שתף קטע נבחר

גורמי משפט חלוקים: היה צריך לספר לנתניהו?

במערכת המשפטית טוענים כי שלושת הבכירים בלשכת ראש הממשלה הגנו על נתניהו בכך שלא סיפרו על התלונה שהגישו נגד נתן אשל. גורם אחר אמר כי השלושה היו צריכים לדווח לבוס אחרי הגשת התלונה. והשאלה הגדולה הערב בלשכה: האם יצליח לירן דן להיכנס לנעליו של הנדל?

ראש הממשלה יצא היום (ד') נגד שלושה מבכירי לשכתו על התנהגותם בפרשת נתן אשל ותהה למה היה צריך לשמוע על כך בתקשורת, אבל גורמים משפטיים אמרו ל-ynet כי שלושת הבכירים בלשכתו של בנימין נתניהו פעלו נכון כשפנו ליועץ המשפטי לממשלה. עם זאת יש כאלו הסוברים כי היה על השלושה לעדכן את הבוס, לאחר שהגישו את התלונה.

 

דובר חמישי ב-3 שנים: נתניהו מינה מחליף להנדל

 

נתן אשל, שהיה ראש סגל לשכת ראש הממשלה, התפטר במסגרת הסדר טיעון לאחר שהודה בצילום לא הולם של העובדת ר'. הוא יזכה למענקי פרישה בסך של כ-120 אלף שקל. הפרשה גרמה למתיחות בין נתניהו לבין שלושת הבכירים שהתלוננו על אשל ליועץ המשפטי לממשלה, בלי לשתף את ראש הממשלה - המזכיר הצבאי יוחנן לוקר, מזכיר הממשלה צבי האוזר והדובר יועז הנדל, שהיה הראשון להתפטר.

  

הגורמים המשפטיים הבכירים הזכירו שאינם מודעים לשיקולים של השלושה בנוגע למערכת היחסים שלהם עם נתניהו, אולם ברגע שהם הבינו שיש מידע שצריך לבדוק, עשו בצדק כשפנו ליועץ יהודה וינשטיין. "השלושה הגנו על נתניהו כשפנו ללא ידיעתו ליועץ המשפטי לממשלה", אמרו. לדבריהם, בכירי הלשכה ככל הנראה חששו שאם היו פונים לנתניהו, ייתכן שהוא היה מעלה את הנושא עם אשל.

 

אותם גורמים הוסיפו כי הם לא רואים כל בעיה בכך שגם לאחר פנייתם של השלושה לוינשטיין, הם לא דיווחו לנתניהו על התלונה. הגורמים הדגישו כי ייתכן שהשלושה חששו שנתניהו יגרום במעשיו בפעולה כזו או אחרת לדבר לא תקין ולכן נמנעו מלמסור לו מידע בעניין והתעקשו לשמור על כך בסוד.

 

גיבורי פרשת אשל (צילום: בן קלמר, עמית מגל, אלכס קולומויסקי) (צילום: בן קלמר, עמית מגל, אלכס קולומויסקי)
גיבורי פרשת אשל(צילום: בן קלמר, עמית מגל, אלכס קולומויסקי)

 

עם זאת, גורם משפטי בכיר אחר אמר כי ברגע שהשלושה פנו לוינשטיין, היה עליהם לדווח לאחר מכן לנתניהו. "ברגע שהתלונה הוגשה, נתניהו היה יודע שאסור לו לעשות שום דבר בנידון ולדבר עם מי מהמעורבים על הפרשה, במיוחד לא עם אשל עצמו", אמר הגורם. "לכן, היה חשוב שהשלושה ידווחו לבוס שלהם על כך שהגישו תלונה ליועץ המשפטי לממשלה נגד בכיר אחר בלשכה".

 

גורמים משפטיים נוספים דחו את הטענות שנשמעו בימים האחרונים והרמיזות לפיהן וינשטיין הוא זה שאמר לשלושה לא ללכת לנתניהו.

 הם אמרו כי היועץ המשפטי לממשלה כלל לא הזכיר את נתניהו בשיחה ובטח שלא ייעץ להם שלא לגשת אליו. לדברי אותם גורמים, שלושת המתלוננים הם אלו שביקשו לשמור על הדבר בסוד מוחלט ופחדו לדווח לנתניהו על הפרשה. 

 

בינתיים, ראש הממשלה מינה כדוברו - החמישי בתפקיד בתוך שלוש שנים - את לירן דן. השאלה הגדולה היא אם יצליח דן, שהיה סמנכ"ל בחדשות ערוץ 2 והגיע ללשכה לפני כחצי שנה, להיכנס לנעליו של הנדל, ד"ר בהשכלתו ומומחה בעל שם לביטחון ולנושא האיראני. הנדל אף כתב על כך ספר וריכז בלשכת ראש הממשלה בין היתר את נושאי האסטרטגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו והנדל. הולך הביתה
צילום: רויטרס
נתן אשל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים