שתף קטע נבחר

מאות הפגינו בת"א: "די לאפליה בין דם לדם"

כ-200 שמיניסטים קראו לחוקק חוק נגד השתמטות אברכים מצה"ל. הנואם המרכזי הזהיר כי אחרי ביטול "חוק טל" עלול להגיע אחריו חוק בשם אחר, "שימכור אותנו לקיצונים". חרדי שהגיע להפגנה: "אתם לא מבינים מה הערך של לימוד תורה"

כ-200 בני אדם, תלמידי י"ב וחברי עמותת "הפורום לשוויון בנטל" השתתפו הערב (יום ה') בעצרת ברחבת מוזיאון תל-אביב בעקבות פסיקת בג"ץ, שביטל את חוק טל. המשתתפים קראו לממשלה לגבש חוק שישים קץ להשתמטות תלמידי ישיבות, שקיבלו פטור מגיוס לצבא במסגרת חוק טל. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "שירות=לכולם", "די להשתמטות" ו-"חרדים לצה"ל".

 

כותרות אחרונות בנושא חוק טל:

 

מחבר "מכתב השמיניסטים", יותם ברגר, אמר בנאומו בעצרת כי "חשוב להבין שגם אם השם 'חוק טל' יבוטל, יגיע אחריו 'חוק גל' או 'חוק טלטל' או כל שם שימציאו, שימכור אותנו לאנשים האלה הקיצוניים בדעותיהם שרומסים אותנו".  

 

השמיניסטים בהפגנה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
השמיניסטים בהפגנה בתל-אביב(צילום: ירון ברנר)

 

שני שמיניסטים נוספים אמרו על הבמה כי "אנחנו כאן להגיד לממשלת ישראל לחוקק חוק שירות שווה לכולם. אנחנו מוסרים לממשלה - נמאס לנו שאתם מתעסקים רק בפוליטיקה. אנחנו לא רק מבקשים שינוי, אנחנו דורשים אותו. נשבר לנו מאפליה בין דם לדם, הקרבנו לתורה את השוויון ובשם התורה הפרדנו בין דם לדם. אם אלו מהלכי הממשלה היא לא מייצגת אותנו ולא אתכם".

 

הם סיימו את דבריהם בצעקה "אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום. שכל אזרח במדינת ישראל יקבל חוגר ולא פטור". בתום דבריהם הריע להם הקהל וצעק "עם אחד גיוס אחד".

 

חרדי שנקלע לאירוע עורר מהומה קטנה כאשר עשרות מפגינים התגודדו סביבו. "אתם לא מבינים מהו הערך של לימוד תורה", טען בפניהם החרדי, "אני אוהב אתכם ובעדכם אבל אתם לא מבינים אותנו".

 

המפגינים בתל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המפגינים בתל-אביב

 

באירוע השתתף גם ח"כ אבי דיכטר (קדימה) שאמר ל-ynet: "חוק טל לא נתן מענה אמיתי לבעיה וצריך חוק יותר מאתגר כדי להחזיר את הגלגל". לשאלה האם לדעתו יש סיכוי שהחוק החדש יעבור חלק, אמר דיכטר, ראש השב"כ לשעבר, "לא זוכר מה עבר חלק במדינה הזו, אבל זה לא חשוב כי בסוף יהיה חוק יותר צודק.

אני לא מעלה בדעתי שנמשיך להיות צבא רבע העם".

 

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר ל-ynet בתגובה לפסיקת בג"ץ כי "הממשלה חשבה שאפשר להמשיך לרמות, כמו ממשלות קודמות, אבל לה יש הזדמנות גדולה לתיקון כך שכל אדם ישרת או בצבא או במערכת לאומית או אזרחית, גם יהודים וגם ערבים".

 

שי, דובר צה"ל לשעבר, הוסיף כי בסיעות החרדיות "התרגלו לפינוק. לא משרתים, לא עובדים, הם מקבלים תשלום, המדינה רק מקלה עליהם זה גן עדן. רק שגן העדן הזה עומד להסתיים".

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השמיניסטים התעוררו, הפגינו בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
"אתם לא מבינים אותנו". החרדי שנקלע להפגנה
צילום: שירי הדר
בסוף יהיה חוק יותר צודק. ח"כ דיכטר
צילום: ירון ברנר
ח"כ נחמן שי. "גן העדן עומד להסתיים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים