שתף קטע נבחר

אסד ורעייתו הצביעו על החוקה, גם הכבשים בחמה

נשיא סוריה ורעייתו אסמה צולמו מצביעים במשאל העם על החוקה הסורית החדשה. פעילי אופוזיציה לעגו לחגיגת הדמוקרטיה והעלו סרטונים שמראים כבשים מסתערות על קלפי והצבעה בפחי זבל. צפו

שתי תמונות שונות מגיעות היום (יום א') מסוריה, שם נערך משאל עם על החוקה החדשה שגובשה לאחר פרוץ ההתקוממות. בעוד הטלוויזיה הסורית מציגה סדר מופתי בקלפיות ואזרחים נלהבים, מכונת ההרג ממשיכה לפעול ופעילי אופוזיציה מנצלים את "יום החג לדמוקרטיה" להעלות סרטוני מחאה יצירתיים לרשת. הנשיא בשאר אסד ורעייתו אסמה צולמו מצביעים בדמשק. ארגוני אופוזיציה מדווחים על 20 הרוגים מירי כוחות הביטחון ברחבי המדינה, 11 מהם בחומס.

 

הלו, בשאר? הצעיר הסורי שמתקשר לאסד

כתבת המלחמה חיפשה נעליה כדי לברוח - ונהרגה

שווי הפיקדונות בבנקים הסורים ירד ב-30%

 

תחת הכותרת "נהירה גדולה למשאל העם", העלו פעילים במחוז חמה סרטון בכיכובו של עדר כבשים. הפעילים הציבו "קלפי" באמצע הרחוב ותיעדו את הכבשים מסתערות עליו "כדי להצביע". על הקלפי התנוססו תמונותיו של אסד.

 

כבשים "מצביעות" בחמה:

 

בשכונת באבא עמרו המופגזת ביימו תושבים הצבעה בפחי זבל. הם משלשלים את פתקי ההצבעה של החוקה לפחים ואף מדביקים אותם לכפכפים.

 

הצבעה בפחי זבל בבאבא עמרו:

 

סרטון מדרעא מתעד עשרות אזרחים מפגינים במקום ללכת לקלפי. הם צועקים: "חירות לנצח, על אפך וחמתך, אסד". נראה שכדי להבטיח את הדמוקרטיה שלחה ההנהגה הסורית טנקים לאזור המורד. תושב העיר חראכ שבמחוז דרעא העלה סרטון המתעד את הטנקים נכנסים לעירו. "הטנקים פולשים לעיר חראכ כדי למנוע את ההפגנות נגד החוקה החדשה. החוקה של אסד. חאפז אסד מכר את הגולן והחוקה החדשה תמכור את סוריה... זהו בשאר אסד והחוקה החדשה שלו".

 

מפגינים בדרעא: 

 

גם בחומס הנצורה נראה שהצבא פועל באינטנסיביות. במהלך הבוקר עלו סרטונים רבים מהשכונות השונות ובעיקר משכונת באבא עמרו, שמתעדים את ההפגזות של כוחות אסד לעבר מבני המגורים וגם בשווקים.

 

טנקים בחראכ:

 

תמונה שונה עולה מהטלוויזיה הממלכתית, א-דוניא. שר הפנים הסורי אמר כי עד כה משאל העם מתנהל כסדרו ברוב המחוזות וכי יש נהירה גדולה של אזרחים למרכזי ההצבעה, למעט מספר אזורים. אחת המצביעות התראיינה והצהירה: "זו חובה לאומית להצביע וכל אדם שמכבד את עצמו חייב לעשות זאת".

 

הפגנת תמיכה בחוקה ובאסד בדמשק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנת תמיכה בחוקה ובאסד בדמשק(צילום: רויטרס)

 

"זוהי חוקה אשר עומדת בקנה אחד עם החוקות הטובות והמפותחות ביותר בעולם, על מנת לבנות את

סוריה המודרנית והפרוגרסיבית", אמר מצביע אחר, וחברו הוסיף: "היום אנחנו עדים ללידתה של סוריה החדשה... החוקה משמעה מבחינתנו שהאזרח מביע את דעתו וכי המגמה היא לעבר הדמוקרטיה ובנייתה של המולדת הפרוגרסיבית".  

 

ארה"ב הביעה הזדהות עם המוחים ולא עם המצביעים שנראו בטלוויזיה. וושינגטון אמרה כי משאל העם "מעורר גיחוך" ומזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, התבטאה בחריפות נגד תומכי המשטר. "ככל שתתמכו במסע האלימות של המשטר נגד אחיכם ואחיותיכם, כך הדבר יכתים את כבודכם. אם תסרבו לשמש כלי בידי המשטר או להשתתף בתקיפות, בני ובנות ארצכם יראו בכם גיבורים", אמרה קלינטון במסיבת עיתונאים במרוקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזוג אסד לאחר ההצבעה
צילום: רויטרס
כבשים "מצביעות" בחמה
קלפי אמיתית בדמשק
צילום: AFP
קלפי פח בחומס
קלינטון. "כבוד משתפי הפעולה יוכתם"
צילום: EPA
מומלצים