שתף קטע נבחר

ארה"ב התאוששה - מחירי הדלק יפילו אותה שוב?

בדיוק שנדמה כי הכלכלה של הדוד סם הצליחה להתאושש מהמשבר שפקד אתה ב-2008, צץ לו איום נוסף. מתחילת השנה זינק מחיר הדלק בארה"ב ב-8.8%. האם המיתון בפתח? המומחים מתחבטים: "מדובר בענן שחור בתמונה חיובית"

האם ההיסטוריה תחזור על עצמה? אמריקנים רבים שואלים את עצמם את השאלה הזו על רקע עליית מחירי הדלק שבוע אחרי שבוע. אחרי הכל, עלייה חדה במחירי הדלק בתחילת שנה שערה הובילה את הכלכלה חזרה למיתון. התשובה, לדברי הכלכלנים, היא שהפעם המצב שונה: הכלכלה התאוששה ונמצאת במצב הרבה טוב יותר לספוג את העלייה הנוכחית. "מדובר בענן שחור אחד בתוך תמונה כוללת חיובית בכלכלת ארה"ב", אומר ג'רי וובמן, כלכלן ראשי בחברת אופנהיימר פנדס. "זה משהו שאנחנו צריכים לעקוב אחריו כרגע, אבל לא להיכנס בגללו ללחץ".

 

 

על פי נתוני הסוכנות למידע בנושא אנרגיה, מחירי הדלק בארצות הברית זינקו ב-8.8% מאז תחילת השנה, והגיעו למחיר של 3.65 דולר לגלון במהלך השבוע האחרון. מדובר בשיא לתקופה זו של השנה, בה המחירים בדרך כלל נמוכים יחסית בעקבות ביקוש עונתי חלש.

 

בתחילת שנה שעברה, שילוב של מחירי דלק גבוהים, האביב הערבי ושיבושים בייצור הרכב לאחר רעידת האדמה ביפן, העיבו על הצמיחה של ארצות הברית. אף על פי שמחירי הדלק גבוהים ב-41% לעומת התקופה המקבילה שנה שעברה, נכון להיום אין בעיות בשרשרת האספקה. בנוסף, החורף של השנה היה חמים יחסית לרגיל, נתון שמהווה תמריץ קטן בלבד לצמיחה.

 

"למזלנו, הכלכלה האמריקנית בצמיחה, לא חזקה אבל במגמה חיובית", אומר סונג וון סון, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת קליפורניה סטייט. "היא במצב טוב יותר להתמודדות עם מחירי הדלק. אין ברקע את הצונאמי ביפן, הביטחון העסקי והצרכני השתפר, ושוק העבודה צומח בקצב טוב".

 

כמו עוד מס

הנתונים האחרונים מכיוון ענפי הייצור והתעסוקה היו טובים, והובילו את הכלכלנים לשנות את התחזיות שלהם, שחזו ירידה חדה בצמיחה הכלכלית בארה"ב ברבעון. התחזיות החיוביות עזרו לגידול במחירי הדלק, אך הגורם המרכזי הוא ככל הנראה הפחד מעימות של מדינות המערב עם איראן, שעשוי להוביל לשיבושים באספקת הנפט. מחירי הנפט הגולמי הגיעו לשיא של יותר מ-9 חודשים, עם 106.72 דולר לחבית נכון לאתמול (ד').

 

על אף שמחירי הדלק בארצות הברית רשמו עליות, הכלכלנים מתנחמים בעובדה שקצב העלייה לא היה מהיר כמו בשנת 2011. מחירי הדלק הגיעו לשיא של כ-4.02 דולר לגלון במאי שנה שעברה, לא רחוק משיא כל הזמנים - 4.16 דולר לגלון, אליו הגיעו ביולי 2008.

 

העלייה במחירי הדלק מהווה איום על האינפלציה והצמיחה גם יחד. העלייה היא כמו מס על משקי הבית, שסובלים כבר עכשיו מצמיחה חלשה בהכנסות, וככל הנראה ימנעו מהוצאות על מוצרים ושירותים שאינם אנרגיה. עד כה, ההשפעה של עליית מחיר הדלק קוזזה מעט על ידי ירידה חדה במחירי הגז הטבעי, שירדו ב-2.9% בינואר - הירידה החודשית ה-4 ברציפות.

 

התאוששות איטית

סם בולארד, כלכלן בכיר בוולס פארגו מצפון קרוליינה, אומר כי אפילו במחיר של 4 דולר לגלון, הדלק לא יוביל בעצמו את הכלכלה למצב של מיתון, אם כי הוא צפוי לקזז את התועלת של הארכת הקיצוצים במס ההכנסה, שצפויים להוביל להפחתה של 1,000 דולר במסים לכל משפחה ממוצעת השנה. לדבריו, "אז הדלק הוא הדבר היחיד שיקרה, לדעתי לא נגיע למיתון".

 

בשנה שעברה המחירים פרצו את מחסום 4 הדולרים לגלון, ונשארו מעל ל-4 דולר במשך 3 שבועות. הכלכלנים טוענים כי אם המחירים יעליו לאותו מחיר השנה, משקי הבית יסברו שהעלייה היא זמנית, וישלחו יד אל החסכונות על מנת לממן רכישות.

 

שוק עבודה במגמת שיפור לאחר חודשיים בהם נרשמה עלייה במספר המשרות. "צריך לזכור שמכונית שנוסעת 50 קמ"ש יותר קל לעצור ממכונית שנוסעת 120 קמ"ש, והכלכלה האמריקאית נוסעת במהירות 50 קמ"ש. עובדה זו הופכת אותנו לפגיעים יותר", סיכם וובמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים