שתף קטע נבחר

דיון בכנסת על הלוביסטים: "להאיץ הקוד האתי"

יו"ר הכנסת כינס את סיעות הבית כדי להאיץ אישור הפרק בקוד האתי הנוגע לשתדלנים המנסים להשפיע על החוקים שמקדמים נבחרי הציבור. ריבלין: "צריך לבוא לציבור בידיים נקיות". קדימה, העצמאות ורע"ם-תע"ל לא שלחו אף לא נציג אחד

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין קיים היום (ג') בכנסת ישיבה מיוחדת בנושא הסדרת פעילותם של הלוביסטים - השתדלנים - שפועלים במשכן ובסביבתו. בישיבה השתתפו ראשי סיעות הבית, וריבלין קיים אותה בדרישה להאיץ את אישור הקוד האתי בכל הקשור לעניין עוד לפני פיזור הכנסת הנוכחית.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הרקע לדברים הוא תחקיר שפורסם בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 בשבוע שעבר, שם הוצגה פעילותם של השתדלנים בכנסת, שנשכרים על-ידי חברות שונות כדי לקדם אינטרסים מסחריים בבית המחוקקים דרך נבחרי הציבור.

 

"זו הזדמנות אחרונה לפני פיזור הכנסת לאשר את פרק הלוביסטים בטיוטת הקוד האתי", אמר ריבלין בישיבה, "חברי הכנסת צריכים לבוא בידיים נקיות אל הציבור". מרבית ראשי הסיעות הסכימו עם ריבלין כי יש לקדם זאת, אולם דווקא סיעת קדימה, סיעת האופוזיציה הגדולה בכנסת, לא שלחה לדיון אף נציג. כן נעדרו מהדיון סיעות העצמאות ורע"ם-תע"ל.

 

ריבלין מעוניין לקדם פרק בקוד האתי שיטיל מגבלות על חברי הכנסת כמו איסור העסקת שתדלן, איסור נקיטת פעילות למען שתדלן, איסור על התחייבות בפני שתדלן, איסור קבלת תמורה או טובת הנאה במישרין או בעקיפין והטלת אחריות על חבר הכנסת.

 

חבר הכנסת אורי אורבך מהבית היהודי אמר בדיון כי הדברים האחרונים שפורסמו על פעילות השתדלנים אינם חדשים, וכי כל חברי הכנסת היו מודעים להם. "לא נחתנו מהירח", אמר אורבך, "חברי הכנסת יודעים זאת היטב. לא צריך לפסול אינטרסים מסחריים, השאלה היא איך עושים את זה".

 

בשבוע שעבר הודיע ריבלין על שורת צעדים חדשים שגיבש להתמודדות עם תופעת הלובינג במסדרונות הכנסת. במסגרת הצעדים שננקטו, החליטה הכנסת לשלול לאלתר את היתר הכניסה הקבוע של כל שתדלני חברת "גלעד" שפעילותה הוצגה

בכתבה ב"עובדה". בכתבה נשמעים יועצי החברה מסבירים כיצד ניתן להשפיע על מחוקקים לחוקק במדינת ישראל, ולמעשה חושפים את "שיטות העבודה" בבית המחוקקים.

 

בנוסף הודיע ריבלין לחברה כי הוא בוחן הליך לשלילת רישיון השתדלן של עובדיה לפעול בכנסת, בכפוף לשימוע. יו"ר הכנסת הורה גם לאסור לאלתר את כניסתם של כלל השתדלנים למזנון חברי הכנסת, למבואת מליאת הכנסת, למתחם הלשכה המשפטית ומרכז המחקר והמידע של הכנסת, ולמתחמים נוספים. עוד הודיע כי ייאסר מגע בין שתדלנים לעובדי כנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים