שתף קטע נבחר

פותחים צהר למגזר אחר: מחליפים משלוחי מנות

ארגון רבני 'צהר' וארגון זק"א מזמינים להצטרף למבצע "מרבין באהבה" המעודד חלופת משלוחי מנות בין חרדים וחילונים בפורים, במטרה לייצר הידברות וגשר בין הגוונים השונים בחברה הישראלית. "כי בפורים הזה מורידים את המסיכות"

על רקע הויכוחים ציבוריים על אופיו של המרחב הציבורי והעימותים בין המגזרים החרדי והחילוני, ראו ארגון רבני 'צהר' וארגון זק"א  בחגי ישראל הזדמנות לאחד בין המגזרים השונים בעם. במבצע המשותף "מרבין באהבה" שיזמו וילווה ערוץ המעורבות של ynet ,הם מזמינים חילונים וחרדים להביא ביום הפורים עצמו, יום חמישי ה-8/3, משלוח מנות אחד לביתו של השני. מארגני המבצע מאמינים שמשלוח המנות ייצור קשר בלתי אמצעי וללא

מתווכים, קשר שכל כך נדרש לדבריהם בתקופה מתוחה זו.

 

"במשך כל השנה אנו מזהים האחד את השני בתבניות ידועות מראש לפי לבוש, מקום מגורים ואמונות", מסבירי מארגני המבצע, "דווקא המסיכות ששמים בפורים מסתירות את האלמנטים החיצוניים הללו, מפילות את המחיצות שמפרידות ומגלות את האמת הפשוטה: אנו בני עם אחד ובמתן משלוח המנות אנו פותחים פתח לשיח אמיתי וכנה במשך כל השנה".

  

"המכנה המשותף בינינו הוא הסוד לקיומנו כעם"

"חג הפורים הוא חג שמקפל בתוכו את תולדות הקיום היהודי לדורותיו. תחילתה של המגילה היא באמירה של המן הרשע 'ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים' וסופה של המגילה מהדהדת בקריאתה של אסתר: 'לך כנוס את כל היהודים'",  מסביר יו"ר ארגון רבני 'צהר' הרב דוד סתיו.

 

"האחדות בין כל חלקיו של עם ישראל הוא השורש והמפתח להצלה הגדולה של עם ישראל והסוד להישרדותו במשך אלפי שנים. משלוח המנות הוא האמצעי לכך - בפורים אנו שולחים משלוח מנות האחד לשני למרות שלא בהכרח מכירים אחד את השני".


ראשי התיבות הנוספים של זק"א: זה קירוב אחים. צילומים: יוסי זלינגר

 

"בחג הפורים אנו מבקשים ללמוד ולהכיר את הפנים שמתחת למסיכות שאותן אנו לובשים כל השנה. לגלות את האנושיות, את הטוב, את הנשמה שנמצאת בכל אחד ואחד מאיתנו ואת העובדה שכולנו שואפים להיות יהודים טובים יותר ואנשים טובים יותר", מרחיב הרב סתיו. "בעקבות השנה האחרונה שהעצימה את חילוקי הדעות בחברה הישראלית והעוינות בין קבוצה לקבוצה אנו מבקשים לפתוח פתח לעומק גדול יותר, ולחשוף את העובדה ולהראות שמעבר לכל המחלוקות המכנה המשותף בינינו לא רק שהוא גדול יותר- הוא גם הסוד לקיומנו כעם".

 

יהודה משי זהב, יו"ר ארגון זק"א, מוסיף: "מעבר לפעילות השוטפת של הצלת חיים וכבוד המת, חרט ארגון זק"א על דגלו ערך מוסף של קירוב אחים, תחת ראשי התיבות הנוספים של זק"א: זה קירוב אחים. לדעת לכבד כל אדם באשר הוא, לחנך ולהטמיע מסרים וערכים של שלום ופיוס דרך פעילות ההתנדבות.

 

בימים טרופים אלו, בהם קיימת מתיחות בין ציבוריים שונים במדינת ישראל, וכגוף המסמל קונסנזוס ואחדות, החלטנו שלא עת לחשות ולהישאר ספונים בבית אלא לקדם קירוב לבבות והארת פנים בין המגזרים בפתיחת דלתות ואירוח הדדי. בעזרת במשלוח מנות איש לרעהו, נפתח את דלתות ביתנו נשלח ונקבל, ובכך נראה את פניו היפים של עם ישראל. במקום של פירוד ופילוג, אנחנו נקרב ונאחד, ככתוב: 'ויחן שם ישראל', כאיש אחד בלב אחד.

 


הארת פנים בין המגזרים בפתיחת דלתות ואירוח הדדי

 

כיצד משתתפים במבצע?

  • עמוד פייסבוק מיוחד למבצע 'ישדך' בין הזוגות שירשמו בו לפי קרבת מקום המגורים.
  • פרטים נוספים יש באתר המבצע.
  • צהר וזק"א יעמידו דוכני החתמה במקומות שונים ברחבי הארץ עם מתנדבים מטעמם שיפנו לחרדים וחילוניים ויציעו להם להשתתף בפרויקט. הדוכנים ימוקמו במקומות בהם נמצאים חרדים וחילוניים יחדיו כמו בתחנה מרכזית בירושלים, מכללת קריית אונו ועוד.
  • מארגני המבצע פתחו מוקד טלפוני שמספרו 9515* והוא יעמוד בקשר עם המשפחות עד למבצע ולאורך היום ויעקוב ויוודא שביום הפורים עצמו המשפחות נפגשות והכל מתנהל בצורה תקינה. 

 

ארגון רבני 'צהר' פונה בימים אלו לאלפי הזוגות שהתחתנו דרכו במשך השנים ומגייס אותם לפרויקט ובמקביל, פונה ארגון זק"א לאלפי מתנדביו ברחבי הארץ. למבצע, שנחנך ביום שישי האחרון, נרשמו כבר עשרות משפחות מכלל המגזרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי זליגר
'ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים'
צילום: יוסי זליגר
צילום: יוסי זליגר
'לך כנוס את כל היהודים'
צילום: יוסי זליגר
צילום: יוסי זליגר
פותחים פתח לשיח אמיתי וכנה במשך כל השנה
צילום: יוסי זליגר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים