שתף קטע נבחר

המניפולציה הגדולה של עופר עיני

הזנחת עובדי הקבלן היא מחדל הסתדרותי ממושך. עובדי הקבלן מצאו סעד דווקא בבתי הדין, והחלו לעזוב את ההסתדרות. היא הבינה שתאבד דמי חבר ולכן התעוררה

ההתעוררות המאוחרת של עופר עיני בשם עובדי הקבלן היא כעלה תאנה שבא להסתיר את העובדה שההסתדרות זנחה את עובדי הקבלן. ההסתדרות הבינה שהיא מאבדת את הכנסותיה מענף עובדי הקבלן, וזו הסיבה האמיתית להתעוררות המפתיעה.

 

ההסכמים הקיבוציים בענף השמירה והנקיון נחתמו בשנות ה-70. מאז סובל ענף עובדי הקבלן מהפרות שיטתיות של זכויות העובדים. ההפרות נרחבות וידועות לכל, אולם ההסתדרות לא מיהרה לפעול נגד המעסיקים המפרים באופן קיבוצי. היא אמנם מטפלת בתביעות האישיות של העובדים המעטים שפונים אליה, אולם מעל 95% מההפרות בענפי עובדי הקבלן לא טופלו מעולם באופן קיבוצי על ידי ההסתדרות. לכן, בשנים האחרונות, עובדי קבלן רבים עוברים מההסתדרות הכללית לארגוני עובדים אחרים.

 

עוד בערוץ הדעות  של ynet:

עולי אתיופיה, השינוי מתחיל בכם / יעל משאלי

עשו LIKE לילדים שלכם בפייסבוק / אסנת הראל

 

לעובדי הקבלן יש אינטרס לשמור על זכויותיהם, אבל אין להם די כוח לעשות כן. למזמיני השירות, והמדינה ביניהם, יש כוח לשמור על זכויות העובדים, אבל אין להם אינטרס לעשות זאת. מבחינה זאת, חברות עובדי הקבלן נתונות בין הפטיש לסדן. למרות שאין בכך כדי להצדיק הפרות חוקי העבודה, האינטרס הכלכלי שלהן עשוי להגדיל את העלויות ההכרחיות כדי להגדיל גם את שורת הרווח. הגוף היחיד שיש לו גם את האינטרס וגם את הכוח לאכוף את זכויות העובדים הוא ארגון העובדים - הסתדרות העובדים החדשה - אך היא מעולם לא עשתה זאת.

 

לא היה צורך בשביתה כללית במשק כדי לפתור את בעיית עובדי הקבלן. די היה בתביעה קיבוצית אחת שמעולם לא הוגשה. אילו הייתה ההסתדרות פועלת באופן קיבוצי נגד חברות עובדי הקבלן, הבעיה הייתה נפתרת מזמן. ההסתדרות הכללית מקבלת מיליוני שקלים בשנה מעובדי הקבלן ולכן היא לא מעוניינת לנקוט בהליך ישיר נגד חברות הקבלן. הליך שכזה עלול לסכן את הכנסותיה. במקום זאת, מעדיפה ההסתדרות להעביר את עובדי הקבלן למדינה, ואז היא תוכל להמשיך לגבות מהם דמי חבר ודמי טיפול, משום שההסתדרות היא ארגון העובדים היציג במדינה.

 

הזנחת עובדי הקבלן היא מחדל הסתדרותי בן 35 שנה. שנים של אדישות והתעלמות ממצוקת עובדים אלה בכלל, ועובדי שמירה ונקיון בפרט. הפרת זכויות עובדי הקבלן הוכרה גם בבתי הדין לעבודה, שם נחלה ההסתדרות כישלון חרוץ בהגנה על זכויות השומרים והמנקים. ארגון עובדים נועד לדאוג לעובדים במישור הקיבוצי ולא רק בתחום האינדיבידואלי. חובתו של ארגון עובדים להיאבק בהפרת זכויות ולא להישאר אדיש. עתה, שילם המשק כולו את מחיר מחדליה של ההסתדרות הכללית.

 

גבתה דמי חבר ולא הגנה על העובדים

על מנת להסתיר את מחדליה, מפעילה ההסתדרות הכללית את כל כוחה המונופוליסטי כדי למנוע דריסת רגל של התביעה הייצוגית - המנגנון היחיד שיכול לתקן את העוול שגרמה ההסתדרות למי שהיה זקוק לה יותר מכל. אם כן, ההסתדרות שאמורה להגן על העובדים המוחלשים, עושה יד אחת עם המעסיקים המפרים, על מנת למנוע מהם את הפיצוי.

 

הכול יודעים היום כי ההסכמים החדשים בענף השמירה כגון ההסכם הקיבוצי הענפי משנת 2008 נחתמו בעקבות התביעות הייצוגיות בענף השמירה. הדוגמה הבולטת היא הסכם שחתמה ההסתדרות בשנה שעברה ומטרתו לכאורה אכיפת זכויות עובדי השמירה. אלא, שביצוע פעולות אכיפה על פי ההסכם תלוי אך ורק בהסכמתו של ארגון חברות השמירה ולכן מדובר בהסכם למראית עין שהלכה למעשה פוגע ביכולות האכיפה של ההסתדרות שעתה זקוקה לאישור ארגון חברות השמירה כדי לנקוט פעולות אכיפה.

 

מצד שני, בשנים הארוכות שמאז ההסכמים הקיבוציים בענפי עובדי הקבלן, גבתה ההסתדרות מיליונים רבים של דמי חבר ודמי טיפול. אילו שיעור מזערי מסכומים אלה ששילמו השומרים והמנקים להסתדרות היו מיועדים לאכיפה קיבוצית של זכויותיהם לא היה מצבם רע כפי שהוא. לאחרונה פסקו בתי הדין לעבודה במספר הזדמנויות, כי ההסתדרות נכשלה בהגנה על זכויות העובדים (פסקי הדין בעניין דניאלי נ' שיאון, וירון נ' תבל, ב.ג. מוקד אבטחה נ' סיגל בן שלמה).

 

בעקבות פסקי דין אלה גוברת המגמה של עזיבת עובדי קבלן את ההסתדרות הכללית מתוך תסכול וייאוש. ההסתדרות הבינה כי היא מאבדת ענף זה וזו הסיבה האמיתית להתעוררות המפתיעה בהגנה על זכויות עובדי קבלן.

 

עו"ד גל גורודיסקי הוא מומחה לדיני עבודה ופנסיה המייצג שורה ארוכה של עובדי קבלן ועובדי שמירה ואבטחה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעורר באופן מפתיע. עופר עיני
צילום: נועם מושקוביץ
הסתרת מחדלים. גל גורודיסקי
מומלצים