שתף קטע נבחר

לקוחות הזונות נגד "החוק לדיכוי הסקס"

כ-2.4 מיליארד שקל בשנה מתגלגלים לפי ההערכות דרך כ-15 אלף נשים, נערות ונערי ליווי. מ' מספר ל-ynet שיפסיק בגלל הפחד מאשתו, אחרים מזהירים מהשלכות הצעת החוק לאיסור תשלום עבור מין - מציעים לח"כ זוארץ לראות את "התפוז המכני" ובטוחים: "לא יישאר מקום בכלא"

מ', גבר בן 35 שמגדיר עצמו מסורתי, נשוי ואב לארבעה ילדים, מספר שהוא לקוח קבוע של מכוני "עיסוי" ודירות דיסקרטיות של נערות ליווי במשך כל חייו הבוגרים. בקרוב הוא ייענה גם להגדרה "עבריין". "זה ממש מפחיד, קלון שיכול לסתום עליי את הגולל מבחינת אשתי. אני באמת חושב שמעכשיו לא אלך", אמר ל-ynet, בשבוע שבו התקבלה בכנסת בקריאה טרומית הצעת החוק שקובעת שצריכת שירותי זנות גם מאדם בוגר היא עבירה פלילית. אבל האם זה מה שיעצור את הניצול? מ' ולקוחות נוספים מטילים ספק רב, ואף מזהירים מהקצנת האלימות.

 

החוק והמחלוקת - עוד כתבות ב-ynet

 

בסיור במוקדי זנות בדרום תל אביב פגשנו גם את א', תושב העיר בן 43, אדם אמיד, נשוי ואב לשניים. בעשור האחרון הוא משלם עבור יחסי מין עם "הצמרת" של התעשייה. החוק החדש לא מטריד אותו ממש. "שום דבר לא ישתנה", הוא בטוח. "אנשים שהולכים קבוע לזונות כבר מכירים את הבחורה שהם אוהבים וחוזרים אליה. זה אולי יישמע מוזר לאנשים מבחוץ, אבל אני פיתחתי מערכת יחסים אישית. הרבה גברים מחפשים אינטימיות ונינוחות עם מישהי חלומית שאיתה הכול ברור ומוסכם. היא יודעת מה אני אוהב, ואני רוצה שיהיה לה טוב איתי. זה מבאס שהמשטרה תטריד אותה בשביל להגיע אליי", אומר א'.

 

"מכירים את הבחורה שאוהבים וחוזרים אליה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מכירים את הבחורה שאוהבים וחוזרים אליה"(צילום: מוטי קמחי)

 

"מה היא תעשה?", הוא תוהה וגם עונה: "היא תיקח סרסור שיהיה הפרונט וינהל לה את המשא ומתן ככה שהאש תופנה אליו. זה יותר טוב? זה רק יגרום לעוד גורמים לא נעימים להיכנס לעולם הזה, שימשיך להתקיים ממילא, במקום לתת לבנות להתפרנס בשקט בצורה עצמאית".

 

 

תעשיית הזנות בישראל מגלגלת, על פי הערכות של חוקרים בתחום, לפחות 2.4 מיליארד שקל בשנה. ממחקר שנערך ב-2005 והתבסס על עדויות של זונות, עלתה ההערכה כי מדי חודש נרשמים בבתי הבושת כמיליון ביקורים

 וכל זונה מקבלת בממוצע 10 לקוחות ביום. מדובר בגברים מכל שכבות האוכלוסייה, החל מנערים בני 13-14.

 

על פי הצעת "חוק איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה", שעליה חתומים חברי כנסת כמעט מכל סיעות הבית - מהאיחוד הלאומי ועד המפלגות הערביות - על לקוחות שירותי זנות אפשר יהיה להטיל עונש מאסר של עד חצי שנה. במקרה של הרשעה ראשונה, ניתן יהיה לחייב במקום זאת השתתפות בסדנה שבה יספרו נשים שנחלצו מחיי זנות על עברן.

 

מרמור ותסכול יובילו גם לאונס?

"ravnadal" הוא כינויו האינטרנטי של אחד מהדמויות הוותיקות והידועות בפורומים הקשורים בסקס בתשלום. בשיחה עם ynet, מחוץ לרשת, הוא פונה לח"כ אורית זוארץ וחבריה מהכנסת בציניות, ומזהיר: "שיהיה להם בהצלחה, שיעבירו את החוק, אני בעד. אתה יודע למה? כי אז הם יראו איפה הם חיים באמת. לא יהיה מקום בבתי הכלא. הם לא מבינים שיש פה חיות. כשכמה בנות מסכנות יעברו טראומה, נראה אותם גיבורים אז".

 

עובדות גם בגשם, אמש בתל אביב. "שוללים ממני זכות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עובדות גם בגשם, אמש בתל אביב. "שוללים ממני זכות"(צילום: מוטי קמחי)

 

"יש גברים שהיצר שלהם מאוד חזק, והחוק בעצם בא לדכא סקס", הוא טוען. "מה שהחוק אומר לגבר זה 'אל תשלם בשביל סקס, תשיג אותו לבד'. לא כל אחד הוא איש מכירות טוב של סקס.

 גברים רבים יכולים להיכנס למרמור ותסכול שעלול להפוך לעוינות. זה רק יגביר תופעות כמו אונס בשירותים והטרדות מיניות. זה חוק מוסרני שצובע באור שלילי את כל מי שמשוחררת מינית, ומהבחינה הזו אני חושב שכל הבנות יסבלו מזה".

 

חברת הכנסת זוארץ, שסיפרה השבוע על איומים שקיבלה מצד זונות, כינתה את הלקוחות "חולייה שעד היום הייתה סמויה מן העין, שהחברה לא תבעה ממנה שום אחריות למעשיה, אף על פי שבפועל הנמנים עמה הם אלו המאפשרים לעוול ולניצול הנורא של נשים במצוקה להמשיך ולשגשג מתחת לאפינו".

 

פשיטה משטרתית (ארכיון). "יקבלו מראה מול הפנים" (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
פשיטה משטרתית (ארכיון). "יקבלו מראה מול הפנים"(צילום: שאול גולן)
 

"היא צריכה לראות את 'התפוז המכני'. אי אפשר לשנות את טבע האדם", קובע ravnadal. "בני אדם הם חיות וגם היא חיה. במקום לדכא תחנכו את מי שבאמת יש לו או לה בעיה". אם המשטרה תפעל נגד הלקוחות, הוא מנבא, " פתאום יבינו מי הקהל - דתיים, נערים ומבוגרים. הם יראו בעצם את עצמם. יקבלו מראה מול הפנים. הם חיים בבועה".

 

מרשם עצמי

כ-5,000 מתוך 15 אלף העוסקים בזנות בישראל הם נערות ונערים - כך עולה מנתוני משרד הרווחה ועמותת "עלם", המסייעת לנוער במצבי סיכון. על פי הערכות, לפחות 90% מעסקי הזנות נשלטים על ידי סרסורים. ממחקרים שנערכו בעולם בשנים האחרונות עולה כי 82% מהנשים ונערות העוסקות בזנות סבלו או סובלות מאלימות פיזית,

 וכי 55% מהפגיעות מתבצעות על ידי הלקוחות עצמם. היקף העוסקות בזנות שחוו אונס, גבוה פי 20 מזה שבאוכלוסייה הכללית.

 

ובכל זאת, כל צרכני הזנות שאיתם דיברנו הביעו חשש דווקא מהתגברות האלימות בעקבות החוק. "יש לי הרגשה שזה יכול לגרום לבן אדם לעשות דברים יותר גרועים, כמו אונס", אומר ל'. "זה פורקן רגעי בכסף שמונע ממנו לעשות עבירה יותר חמורה". 

 

"אולי עכשיו תחום הסרוגייטים יתחיל לפרוח" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אולי עכשיו תחום הסרוגייטים יתחיל לפרוח"(צילום: מוטי קמחי)

 

מ', שהוזכר בתחילת הכתבה, רואה את הצד החיובי. "אני בטוח שלעשירים יהיו האופציות שלהם, אבל לי אין מספיק כסף. אנשים סתם ונערים מתבגרים לא ילכו כי יפחדו. מהבחינה הזו אולי זה חוק טוב". התופעה לא תיעלם, הוא בטוח, "אבל אנשים כמוני לא ילכו יותר. יותר ממחצית הלקוחות הם דתיים שזו האופציה היחידה שלהם, והם משתמשים בזנות כמו תרופה במרשם עצמי. עכשיו זה ייחסם בפניהם והם עלולים להישאר בודדים. אולי תחום הסרוגייטים יתחיל לפרוח. או שאנשים ילכו יותר לפסיכולוגים ויועצי זוגיות".

 

עברו מהדירה לתל ברוך

ח', 26, היא אמא לילדים בני 5 ו-3, שעוסקת כמה שנים בזנות. "בשנה שעברה כבר יצא איסור על פרסום זנות", היא נזכרת בשיחה עם ynet. "אני ובנות נוספות שעד אז עבדו מהבית היינו מוכרחות להגיע לכביש, ומצאנו את עצמנו בתל ברוך. אוכלוסיית הזונות גדלה שם מ-150 ל-300 תוך כמה חודשים. מאז יום ראשון, כשהחלו להתפרסם כתבות על החוק, אני חוזרת רק עם 200 שקל הביתה אחרי יום עבודה. לקוחות כבר בטוחים שהחוק עבר".

 

מבחינת ח', החוק החדש יוביל לאסון כלכלי: "זו האלטרנטיבה היחידה שלי. אני אם חד הורית. איך אני אשלם שני גנים, שכר דירה, אוכל וחשבונות?

 אני אלך לביטוח לאומי, שהמדינה תשלם ומחלקת הרווחה תיתן לי אוכל בארגזים? הכנסת בעצם אומרת שאסור להיות זונה. פעם הייתי עובדת בבית ואף אחד לא אנס אותי ולא הטריד אותי. אין לי עבר פלילי ואני לא משתמשת בסמים.

 

"רובנו נורמטיביות שלא מספרות שהן זונות ושמות את הילדים בזמן העבודה אצל אמא. אף אחד לא הוריד אותי לזנות, יש לי תואר כבר מגיל 20. יש כאלו שבגלל החוק חוזרות בלי שקל הביתה". גם ח' מבקשת מח"כ זוארץ "שתבוא ותסתכל להן בעיניים. עכשיו יש מריבות אלימות בין הבנות על פרנסה. זה מסוכן".

 

"מעדיפה לשלם מסים ולקבל פנסיה, כמו בשווייץ" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מעדיפה לשלם מסים ולקבל פנסיה, כמו בשווייץ"(צילום: מוטי קמחי)

 

לפני כ-12 שנים חוקקה שבדיה חוק דומה להפללת הלקוח. בבדיקה אחרי עשור נמצאה ירידה של כ-50 אחוז בשיעור הנשים המנוצלות לזנות. הוועדה הבודקת השוותה את הנתונים לשתי מדינות שכנות בסקנדינביה - דנמרק ונורבגיה - וממצאה שממדי הזנות שם באותה תקופה היו גבוהים פי שלושה מאלו שנמדדו בשבדיה.

 

"צריכת הזנות בשבדיה לא ירדה, היא פשוט עברה מעבר לגבול, שם התפתחו מלונות ואתרים ייעודיים לתיירי מין, וגם רמת האונס קפצה", טוענת ח', שמבקשת לשמור על פרנסתה באופן חוקי. "אני מעדיפה לשלם מסים ואז לקבל פנסיה, כמו בשווייץ. הילדה הראשונה שתיאנס או שיתעללו בה מינית - את מי נאשים? תמצאו לבנות אלטרנטיבה שיוכלו לפרנס את עצמן בכוחות עצמן, אל תפגעו לנו בפרנסה. עם חוק כזה, אנחנו מדינה מאוד פרימיטיבית".

 

מסכימה איתה ו', סטודנטית מצטיינת למדעי המחשב, שבשלוש השנים האחרונות נפגשת עם שלושה לקוחות בשבוע. "יש לי איתם קשר ידידותי ובילוי משותף שבסופו אני מקבלת דמי כיס", היא מספרת. "החוק הוא ביזיון שרק ממחיש עד כמה מי שהעלה אותו בעצם לא מבין מה הבעיה בזנות. המטרה היא בסופו של דבר, אני מקווה, לשמור על נשים שנפגעות בתעשייה, כי לא כולן סטודנטיות שבכיף שלהן זה כסף לבזבוזים. אבל לדחוף למחתרת במקום למסד, יוצר בדיוק את הדבר ההפוך ומייצר פגיעה נוספת במי שחלש ממילא. כאשה בוגרת ומודעת בעולם המערבי, אני מאמינה שזכותי לבחור את משלח ידי ללא אישור מחברת הכנסת זוארץ".

 

בהכנת הכתבה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זה רק יחליש את מי שחלש ממילא"
צילום: יוגב עמרני
ח"כ אורית זוארץ. "בכנסת חיים בבועה"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים