שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: נאום אבו מאזן על ירושלים - מסית ומעוות
  בלשכת ראש הממשלה הגיבו לדברי הנשיא הפלסטיני ב"ועידה להגנה על ירושלים" בקטאר, על כך שהעיר בעלת מורשת ערבית. "מצפים ממי שרוצה שלום לא להפיץ שקרים". זעם בישראל גם על שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון שהשתתף בוועידה: "הוא מגבה את דברי הבלע שאמר אבו מאזן"

  בלשכת ראש הממשלה הגיבו היום (א') בזעם לנאומו של אבו מאזן בקטאר, ולפיו ירושלים הייתה ותישאר ערבית. בלשכה כינו את הדברים "עיוות המציאות" וציינו כי ירושלים תישאר בירת העם היהודי לנצח, ותהיה פתוחה לכל בני הדתות. את הדברים אמר אבו מאזן ב"ועידה להגנה על ירושלים" שמתקיימת בדוחא. במקביל, גורמים מדיניים בישראל מתחו ביקורת על השתתפותו בוועידה של שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, וטענו כי הוא מערער את יחסיה של ישראל עם האו"ם.

   

  נשיא הרשות הפלסטינית משתתף ב"ועידה להגנה על ירושלים" בדוחא, לשם באו גם חברי כנסת מהסיעות הערביות. ב-ynet פורסם כי לפי האתר הרשמי, הח"כים רשומים כנציגי פלסטין. אבו מאזן הבטיח "לעודד את הערבים והמוסלמים לבקר בירושלים כדי לחזק את ההיאחזות של עמנו בה, וכדי לבסס את התרבות ואת אתרי המורשת הפלסטיניים".

   

  אבו מאזן בדוחא. לא נעם לאוזניים ישראליות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אבו מאזן בדוחא. לא נעם לאוזניים ישראליות(צילום: רויטרס)

   

  בנאומו אמר אבו מאזן כי השלטונות בישראל מזרזים ביצוע של תוכניות המוגדרות כקרב האחרון במלחמה שמטרתה מחיקת האופי הערבי, האיסלאמי והנוצרי של מזרח ירושלים. לדבריו, ישראל משתמשת לצורך כך באמצעים מכוערים ומסוכנים. הוא הוסיף כי המטרה הישראלית היא לייהד את ירושלים ולקבע אותה כבירת ישראל.

   

  בלשכת ראש הממשלה טענו בתגובה כי מדובר בנאום הסתה, שנשמע דווקא מפיו של מי שמעיד על עצמו כי פניו לכאורה לשלום. "הגיע הזמן שההנהגה הפלסטינית תפסיק להכחיש את העבר ולעוות את המציאות", נמסר. "זה אלפי שנים שירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי. בעיר יש חופש פולחן מלא לכולם, וישראל תמשיך לשמור באדיקות על המקומות הקדושים לכל הדתות. אבו מאזן יודע היטב שלדברי הבלע שלו אין שחר, כולל הטענות חסרות הבסיס וחסרות האחריות לגבי מסגד אל-אקצא. מדינת ישראל מצפה ממי שכביכול דוגל בשלום, להכין את עמו לשלום ולדו-קיום ולא להפיץ שקרים והסתה. ככה לא עושים שלום".

   

  עוד בחדשות ynet:

   

  הביקורת על השתתפות חברי הכנסת הערבים כנציגי פלסטין בכנס הגיעה גם לדוחא, ונדחתה על ידי אחמד טיבי. "הוזמנו כחברי כנסת ואני אישית הוזמנתי כחבר כנסת וכיו"ר תע"ל, וזה מה שהיה כתוב על המושב שלי בוועידה", הוא אומר."לפלסטין היו נציגים החל מהנשיא עבאס ואנחנו ייצגנו את עצמנו בלבד". ח"כ טיבי נפגש בדוחא עם שליח מזכ"ל האו"ם, רוברט סרי, והביע תמיכה בהקמת ועדה מטעם מועצת הביטחון שתבדוק את המתרחש במזרח ירושלים מצד השלטונות בישראל.

   

  ח"כ טיבי. "מייצגים את עצמנו" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  ח"כ טיבי. "מייצגים את עצמנו"(צילום: אביהו שפירא)

   

  טיבי אף שטח בפני נציג המזכ"ל באן קי מון את מצוקותיה של האוכלוסייה הערבית ובעיקר את "מבול החוקים הגזעניים שמתקבלים בכנסת". הוא דרש שהאו"ם יקדיש תשומת לב רבה יותר לאזרחים הערביים ולדרישה שלהם להיות מוכרים כמיעוט לאומי.

   

  "סרי גילה עניין במצב הערבים בישראל,

  שהם למעשה מיעוט לאומי שתמיד חי כאן והביע דאגה מהמשך המבוי הסתום, שמהווה מסכנה לעצם הצלחתו בעתיד של חלום שתי המדינות", סיכם טיבי.

   

  בתגובה טענו גורמים ישראליים כי משרד החוץ זועם על השתתפותו של סרי בוועידה, מאחר שבעצם נוכחותו הוא מעניק לה מכובדות, ומועל בתפקידו של האו"ם. "סרי מערער את היחסים הטובים עם האו"ם בהתנהגות לא דיפלומטית", אמרו.

   

  "הוא ממעט לגנות ירי מעזה, אבל מזדרז להתנפל על כל תוכנית של ועדה מחוזית או על סגירת מרפסות בהר חומה, ועכשיו הוא מוסיף חטא על פשע ומגבה בתפקידו הרשמי את נאומי הבלע שנשמעים בדוחא". ההערכה היא שכשישוב סרי מדוחא, הוא יזומן לנזיפה במשרד החוץ.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. חיזוק האחיזה
  צילום: AFP
  נתניהו. "דברי בלע"
  צילום: מרק ישראל סלם
  מומלצים