שתף קטע נבחר

תעבדו פחות ותצילו את כדור הארץ

כשעובדים פחות - לא רק נהנים יותר מהחיים, אלא גם מפחיתים את הנזקים לסביבה. כך קובע ספר אמריקאי חדש, שמציע לצמצם את שבוע העבודה במטרה לעזור לפלנטה

אם נעבוד פחות, נקנה פחות, נעזור להצלת כדור הארץ, נפחית את שיעורי האבטלה ונהנה יותר מהחיים. זו המסקנה העיקרית של ספר חדש שמציע לצמצם את שבוע העבודה, פרי טעה של ג'ולייט שור, סופרת שעוסקת בתחום הרגלי העבודה בארצות הברית.

 

 

הספר נקרא "עושר אמיתי: כיצד ולמה מיליוני אמריקאים יוצרים כלכלה עשירה בזמן, קלה מבחינה אקולוגית, בסדר גודל קטן ועם שביעות רצון גבוהה". הוא מציע "אסטרטגיה לחיים, שמאפשרת יותר זמן, יותר יצירתיות, ויותר קשרים חברתיים לאנשים, במקביל להפחתת דריסת הרגל האקולוגית".

 

שור קובעת, שגם אם מדינות בעולם יחייבו להפחית את שיעורי פליטת גזי החממה, הרי שהצריכה המוגזמת והזיהום שנוצר כתוצאה ממנה - יישארו נושא בעייתי. כך למשל היא מדגימה, כי האמריקאים כמעט הכפילו את מספר מוצרי הביגוד החדשים שהם קנו בתקופת זמן של 17 שנה,.

 

כתוצאה, נותרות כמויות עצומות של בגדים משומשים, שייצורם דורש הרבה חומר גלם וצריכת אנרגיה גבוהה. לדברי שור, המצב דומה בקטגוריות אחרות, כמו מוצרי חשמל, מוצרים לבית וריהוט. על מנת להתמודד עם צריכת היתר וכדי להפחית את דריסת הרגל הסביבתית של אנשים, היא מציעה לשנות את האופן שבו פועל שוק העבודה ולהפחית את שעות העבודה.

 

כשעובדים יותר - ממהרים יותר

בספר מצוין, כי אנשים שעובדים הרבה שעות, מחזיקים ביותר כסף לבזבוז. עם זאת, דריסת הרגל האקולוגית שלהם עולה לא רק משום שהם קונים יותר מוצרים שהם לא תמיד צריכים, אלא גם משום שיש להם פחות זמן פנוי. כתוצאה הם ממהרים כל הזמן וכך למשל, נוהגים במכונית במקום ללכת או לנסוע באופניים.

 

משום כך שור מציעה להפחית את שעות העבודה בארצות הברית, מ-40 בשבוע בממוצע, ל-25, 30 או 35 שעות בשבוע. התוצאה לדבריה תהיה, שאנשים יוכלו ללכת יותר, לבשל יותר, לגדל חלק מהמזון שלהם וליהנות מזמן פנוי שיאפשר לבלות עם המשפחה והחברים. אם השינוי יהיה בסדר גודל משמעותי, הכלכלה תצמח לדבריה בשיעור איטי יותר ותצרוך פחות אנרגיה.

 

שור גם מציעה דרכים בהן הממשלה האמריקאית יכולה לעודד את הפחתת שעות העבודה. כך למשל, לנצל את הכסף שמוזרם כעת לדמי אבטלה, לטובת עידוד חברות להפחית את שעות העבודה במקום לפטר עובדים. הצעה אחרת היא מתן הטבות מס לחברות שיגייסו עובדים חדשים לשבוע עבודה של 4 ימים, במטרה למשוך צעירים או הורים עם ילדים קטנים.

 

עם זאת, שור לא קוראת לאלץ את העסקים והעובדים לקצץ בשבוע העבודה. "אי אפשר לקחת הכנסה מאנשים", היא אומרת, "הם לא יאהבו את זה". מי כן עשוי לאהוב את הרעיון? שור סוברה שבעלי משכורות עשויים למצוא עניין בהחלפת כסף בתמורה לזמן פנוי. "לחלק מהאנשים יש יותר מידי זמן. אבל לאחרים אין מספיק זמן".

 

המשימה הקשה ביותר תהיה לדבריה שינוי הגישה - אם עובד עובד פחות שעות, לא צריך לראות בו פחות מחויב למשימה במקום העבודה. עוד היא מדגישה, שאין ארוחות בחינם - למי שעובד פחות יש פחות כסף. משום כך השינוי לא יהיה קל או מהיר, אבל שור מזכירה גם, שכסף הוא לא צורת העושר היחידה: "יש לנו מקורות רבים של עושר - עושר של זמן, עושר קהילתי ועושר הטבע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדים פחות - מזהמים פחות
צילום: Shutterstock
מומלצים