שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גם באייפל דורשים: "צדק בשביל לי זיתוני"
  שלושה יהודים צרפתים עוכבו לחקירה, אחרי שעלו על המגדל בפריז ותלו כרזה במסגרת המאבק להסגרת הדורסים

  ממשיכים להיאבק למען הצדק: שלושה יהודים אזרחי צרפת עוכבו לחקירה בסוף השבוע לאחר שטיפסו על מגדל אייפל בפריז ותלו כרזת ענק עם תמונתה של לי זיתוני ז"ל, שנדרסה למוות בתאונת פגע וברח בתל-אביב. על הכרזה שנתלתה בגובה של 200 מטרים מעל פני האדמה, הופיע הכיתוב בצרפתית עם המילים: "צדק בשביל לי". השלושה אשר מחו על אי-הסגרת הדורסים של זיתוני – קלוד איזק ואריק רוביק – שוחררו בתום חקירה קצרה.

   

  "בצרפת מדברים על המקרה". הכרזה על המגדל (צילום: מטה החברים של לי זיתוני) (צילום: מטה החברים של לי זיתוני)
  "בצרפת מדברים על המקרה". הכרזה על המגדל(צילום: מטה החברים של לי זיתוני)
   

   

  המאבק להסגרת הדורסים של לי זיתוני - כותרות אחרונות: 

  קרובי זיתוני לסרקוזי: פעל למען לי כמו למען גלעד

  דורסי זיתוני: עוינות בישראל, נודה באשמה בצרפת

  קטעו הופעת אמן צרפתי: "הסגירו דורסי לי זיתוני"

   

  אחד מהצעירים היהודים שהשתתפו באקט התמיכה בזיתוני, ביקש לשמור על אנונימיות והסכים לספר כי "החלטנו לעשות את זה כדי לעזור. עלינו למגדל עם השלט, תלינו אותו מהר מאוד ומיד עצרו אותנו. בצרפת מדברים הרבה על החשיבות של הסגרת הדורסים, גם בקהילה היהודית וגם מחוצה לה. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מדוע לא מסגירים את איזק ורוביק. אנחנו מקווים שהאקט שלנו יעזור".

   

  רועי פלד, בן זוגה של לי, הממשיך במאמצים להביא להסגרת שני הדורסים, ציין כי מטה המאבק בישראל ידע על תליית הכרזה רק בדיעבד. לדבריו, "זה עושה לי טוב. הסיפור מאוד מדובר בצרפת והלחץ עובד. אני מקווה שזה יוביל לתובנה בין שתי המדינות, שלא ניתן לחמוק מהסיפור הזה".

   

  "מרוצה מהמהלך". החבר רועי על רקע תמונתה של לי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  "מרוצה מהמהלך". החבר רועי על רקע תמונתה של לי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  לפני מספר שבועות הצליחו פלד ואביה של לי, איציק, להעביר מסר לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, במהלך ארוחת ערב משותפת לנשיא ולארגון הגג של יהודי צרפת. פלד קרא לסרקוזי להראות את אותה רמת מחויבות שהפגין בפעילותו למען שחרור גלעד שליט. "רבים אמרו שהמאבק למען שחרור גלעד לא יצליח", אמר אז פלד, "אבל המשיכו להילחם בעזרת סרקוזי והצליחו. אני חושב שהוא יכול לעשות את זה שוב".

   

  בנאומו מול חברי ארגון הגג של יהודי צרפת, הבהיר אז סרקוזי כי הוא ממשיך להתנגד להסגרת הדורסים של לי. "צרפת לא מסגירה את אזרחיה. זה עיקרון שאני לא אסוג ממנו".

   סרקוזי אף הציע למשפחה או לממשלת ישראל להגיש תלונה בצרפת, "ואז החשודים יובאו מיד לדין. אני לא אסכים שהם לא ייענשו על הפשע הזה". הנשיא הצרפתי הוסיף: "אני רוצה צדק עבור משפחת הצעירה הזאת. אי אפשר לישון עם דבר כזה על המצפון".

   

  קלוד איזק ואריק רוביק דרסו למוות את זיתוני ב-16 בספטמבר בשנה שעברה, בעת שהייתה בדרכה למכון הכושר שבו עבדה. השניים נמלטו במהירות מהמקום מבלי להגיש לה סיוע והצליחו לברוח מהארץ לאחר כמה שעות. הם הבהירו בכמה הזדמנויות שאין בכוונתם להישפט בישראל.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "חייבים להסגיר את הדורסים". לי זיתוני ז"ל
  מומלצים