שתף קטע נבחר

סופה עזה: הפסקות חשמל ומשבר אנרגיה ברצועה

מצרים סגרה את ברז הסולר למנהרות ההברחה ותחנת הכוח ברצועת עזה פועלת רק שעות ספורות ביממה. ישראל הציעה למכור לפלסטינים דלק. הם סירבו

מאז יום שלישי, בעיצומה של הסערה והקור הגדול, פועלת תחנת הכוח בעזה במשך שעות ספורות בלבד ביממה וברחבי הרצועה סובלים התושבים מהפסקות חשמל שנמשכות לפחות 12 שעות ביום. ל-ynet נודע כי ישראל פנתה בימים האחרונים באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף איתן דנגוט, לבכירים ברשות הפלסטינית והציעה למכור סולר לעזה בכמות שתספיק להפעיל את תחנת הכוח, אולם לפי שעה, הפלסטינים מסרבים.

 

עוד בחדשות ynet:

פרשת מות א-דורה: התעלומה תישאר לעד?

פצועת הפיגוע בהודו לנתניהו: "מרגישה טוב יותר"

שוד ומוות בנתניה: "אבא לא רצה לצאת פראייר"

 

רצועת עזה תלויה לחלוטין בתחנת כוח הפועלת באמצעות סולר. עד לאחרונה התקבל הסולר ממנהרות ההברחה, אבל המצרים סגרו לפלסטינים את הברז. עד 2010 רכשה הרשות הפלסטינית את הסולר מישראל והוא הועבר

 לשם באמצעות הסכם על-ידי חברת דור אלון. את המימון לרכישה שילם האיחוד האירופי. אלא שאז הפסיקה אירופה את המימון, ובשל כך התגלעו חילוקי דעות בין רמאללה לעזה סביב האחריות הכספית לאספקת אמצעי האנרגיה.

 

כאמור, חמאס הסתמך בעיקר על נתיב הברחת הדלק דרך המנהרות ממצרים במחיר נמוך בהרבה מהמחיר ששולם לפני כן. בחמאס התגאו בכך שהם אינם תלויים עוד ברשות הפלסטינית או בישראל ומצליחים לקיים את משק האנרגיה שלהם בעצמם.

  

גורמים פלסטיניים ברצועת עזה העריכו בשיחה עם ynet כי שלוש סיבות הובילו לכך שהדלק והסולר הפסיקו לזרום במנהרות מרפיח. ראשית, בשל המתקפות האחרונות בסיני של שבטי הבדואים וחוליות טרור נגד גורמים מצריים. הסיבה השנייה היא שמצרים מעוניינת להרוויח יותר על הדלקים המוברחים ולכן החליטה לסגור את הברז. הסיבה השלישית היא שבעזה סבורים שייתכן שזו הדרך של מצרים לאותת להנהגת חמאס שיקבלו את אבו מאזן כראש ממשלת המעבר הפלסטינית על-פי הסכם דוחא. הם הסבירו כי מצרים תמיד ידעה על אילו נקודות ללחוץ בעזה כשלא היו מרוצים מההתנהגות של חמאס.

 

בעזה נפוצו דיווחים על כך שמשבר האנרגיה מדומה. חליל אבו שמאלה, מנהל מכון

"דמיר" לזכויות אדם, הצהיר כי ברצועה יש מלאי סולר שמספיק להפעלת תחנת הכוח, וכי בימים האחרונים הוכנסה כמות גדולה של סולר לרצועה. ברשות האנרגיה דחו את הטענות הללו על הסף.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי הרצועה בחושך. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים