שתף קטע נבחר

SMS מחברת החשמל: "חסוך עכשיו וקבל זיכוי"

יוזמה חדשה לעידוד חיסכון בחשמל: צרכן יקבל הודעה לנייד כי צפויות 4 שעות של מחסור בחשמל. על כל קילו ואט לשעה שהוא יחסוך באותן שעות, תקזז חברת החשמל 3.15 שקלים מהחשבון החודשי. הצרה: כדי להצטרף לשירות, יצטרכו הצרכנים לשלם ליזם פרטי שיתקין מונה מיוחד. האם הציבור ייענה להצעה?

רשות החשמל ממשיכה ליזום צעדים לעידוד החיסכון בחשמל, על רקע המחסור הגובר במקורות אנרגיה, בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים. היום, פרסמה הרשות יוזמה חדשה לפיה צרכנים יתוגמלו על כל קילו-ואט לשעה (קווט"ש) שיחסכו בשעות שבהן יש מחסור בחשמל עקב ביקוש שיא.

 

על פי היוזמה, צרכן שיצטרף לשירות החדש יוכל לקבל הודעה, דרך דואר אלקטרוני או מסרון, שבשעות הקרובות צפוי "אירוע מחסור". משמעות ההודעה היא שבאותן שעות (לכל היותר 4 שעות) מעוניינת חברת החשמל לצמצם את הצריכה, מחשש שלא תוכל לעמוד בביקוש לחשמל ויתרחשו תקלות.

 

אותו צרכן יוכל לבחור לצמצם את צריכת החשמל שלו באותן שעות ומונה מיוחד שיותקן בביתו ימדוד את הפער בין צריכת החשמל הממוצעת של אותו צרכן לצריכה בשעת "אירוע המחסור". על כל קווט"ש שיחסוך הצרכן, הוא יתוגמל ב-3.15 שקלים (לפני מע"מ) שיקוזזו מחשבון החשמל הבא שלו.

 

הסדר זה נוסה בחברת החשמל לאחרונה בקרב הצרכנות הביתית ומצביע על תוצאות מעודדות של הפחתה המגיעה לכדי 30% מהצריכה בשעות השיא. התמורה לצרכנים ביתיים רגילים עשויה להגיע על פי תוצאות אלה לחיסכון שנתי של כ-300 שקל בשנה.

 

הצרה היא שכדי להפעיל את המונים המיוחדים בבתים פרטיים, תיעזר חברת החשמל ביזמים פרטיים, שיתקינו את המונה המיוחד בתמורה לתשלום מצד הצרכן הפרטי. זאת, בשעה שצרכני החשמל הגדולים (מפעלים, בעיקר) שכבר פועלים במתכונת דומה, יוכלו ליהנות מההטבה מבלי לחלוק את הרווחים עם גורם ביניים.

 

הרשות תקבל החלטה סופית בעניין זה לאחר הליך השימוע ובחינת הערות הציבור, אך קיים חשש כי ההיענות תיפגע עקב הצורך להתקשר עם יזם חיצוני ולשלם לו.

 

אם התשלום ליזם יבוא בצורת אחוזים מהקיזוז, כך שהכסף יועבר על ידי חברת החשמל, יתכן שההיענות תהיה גבוהה יותר. אך אם הוא יבוא בצורת תשלום מיידי ליזם, בעוד שהתגמול יגיע בדמות חיסכון בתשלום לחברת החשמל, קיים חשש שצרכנים רבים יירתעו מהמהלך שבו הם נדרשים לשלם מכיסם ולהסתמך על כך שהתהליך יחזיר את ההשקעה בדמות הקטנה שלך חשבון החשמל החודשי.

 

ברשות החשמל ציינו היום, כי "הירתמות ציבור הצרכנים לסיוע בהפחתת הביקושים לחשמל בשעות השיא חיונית כיום במיוחד לאור המחסור החמור בגז טבעי והחשש ממחסור בחשמל כבר בקיץ 2012.

 

"הרשות מקווה כי להסדר זה יצטרפו צרכנים רבים המוכנים להפחית ביקושים בשיא ובכך לסייע למשק החשמל לצלוח את הקיץ הקרוב, ואף לדחות הקמתן של תחנות כוח אשר יעודן הוא מענה לביקושים בשעות השיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"כאן חברת החשמל. אנחנו מבקשים שתכבה את הדוד"
צילום: shutterstock
מומלצים