שתף קטע נבחר

איך אפשר להתגבר על מחשבות כפירה?

שאלה:

 

אני מאמין בה' יתברך אך כל הזמן עולות לי מחשבות כפירה. אני מנסה להתעלם מהן, כי אני יודע שהן שקר מוחלט, אבל אני לא מצליח! כבוד הרב, תעזור למצוא את האמונה התמימה בה' בלי מחשבות מעכבות. איך אפשר לגרום לעצמי להאמין באמונה שלימה שהוא קיים? (מתחזק עם קשיים, נתניה)

 

תשובה:

 

שלום למתחזק.

 

ראשית, עליך לדעת כי לכל אדם יש ניסיונות שונים, וזהו ייעודנו ותפקידנו בעולם – להתגבר על הקשיים. אחד מגדולי המוסר (הסבא מנובהרדוק) כתב על הניסיונות: "...כמו שאמר החסיד (רבנו בחיי ב"חובות הלבבות"), 'אפילו אם תשרפני באש - לא אוסיף כי אם אהבה אותך ושמחה בך', כי הוא מרגיש מנוחת הנפש ושמחה עצומה בעת הניסיון. ואינו קורא לזה 'ניסיון', אלא הוא קורא לזה 'חיים', כי אז הוא מוציא כל כוחותיו מן הכוח אל הפועל, וזה תכלית החיים".

 

הציפיה לאמונה תמימה, ללא מחשבות מעכבות, היא כמעט דבר בלתי אפשרי. עם זאת, אפשר בהחלט להתמודד ולחזק את האמונה. הדרך הראשית היא באמצעות לימוד התורה, שהבורא נתן לנו, כדי שנוכל למצוא בה את התשובות ואת עצמנו.

 

לכן, תורתנו גם מכונה בשם זה – "תורה", כיוון שהיא משמשת כהדרכה והוראה כיצד לחיות בצורה שלימה. ככל שאדם לומד יותר, יודע יותר, מפנים יותר את התורה, את ערכיה, ואת מצוותיה, הרי שהוא מתקדם ומתפתח באמונה. אני ממליץ לקרוא הרבה תנ"ך וכן בספר "הכוזרי" של רבי יהודה הלוי, שבו נמצאים עקרונות וערכי יסוד של עם ישראל ואמונתו, ועוד ספרי אמונה רבים של מחברים בדורנו העוסקים בשאלות אמוניות ובמתן תשובות עליהם.

 

ויש עוד שתי עצות כלליות לחיזוק האמונה:

 

א. הסתכלות על העולם ופלאיו - כהדרכת הרמב"ם: "...והיאך היא הדרך לאהבתו ויראתו? בשעה שיתבונן האדם במעשיו וברואיו הנפלאים הגדולים, ויראה מהן חכמתו שאין לה ערך ולא קץ, מיד הוא אוהב ומשבח, ומפאר ומתאוה תאוה גדולה לידע השם הגדול, כמו שאמר דוד 'צמאה נפשי לאלהים לאל חי', וכשמחשב בדברים האלו עצמן, מיד הוא נרתע לאחוריו ויפחד, ויודע שהוא בריה קטנה שפלה אפלה עומדת בדעת קלה מעוטה לפני תמים דעות, כמו שאמר דוד 'כי אראה שמיך מעשה אצבעותיך מה אנוש כי תזכרנו" (הלכות יסודי התורה פרק ב, ב). ככל שמתגלים יותר פלאי הבריאה, על-ידי המדע, אנו לומדים על התכנון האלוקי המופלא שקדם ליצירה.

 

ב. לימוד ההיסטוריה של עם ישראל - קיומו של עמנו במשך השנים, למרות הניסיונות הרבים להשמידנו. ובעיקר דורנו, שזכה להתקיימות דברי התורה והנביאים לחזרה לציון והקמת המדינה – הם דברים מופלאים שאין להם הסבר רציונלי. כך למשל, כותב הרמב"ם על קיבוץ גלויות: "... וכל מי שאינו מאמין

בו (בביאת המשיח) או מי שאינו מחכה לביאתו, לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר, אלא בתורה ובמשה רבינו, שהרי התורה העידה עליו שנאמר ושב ה' אלהיך את שבותך ורחמך ושב וקבצך וגו' אם יהיה נדחך בקצה השמים וגו' והביאך ה'" (הלכות מלכים פרק יא, א).

 

כלומר, הרמב"ם מדבר על הוכחה מהתורה למלך המשיח, והפסוקים שמביא כראיה, הם פסוקים המדברים על קיבוץ גלויות מהגולה. נמצא, שבימינו, כאשר יש לנו מדינה עצמאית בארץ ישראל, ותהליך קיבוץ הגלויות שעובר עמנו בעשרות השנים האחרונות הוא תהליך מופלא שאין לו תקדים ודומה בהיסטוריה העולמית – מציאות זו יכולה היא התקיימות נבואות אלו, המחזקות מאד את האמונה.

 

מברך אותך בלימוד פורה והצלחה. כל טוב ובהצלחה (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים