שתף קטע נבחר

עוקף או"ם: "ארה"ב תטיל סגר אווירי על סוריה"

ההרג נמשך, רוסיה וסין בולמות כל ניסיון להתערבות המערב נגד משטרו של בשאר אסד והאמריקנים פנו לאופציה חלופית: על פי גורם צבאי בארצות הברית, סיוע הומניטרי לכלל אזרחי סוריה יוביל לפיקוח נאט"ו ולהגנה אווירית כללית בשמי המדינה

המאמצים הדיפלומטיים של ארצות הברית לא הביאו עד כה להחלטה בינלאומית אפקטיבית שתביא לבלימת האלימות הגואה בסוריה, בסוף השבוע נרשמו למעלה ממאה הרוגים בהפגנות, וכעת נראה כי האמריקנים פונים לדרך חדשה, שתתגבר על הקשיים ותנטרל את התנגדות סין ורוסיה. על פי גורם צבאי אמריקני, הפנטגון מכין תרחיש התערבות במדינה בהתבסס על פעולת נאט"ו בחבל קוסובו, שהביאה לאיבוד השליטה הסרבי באזור.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

על פי אותו גורם, שהתראיין היום (שבת) לעיתון "א-שרק אל אווסט", התרחיש המתוכנן יחל בהקמת אזור חיץ לקליטת הפליטים הסורים באזור הגבול עם טורקיה. בתחילה, יפעל ארגון הצלב האדום להעניק סיוע הומניטרי לכל הסורים, ומאוחר יותר, ישתלבו במאמצים גם כוחות נאט"ו שיגיעו מטורקיה.

 

הפצצות על שכונת באבא עמרו בחומס (צילום: AP) (צילום: AP)
הפצצות על שכונת באבא עמרו בחומס(צילום: AP)
 

הפעולה, על פי תכנון משרד ההגנה האמריקני, תסלול את הדרך להכרזה על סגר אווירי בשמי סוריה. פעולה ברוח זו הביאה ב-1999 להכנעת סרביה במאבק על קוסובו, לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם כשלה ולא הצליחה להעביר

הצעת החלטה לעצירת ההרג באזור. חלוקת הכוחות המדינית אז שוב הציגה התנגדות רוסית והימנעות סינית מהצבעה, בדומה למתרחש כיום ביחס לסוריה.

 

על פי הראיון, הפנטגון אינו מצפה לשינוי עמדה מצד רוסיה וסין, אך מסתמך על כך ששתי המעצמות יצטרפו לצוותי הסיוע הבינלאומיים, יתמכו בהפסקת אש בין הצדדים ויסכימו לשלוח נציג מיוחד של האו"ם כדי לבחון את המצב במדינה.

 

לאחר מכן, על פי התכנון האמריקני, יפקח צוות משקיפים של האו"ם על שיירות סיוע שייכנסו לתחומי סוריה. אלו יזדקקו להגנה אווירית ומשם, מאמינה ארצות הברית, הדרך קצרה לסגר על שמי סוריה. 

 

הגורם הצבאי הדגיש כי מדובר בהערכה זהירה מאוד, המשקללת את עוצמתו הגדולה של חיל האוויר הסורי. בכפוף לכך, מתבססים האמריקנים על תוכנית הפעולה בקוסובו, שכללה הפצצות אוויריות ממושכות של כוחות נאט"ו והימנעות מכניסת כוחות יבשה. 

 

קוסובו. נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון מתכבד בפסל (צילום: AP) (צילום: AP)
קוסובו. נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון מתכבד בפסל(צילום: AP)

 

אמש החריף נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, את הטון באשר למשבר בסוריה. במהלך תדרוך בבית הלבן, הבהיר אובמה כי בכוונתו להשתמש "בכל כלי אפשרי" כדי לשים קץ לטבח במדינה. "כולנו רואים את התמונות הנוראיות שמגיעות מסוריה", אמר, "הגיע הזמן להפסיק את הרג האזרחים מידי ממשלתם".

 

בעוד האמריקנים מתכננים, נמשך ההרג ברחובות סוריה. ועדות התיאום המקומיות, אחד מארגוני האופוזיציה שפועלים בשטח, מסרו כי עד כה, נערכו בסוף השבוע ברחבי המדינה 617 הפגנות נגד משטר אסד. על פי הדיווח, המפגינים באידליב, חלב, חמה, דרעא, לטקיה, דיר א-זור וכן באזור דמשק התמקדו בהבעת הזדהות עם תושבי חומס הנצורה

והמופגזת. תושבי העיר, שהפכה לסמל ההתנגדות לאסד, יצאו אף הם לרחובות, למרות הלחץ העצום שמועל עליהם על ידי כוחות צבא סוריה.

 

כמות ההפגנות הגדולה גררה גם הרוגים רבים. על פי ארגוני האופוזיציה בסוריה, 103 בני אדם נהרגו אתמול ברחבי המדינה. בין ההרוגים, נמנו גם 14 ילדים ואשה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים באידליב
צילום: EPA
נשיא סוריה בשאר אסד
צילום: AFP
פיצוצים בחומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
נשיא ארה"ב ברק אובמה
צילום: AFP
מומלצים