שתף קטע נבחר

החשש: אלפי ילדים בגילאי 4-3 ללא מקום בגן

מה יקרה בשנה הבאה, כשהמחסור בגני ילדים יתנגש בחוק חינוך חינם? ארגוני הגנים הפרטיים צפויים לרשום רק ילדים בגילאי 3-0. הורים לילדים בגילאי 4-3, שלא ימצאו מקום בגנים עירוניים, עלולים למצוא את עצמם ללא מסגרת חינוכית: "חוסר הוודאות מלחיץ". משרד החינוך: האיומים לא ראויים

על רקע המחסור בגני ילדים  וחוסר הוודאות סביב יישום חוק חינוך חינם , קיים חשש שאלפי ילדים בגילאי 4-3 יישארו בשנה הבאה ללא מקום במסגרת חינוכית. הסיבה לכך היא שארגוני הגנים הפרטיים יוצאים בקריאה לגננות לקלוט רק ילדים בגילאי 3-0 - שהוריהם חייבים בתשלום בכל מקרה. משמעות הדבר היא שהורים לילדים בגילאי 4-3, שלקראת הקיץ יקבלו תשובה שלילית מהגנים העירוניים, ימצאו את הגנים הפרטיים מלאים עד אפס מקום.

 

על פי נתוני משרד החינוך חסרים כיום בישראל כ-2,500 גנים (עבור כ-80 אלף ילדים) על מנת ליישם במלואו את חוק חינוך חינם לגילאי 4-3. על פי ההערכות, בשנה הקרובה צפויים להיבנות ברחבי הארץ כאלף גנים בלבד.

 

אילוסטרציה. "ביטול הרשמה פירושו פיטורי גננות" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אילוסטרציה. "ביטול הרשמה פירושו פיטורי גננות"(צילום: עידו ארז)

 

לפני כשבועיים פורסמה ב-ynet תופעת "ההרשמה הכפולה", ובמסגרתה הורים מודאגים רושמים את ילדיהם הן לגנים עירוניים והן לגנים פרטיים, ובכך מגדילים את הסיכוי לשריין מקום לשנה הבאה. בעקבות זאת, ועל רקע החשש מביטולי הרשמה, החליטו ארגוני הגנים הפרטיים להקדים תרופה למכה ולהמליץ לגנים לרשום לשנת הלימודים הבאה ילדים בגילאי 3-0 בלבד - להם לא מובטח חינוך חינם.

 

לטענת ארגוני הגנים הפרטיים, לקראת הקיץ צפוי גל ביטולי הרשמה של הורים שילדיהם יתקבלו לגנים עירוניים - דבר שעלול לפגוע בהכנסות הגנים הפרטיים. "ביטול של עשרה ילדים בגן, חודשיים לפני פתיחת שנת הלימודים, פירושו פיטורי גננות ופגיעה אנושה בתפקוד הגן", אומר מנכ"ל איחוד גני הילדים הפרטיים, חנן דגן. "גני ילדים זה עסק כלכלי שחייב לשלם שכר. הגננות לא יכולות להישאר בהמתנה ולהסתכן בגל ביטולים, ולכן הן יעשו כבר עכשיו את ההתאמות הנדרשות: הן יסגרו את הכיתות לגילאי 3 ומטה ולא יאפשרו הרשמות כפולות".

 

שולמית ביסמנובסקי, דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים, טוענת שהגננות הפרטיות חשות שהחומות נסגרות עליהן. "אין להן מוצא, וכדי שהגן שלהן לא יתמוטט כלכלית הן מעדיפות כרגע לקבל לשנה הבאה גילאי 3-0 בלבד", היא אומרת. "זה מהלך שצפוי להבטיח את עתידן לא רק לשנת הלימודים הקרובה אלא גם שנתיים קדימה. עד אז יהפוך חוק חינוך חינם לחוק חינוך חובה, וההורים יחויבו לרשום ילדים בגילאי שלוש ומעלה לגנים הציבוריים".

 

יישום פופוליסטי של חוק חינם חינם

ג', בעלי רשת גנים פרטיים ממרכז הארץ, ממליץ להורים שנרשמו רק לגנים העירוניים, לצאת מהשאננות שאופפת אותם. "יש סיכוי סביר שהילדים שלהם יישארו ללא מקום בגן", הוא אומר. "אם משרד החינוך רוצה לתת חינוך חינם לגילאי 4-3 - אדרבא, אנחנו נקבל רק ילדים בגילאים הקטנים. גני הילדים זו הפרנסה שלנו ואף אזרח נבון לא מהמר על הפרנסה שלו".

 

אילוסטרציה. "אף אחד לא מהמר על הפרנסה שלו" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אילוסטרציה. "אף אחד לא מהמר על הפרנסה שלו"(צילום: עידו ארז)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל-אביב ומחזיקת תיק גני הילדים בעירייה, טוענת שאף על פי שמדובר בחוק מבורך, היישום שלו יותר פופוליסטי מאשר יסודי. "משרד החינוך יצר מצג שווא לפיו כל הילדים יקבלו מענה, אבל בשטח המצב קשה", היא מסבירה. "בכלל לא ברור מה יהיה היקף המענה שהרשויות המקומיות יוכלו לתת עד תחילת השנה. במקביל, הגננות הפרטיות נמצאות במלחמת הישרדות ואני מבינה את התסכול שלהן".

 

"משרד החינוך הודיע שתוך שלוש שנים הוא יספק פתרונות לכל הילדים מעל גיל 3, והמשמעות היא שבכל מקרה הפרנסה של הגנים הפרטיים תיפגע. על הרקע הזה ייתכן מאוד שהם יעדיפו למנוע אי ודאות ולהתמקד כבר השנה בגילאי 3-0. מהלך כזה בהחלט עלול ליצור בעיה להורים שיקבלו תשובה שלילית מהגנים העירוניים".

 

גורם בכיר ברשות מקומית במרכז הארץ מוסיף: "אני מבין את המצוקה והבלבול של הגנים הפרטיים. ברור לגמרי שאין שום סיכוי שנצליח תוך חצי שנה להשלים את כל הגנים החסרים. עוד שלושה חודשים יתעורר קול צעקה של הורים שיקבלו תשובה שלילית מהגנים העירוניים ולפתע יבינו שגם אין להם מקום בגנים הפרטיים".

 

"אנחנו חוששים, בסוף נישאר בלי גן לילד"

אם לילד בן 3 מאזור המרכז מספרת שבלית ברירה, ומתוך חשש לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה, שריינה לבנה מקום בגן פרטי לצד ההרשמה לגן העירוני. "אם הגננות הפרטיות יסגרו את הכיתות לגילאי 4-3 אז תהיה מהומה, כי ילדים יישארו בלי גנים",

היא מעריכה. "האי וודאות הזאת מלחיצה ואף אחד ברשות המקומית לא יודע עדיין כמה גנים חדשים ייפתחו ובאילו שכונות. החשש הוא שבסוף, למרות הכוונות הטובות של הממשלה לחינוך חינם, נישאר בלי גן לילד".

 

ליאת, אם לילדה בת 3, מוסיפה: "יש תחושה של בלבול. אנחנו מבינות את הגננות הפרטיות שדואגות לפרנסה שלהן, אבל הבעיה היא שגם ההורים נמצאים כעת במלכוד ולא יודעים מה לעשות".

 

ראש העיר רעננה נחום חופרי, המשמש גם יו"ר ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי, טוען שהסוגיה נמצאת בראש סדר העדיפויות: "הרשויות המקומיות יפעלו בשיתוף עם משרד החינוך וכלל הגורמים המעורבים בנושא, ובהם הגנים הפרטיים, כדי להוריד למינימום את רמת האי-ודאות שבה נמצאים ההורים".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "עד עתה הגישו עשרות גני ילדים פרטיים בקשה לרישוי, על מנת לאפשר לילדים בגילאי 4-3 חינוך חינם. משרד החינוך והשלטון המקומי מקיימים שיח רציף עם נציגות הגנים הפרטיים לצורך בחינת אפשרויות של מתן סיוע לגנים, אשר יצטרפו למהלך לחינוך חינם. ראוי שהשיח יתקיים במפגשים אלה ולא באיומים מרומזים לפגיעה בילדים ובהוריהם".


פורסם לראשונה 19/02/2012 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה. ברחבי הארץ חסרים כ-2,500 גני ילדים
צילום: shutterstock
מומלצים