל ביתנו וש"ס מזה כשבועיים משא ומתן על פשרה סביב סוגיית הדיור בר השגה. המשא ומתן מתנהל בתיווכו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ובמסגרתו נבחנות אפשרויות שונות למתן "פיצוי" לסיעת ישראל ביתנו, ביניהן מתן הטבות בדיור לאוכלוסיית הקשישים יוצאי חבר העמים.

 

לפני כשלושה שבועות עוררו הקריטריונים סערה גדולה, לאחר שמשרד השיכון לא כלל בהם סעיף של כושר השתכרות. המבקרים טענו כי אטיאס דאג בעיקר למגזר החרדי ונתן לחרדים עדיפות בהתמודדות לרכישת הדירות הזולות. בישראל ביתנו חזרו וטענו כי הקריטריונים מנוגדים להסכם שאליו הגיעו עם נתניהו ודרשו לתעדף את הציבור העובד ומשרת.

 

משלא נענו, הודיעו בישראל ביתנו כי יגישו ביום רביעי הקרוב בג"ץ נגד הקריטריונים הללו, ובינתיים פתחו חזית נוספת - בכנסת. "חוק דיור בר השגה", שהגישה קירשנבאום, אמור להסדיר את הנושא ולהעניק לאוכלוסייה העובדת ומשרתת בצה"ל עדיפות. בישראל ביתנו אמרו כי בכוונתם לדחוף את החוק בכל הכוח, ולגייס רוב באמצעות האופוזיציה שתומכת בו.

 

"חוק זה בא להגדיר דיור בר השגה ולקבוע הוראות לקריטריונים שיבטיחו כי הנהנים העיקריים ממנו יהיו האוכלוסייה העובדת והמשרתת במדינת ישראל", נכתב בנוסח החוק שהוגש. תחת הגדרת דיור בר השגה נכתב כי מדובר ביחידות דיור למגורים, המיועדות למכירה או להשכרה, ושבעניינן נלקחים בחשבון צרכים חברתיים ומצבו הכלכלי של הקונה או השוכר.

 

הצעת החוק נוגעת בנושא כושר ההשתכרות ומבקשת להחיל אותו על אזרחים עובדים ב-75 אחוז משרה ליחיד וב-125 אחוז משרה משותפת לבני זוג לפחות. בנוסף, נכתב בהצעה כי מי שייהנו מהדיור הם כל מי שסיים שירות צבאי או שירות לאומי מלא.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "על פי נתוני משרד השיכון זוכי המכרזים של השנים האחרונות היו בעיקר זוגות הנשואים זמן רב, שלהם מספר גדול של ילדים. קריטריונים של כושר השתכרות או שירות צבאי מעולם לא נבחנו כקריטריון לזכאות. האוכלוסייה העובדת בישראל, שנושאת על כתפיה את העול הכלכלי של תשלום המסים והשירות הצבאי, הודרה עד היום מזכאות לדיור בר השגה. כך, נידונו זוגות צעירים המשלמים מסים ומשרתים בצה"ל למאבק כלכלי מתמשך ללא אפשרות לקבל סיוע מהמדינה לרכישת דירה, בעוד אוכלוסיות אחרות שאינן עובדות ומשרתות נהנו מהטבות אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה למען דיור בר השגה
צילום: גיל יוחנן
ח"כ פאינה קירשנבאום
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים