שתף קטע נבחר

נתניהו הקים ועדה לקידום משק הגז הטבעי

בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר. הוועדה תבחן דרכים לשילוב ולהטמעת מקורות הגז הטבעי בהקמת תחנות כוח, בתעשייה ובתחבורה כבדה, וכן ביצירת ענפי תעשייה חדשים מבוססי גז טבעי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקים הבוקר (א') ועדה לקידום משק הגז הטבעי בישראל - כך נודע ל"כלכלסיט". בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרדו הראל לוקר. מקורבים לנושא מסבירים שמטרת הקמת הועודה היא לקדם את ענף הגז הטבעי כמנוע צמיחה למשק, לרבות טיפול וקידום הקשרים הכלכלים והגיאו-פוליטיים עם מדינות שונות בעולם.

 

עיון בתפקידי הוועדה מעלה שחבריה יבחנו דרכים לשילוב והטמעת מקורות הגז הטבעי בהקמת תחנות כוח, בתעשייה ובתחבורה כבדה, כמו גם יצירת ענפי תעשייה חדשים מבוססי גז טבעי (כגון ייצור מתנול).

 

הרכב הוועדה ייקבע בקרוב והוא יכלול ככל הנראה נציגות כלכלית של משרד רה"מ, שאותה מנהל פרופ' יוג'ין קנדל, נציגי האוצר, משרד החוץ ומשרד האנרגיה. בימים אלו פועלת ועדה בין משרדית דומה במשרד האנרגיה, אולם האחרונה מתמקדת בעיקר בבחינת יכולת ייצוא הגז של ישראל לחו"ל.

 

ביום חמישי האחרון חתם נתניהו על ברית "חילוץ והצלה" עם קפריסין, שבמסגרתה ישראל תסייע במקרי אסון או דרישה להגנה על מאגרי גז שכנים.

 

"פירות הקרן יגיעו בעוד כמה שנים - אבל יגיעו"

הבוקר אמורה הממשלה לדון בהקמת קרן לקליטת רווחי היתר של חברות הגז, כפי שנקבע במסגרת החוק שאושר במרס האחרון ("חוק ששינסקי"). לדברי נתניהו, "אמנם פירות הקרן יגיעו בעוד כמה שנים - אבל הם יגיעו. מדובר בהרבה כסף לישראל מתמלוגי הגז שנמצא בים".

 

על פי ההערכות, שווי מאגרי הגז נאמד ב-100 עד 130 מיליארד דולר (בערכים מהוונים), כאשר חלקה של המדינה מהם יגיע לאורך כל שנות ההפקה של כלל המאגרים לרף של 50%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים