שתף קטע נבחר

מה צפוי לקפח את אוכלוסיית פגועי הנפש?

"יישום הרפורמה בבריאות הנפש דורשת תוספת שנתית של כ- 500 מיליון שקלים, לפיתוח שירותי רפואת נפש בקהילה. ללא התוספת התקציבית הנדרשת לביצועה, הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות שהרפורמה לא תבוצע". אב לילד פגוע נפש כותב

ב - 1.5.12 עתידה ממשלת ישראל להשיב בבג"צ, כיצד היא מתכוונת לקדם את הרפורמה בבריאות הנפש, המעבירה את האחריות והתפעול של שירותי בריאות הנפש מהממשלה לקופות החולים, בדומה לנעשה עם בריאות הגוף. שנים רבות של הפרדת השירותים ועיכוב הרפורמה הביאו לכך ששירותי בריאות הנפש, בישראל, מקופחים ומתדרדרים.

 

בעוד שבארצות מפותחות מוערך שיעור הנזקקים לטיפול נפשי ב-4-5 אחוז מהאוכלוסייה בשנה. בישראל, פחות משליש מהנזקקים לטיפול נפשי זוכים לקבלו במסגרת הציבורית: פחות מ- 1% במסגרות הממשלתיות ועוד כרבע אחוז באמצעות קופות החולים. נדהמתי לגלות בנתוני משרד הבריאות, כי ב-5 השנים האחרונות חלה ירידה של 20% במספר המטופלים במרפאות הממשלתיות לבריאות הנפש. התקציב וכוח האדם במרפאות הוא כעשירית מהניתן לאשפוז, בניגוד בולט ליחס הקיים בתחלואות הגוף.

 

יישום הרפורמה בבריאות הנפש דורשת תוספת שנתית של 400-500 מיליון שקלים, לפיתוח שירותי רפואת נפש בקהילה. הנהלת משרד הבריאות עושה מאמצים רבים לקידום הרפורמה, לפי החלטות ממשלה, אך ללא התוספת התקציבית הנדרשת לביצועה, הצהיר מנכ"ל משרד הבריאות, דר' רוני גמזו, שהרפורמה לא תבוצע.

 

חקיקת הרפורמה עברה בשנת 2007, בכנסת הקודמת, בקריאה ראשונה. הכנסת הנוכחית מעכבת את סיום החקיקה: בראש ובראשונה יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ, שקיים בשנה וחצי האחרונות רק 4 דיונים, שהתמסמסו על השקפת עולם ולא עסקו בקידום החקיקה.

 

 מחינו בפני היועץ המשפטי של הכנסת וגם בפני יו''ר הכנסת, אך ללא הועיל. לח"כ כץ תירוץ משולש: זה לא מעניין את חברי הכנסת; סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לא מפעיל את כוחו הפוליטי ואת ניסיונו כיו"ר ועדת הכספים בעבר; ומשרד האוצר לא מוכן להתחייב על גובה התוספת השנתית לתקציב ולכן אין זה אחראי לדון בסל השירותים, שיחייב את קופות החולים.

 

"רפורמה מיטיבה"?

בת בריתו של ח"כ כץ, היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שהצהירה, בעוד היא מקדמת הצעת חוק להכללת האשפוז הסיעודי בסל קופות החולים, כי היא חוסמת בגופה את הכללת בריאות הנפש באותו סל. מדוע? כי זו "הפרטה מסוכנת". כי קופות החולים פועלות רק לפי שיקול כספי בלבד, וכי הן צפויות לקפח את אוכלוסיית פגועי הנפש החלשה.

 

לצערי, אינני מצליח ליישב את הסתירות המדהימות בעמדותיה: הרי גם החולים הסיעודיים הם אוכלוסייה מוחלשת וכיום המדינה מממנת טיפול סיעודי לקשישים חסרי אמצעים. האם זו איננה "הפרטה מסוכנת" של שירות הניתן לאוכלוסייה חסרת ישע?

 

כחברה ותיקה ועדת הכספים, ח"כ יחימוביץ' ודאי יודעת ש"האוצר" מונע עדכון נאות ואפילו מקצץ, רוחבית, סעיפים של שירותים רפואיים ממשלתיים בתקציב המדינה. האיסור בחוק לחרוג מהם גובר על צורכי הנזקקים בניגוד למחויבות קופות החולים למתן סל שירותים למבוטחיהן, אין סל המחייב את הממשלה לתיתו לנזקקים.

 

ח"כ יחימוביץ' מסרבת בעקשנות להיפגש עם נציגות ארגוני השטח של חולים, עם משפחות וארגוני זכויות ושיקום. לעומת זאת היא פועלת בשיתוף פעולה ובתיאום עם אנשי מקצוע המתנגדים לרפורמה, שבוחרים במצג שווא של ייצוג טובת הצרכנים, אבל למעשה לדעתי חוששים לפרנסתם ומעמדם. יחד הם הגישו הצעת חוק פרטית: "רפורמה מיטיבה" חסרת סיכוי. לפיה, המדינה, במנותק מסל ביטוח רפואי, תעניק טיפולים נפשיים לכל דורש, ללא אבחנות. זו הטעיית תמימים! בפועל, יימשך השיתוק, הפיצול הפנימי וההפרדה הלא רציונלית בין שירותי בריאות הגוף והנפש, המשך הקיפוח המסיבי של בריאות הנפש הציבורית, וגידול בהזדקקות לשוק פרטי משגשג ויקר להחריד - בעייני זוהי ההפרטה המסוכנת!

 

הממשלה ונציגיה חלשים מול הברית כץ - יחימוביץ'. עבור השניים האינטרסים של העובדים הם תמיד מעל לכל, קודמים גם לטובתם של הצרכנים החולים. הפסיכולוגים ואנשי המקצוע, המתיימרים לייצג את האינטרסים של החולים הנזקקים, דומים לעובדי חברת החשמל שייצגו את טובת האזרחים, צרכני החשמל, במלחמתם נגד העלייה בתעריפים.

 

ח"כ יחימוביץ', אני בן 77, פועל ליישום הרפורמה בבריאות הנפש למען בני ולמען מאות אלפי נזקקים בישראל, ללא לאות ובהתנדבות, מזה 12 שנים. כמה זמן אצטרך להמתין עד שתיאותי להיפגש עימי לבירור היכן באמת מצויה "ההפרטה המסוכנת"?

 

  • הכותב הוא פרופ' אלי שמיר, יו"ר עמותת "עוצמה" - פורום ארצי של משפחות נפגעי נפש.
  • מעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות על החברה בישראל ובעולם? שלחו ל shlomit-sh@y-i.co.il וציינו בנושא - עבור "קריאה לסדר ". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגועי נפש על הבמה
צילום: דורון טיברג
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים