שתף קטע נבחר

40 שנה אחרי הטבח: השורדים הוזמנו למינכן

שישה ספורטאים מהמשלחת הישראלית שנרצחה באולימפיאדת מינכן 1972, חזרה למקום האסון במסגרת סרט גרמני דוקמנטרי. המתאבק לשעבר, גד צברי: "כשעמדתי כאן לראשונה, קפאתי". ראש עיריית מינכן: "אני מסיר בפניהם את הכובע"

40 שנה לאחר ששרדו את התקפת הטרור באולימפיאדת מינכן 1972, חזרו הערב (ה') שישה ספורטאים ומאמן אחד מאותו היום הנורא, לזירה בה הכול התרחש.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

שישה חברי המשלחת ששבו למינכן, בכדי להצטלם לסרט "היום של ה-11. ניצולי מינכן 1972", כוללים את ההלך שאול לדני בן ה-75, הסייפים דן אלון (66) ויהודה וינשטיין (56), המתאבק גד צברי (68), הקלעים הנרי הרשקוביץ (85) וזליג שטרוך (65) ומאמן השחייה אברהם מלמד בן ה-67.

 

מי שקיבל את פני המשלחת היה ראש עיריית מינכן, כריסטיאן אודה, שהביע את התפעלותו מהעובדה שהצליחו לצבור את הכוחות לשוב למקום האסון. "זה לא קל עבורם לחזור לכאן, אני מסיר בפניהם את הכובע", אמר ראש העיר.

 

"התקפת הטרור הנוראית באותו יום הובילה לכך שאנחנו כמעט כל יום חווים אירועים כאלו ברחבי העולם". הוסיף אודה: "כל המשפחה האולימפית הייתה שותפה לתחושות הקשות של האירוע באותו יום וכולם שותפים לצער שלכם. אבל לכם הפיגוע פתח פצע וטראומה לכל החיים".

 

הספורטאים, שלחלקם זה היה גם מפגש ראשון אחד עם השני אחרי שנים רבות, היו שמחים על ההזדמנות שניתנה להם לדבר על תחושותיהם ולחלוק עם כולם. "יש לנו רגשות מעורבים להיות כאן, אבל אנחנו תומכים בסרט", אמר אברהם מלמד.

 

"מסיר בפניהם את הכובע". ראש עיריית מינכן, כריסטיאן אודה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"מסיר בפניהם את הכובע". ראש עיריית מינכן, כריסטיאן אודה(צילום: gettyimages)

 

"אם לא היום אחרי 40 שנה, אני לא יודע מתי הייתה הזדמנות אחרת", אמר הסייף דן אלון. "אני נרגש לספר לעולם את מה שאנחנו יודעים. לכל אחד מאיתנו יש סיפור משלו על אותו היום, עכשיו כולם ישמעו אותו".

 

המתאבק לשעבר גד צברי, אמר: "כשעמדתי כאן לראשונה קפאתי במקום לכמה שניות. הוחזקתי כבן ערובה והייתי צריך לבקר אצל הפסיכולוגים כדי להתמודד עם האירועים". הרשקוביץ סיכם: "חשבתי תחילה שאחרי שאנחנו מבכים וקוברים את החברים שלנו לא היה צריך להמשיך ולהתחרות. היום אני חושב אחרת, והמדליות שאנחנו משיגים זה ניצחון על הטרוריסטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים