שתף קטע נבחר

בשמאל תקפו את תוכנית בנט: "הזויה ובדיונית"

מזכ"ל שלום עכשיו תקף את התוכנית של מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, המציע לספח 60% משטחי הגדה. "התוכנית מנותקת מהמציאות ומקומה להישאר על מדף ספרי המדע הבדיוני". ח"כ איתן כבל טען כי התוכנית תוביל למדינה דו לאומית

כצפוי, התגובות ליוזמתו המדינית של נפתלי בנט, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, להתמודדות עם הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים, לא איחרו לבוא. בשמאל מגדירים את התוכנית שנחשפה ב-ynet, "הזויה" ומזהירים כי אם תתקבל היא עלולה להוביל למדינה דו לאומית.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"תוכנית בנט היא ניסיון כושל לעגל פינות, להנדס את המציאות, ולהפוך את הכיבוש ליותר נוח", אמר מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר, "התוכנית מנותקת מהמציאות ומקומה להישאר על מדף ספרי המדע הבדיוני".

 

לדבריו, "לצערם של המתנחלים, אין תחליף לפתרון שתי המדינות וככל שחולף הזמן, היכולת להשיגו בתנאים טובים יותר לישראל הולכת ופוחתת".

 

לפי תוכנית בנט, אריאל תישאר בריבונות ישראל (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
לפי תוכנית בנט, אריאל תישאר בריבונות ישראל(צילום: באדיבות Lowshot)

 

על פי "תוכנית ההרגעה" של בנט, העיקרון הראשון בה מייחס להחלת הריבונות הישראלית על השטחים הישראלים ביהודה ושומרון, כלומר שטחי C, באופן חד צדדי. שטחים אלה מהווים כ-60% מכלל השטחים הכבושים ביהודה ושומרון. כמו כן, הוא מציע להעניק אזרחות ל-50 אלף התושבים הערבים בשטחים שיסופחו. לפי התוכנית, אף פליט מארצות ערב לא ייכנס לשטח יהודה ושומרון.

 

"שלא בטובתו, בנט מקדם פתרון שיהפוך את ישראל למדינה דו לאומית ויביא לקץ החזון הציוני. תקדים זה יסייע גם לשאר הפלסטינים בגדה לדרוש אזרחות ויהפוך את ישראל למדינה דו לאומית", ציין מזכ"ל שלום עכשיו, "הפתרון שמציע בנט, אינו דמוקרטי, אינו מוסרי ורק יחריף את המצב בו נמצאת ישראל סביב השאלה הפלסטינית".

 

אופנהיימר הוסיף כי "למרות ניסיונות ההדחקה וההכחשה, ישראל צריכה לבחור בין האופציה להפוך למדינה דו לאומית, לבין האופציה להיפרד מהפלסטינים לשלום על בסיס עקרון שתי המדינות. פתרון הביניים של בנט הכולל סיפוח ההתנחלויות באופן חד צדדי, יביא להחרפת המשבר בין ישראל והעולם ועלול לקבור סופית את הסיכוי להיפרדות מהפלסטינים".

 

"למה רק 60% ולא הכול?"

ח"כ איתן כבל (עבודה) הגיב בציניות לתוכנית של בנט לספח את ההתנחלויות לשטח ישראל. "למה לספח רק 60% ולא הכול? כך נוכל להשתלט על הפלסטינים ברוח 'אביב העמים' ולגרום להם להצביע לימין", ציין ח"כ כבל, "נראה שבמועצת יש"ע איבדו קשר עם המציאות ומתכננים תוכניות שמתבססות על חסדי שמיים וביאת המשיח. התוכנית הזאת היא תוכנית של אנשים החפצים במדינה דו לאומית,

ולא בהמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

גם מטה יוזמת ז'נבה תקף את תוכניתו של מנכ"ל מועצת יש"ע: "מדובר בתוכנית הזויה מבית מדרשם של אלו המובילים את ישראל לכיוון מדינה דו לאומית בעוד שהרוב הציוני מתאחד סביב תוכניות לחלוקת הארץ כדוגמת יוזמת ז'נבה, המבטיחות את המשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תישאר בריבונות ישראל. אריאל
צילום: AFP
נפתלי בנט. גיבש "תוכנית הרגעה"
צילום: מוטי קמחי
מדע בדיוני. יריב אופנהיימר
צילום: אוהד צויגנברג
ביש"ע מחכים למשיח. ח"כ איתן כבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים