שתף קטע נבחר

ביטול חוק טל - הצלחה אחרי כישלון החילונים

אשמים ראשי הממשלות וגם אהרן ברק, אבל בעיקר אנחנו אשמים. אנחנו מעדיפים לקרוא על האח הגדול, לבלות ולא מבינים שהקרחון לפנינו. ליצמן ואלי ישי הם החכמים היחידים

ניצחנו. חוק טל בוטל ותוך מספר חודשים יחוקק חוק חדש. זה קרה לאחר 12 שנים של מאבק של הפורום לשוויון בנטל והרבה אנשים טובים. בשנת 2000 , ארבעה חודשים לאחר שחרורי מהצבא, הקמתי יחד עם מספר חברים בתנועת התעוררות אוהל מחאה בעקבות פרסום דו"ח טל. כמי שהצביע לאהוד ברק בבחירות 99', הייתי המום מכוונתו לאמץ דו"ח שפוטר את החרדים מכל שירות. האוהל הביא להדים רבים וברק מיהר להיפגש איתנו בפסח 2000 בכדי להרגיע את הרוחות.

 

לזכותו ייאמר שהוא הקדיש לנו, חמישה חברים, כמה שעות. לגנותו ייאמר שהוא היה מנותק. ברק הסביר לנו, באופן הפוך לחלוטין למה שטען בבחירות כי חוק טל הוא חוכמה גדולה ושזה הבסיס לאיחוי השבר עם החרדים. הוא טען שהוא חייב את החרדים כדי לקדם את תהליך השלום. אמרנו לו שהוא טועה. שחוק טל הוא קטלני לסיכוי שלנו לשרוד כחברה תורמת. שהחרדים מהווים כבר 9% ממחזור הגיוס והם רק גדלים באוכלוסייה, וחוץ מזה- שהם לא יתמכו בו בתהליך השלום ושברגע האמת הם יעזבו אותו. ברק לא השתכנע. אני מניח שהיום הוא יודע שטעה. האיש הכי משפיע בביטחון שלנו (אולי למעט שרון) ב-30 השנים האחרונות, המיט עלינו אסון.

 

עוד בערוץ הדעות  של ynet:

תחנה בדרך לשינוי עתיד ישראל / עילאי הרסגור-הנדין

חוק הפללת לקוח הזונה - טוב, אך לא מספיק / ריטה חייקין

 

המספרים מפחידים - יותר מ-60 אלף חרדים נמצאים בהסגר/הסדר תורתו אומנותו ולא תורמים דבר לחברה הישראלית (14%! ממחזור גיוס). העתיד מפחיד עוד יותר - בעוד כעשור החרדים יהוו כבר 25% ממחזור גיוס. אני לא בטוח שיהיה כדאי לחיות בישראל. 

 

כמובן שלא רק ברק אשם. אריאל שרון, שנתן גושפנקא לחוק טל, אשם לא פחות. אולמרט ונתניהו, שלא עשו דבר להביא לשינוי אסטרטגי, אשמים גם הם. מפלגת שינוי, שבשיאה הייתה 15 מנדטים, לא עשתה כלום לשינוי החוק, ולכן גם היא אשמה. בית המשפט העליון, בראשות אהרן ברק, שלא רצה להתעמת עם החרדים ואישר את החוק - אשם גם הוא. אך בעיקר אנחנו אשמים. אנחנו, הציבור האחראי, מעדיפים לקרוא על האח הגדול, לאכול במסעדות ולראות סרטים ולא מבינים שהקרחון לפנינו. היום אני כבר מבין תופעות היסטוריות שהתרחשו כי ציבורים שלמים לא הבינו, לא הרגישו את האדמה רועדת להם מתחת לרגליים והעדיפו את חייהם הפרטיים הנוחים יחסית על פני הסתכלות בתמונה הכוללת.

 

גם אנחנו חושבים שיהיה בסדר ולא עושים כלום לשינוי המצב. היחידים שלא אשמים הם ראשי המנהיגות החרדית. ליצמן ואלי ישי הם החכמים היחידים. הם מבינים שכל עוד הם ימנעו מהציבור שלהם לשרת, אזי הציבור יהיה שבוי שלהם ולא יחשוב על מדינת ישראל, אלא רק על שימור הכוח החרדי. הם ימשיכו להחזיק אותנו ב..., ובדרך לקדם את האידיאולוגיה הדתית-קיצונית שלהם. ישי יודע שאם ימשיך בקצב הזה, אזי בעוד עשור הוא יהיה המשנה לראש הממשלה, ובעוד 20 שנה ראש הממשלה.

 

אבל עכשיו מגיע השינוי. כבר ברור שחוק טל במתכנותנו הנוכחית ישונה ויהיה חייב להיות חוק אחר שבו כולם משרתים-או בשירות צבאי או אזרחי ומי שנותן יותר יקבל יותר. עכשיו הלחץ עובר לכנסת ואנחנו נהיה שם כדי להבטיח זאת. זה הסיכוי שלנו. אמרנו את זה לפני עשור, הציבור הקשיב, אך הפוליטיקאים העדיפו להתעלם. היום, כשקרחון קרוב, אני מקווה שמישהו שם למעלה יעשה משהו - עכשיו כבר אין להם ברירה.

 

הכותב הוא אחד העותרים נגד חוק טל, יועץ אסטרטגי וחבר בהנהלת הפורום לשוויון בנטל

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המספרים מפחידים. מקבלים פטור בלשכת גיוס
צילום: צביקה טישלר
מומלצים