שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כבר לא פולשים: צריך לסיים את פרשת כפר שלם

  בשבוע שעבר החליטה מועצת מקרקעי ישראל להקפיא ההליכים המשפטיים נגד תושבי שכונת כפר שלם בת"א, ובכך למנוע את פינויים מבתיהם. החלטה זו מאפשרת לראשונה לפתור בצורה אמיתית את הפרשה הכואבת - ויפה שעה אחת קודם. דעה

  בשבוע שעבר הגיעו רחל תורג'מן, יו"ר חברת חלמיש (החברה הממשלתית-עירונית לשיקום ולהתחדשות שכונות בתל-אביב-יפו), ומנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, להסכמות משותפות בנושא פינוי שכונת כפר שלם בתל-אביב.

   

  עוד בנושא הפינוי מכפר שלם:

   

  הסכמות אלה הובילו את ועדת המשנה של מועצת מקרקעי ישראל להגיע להחלטה, שלפיה יש להקפיא את ההליכים המשפטיים שננקטו נגד 500 תושבי השכונה כפר שלם בתל-אביב - אותם תושבים שהמדינה רואה בהם "פולשים".

   

  ההחלטה הזו של מועצת מקרקעי ישראל מספקת לראשונה את האפשרות לפתור בצורה אמיתית את הפרשה הכואבת ורבת השנים של תושבי שכונת כפר שלם.

   

  פינוי ללא הבחנה

  זה 15 שנה שקיים נתק מוחלט בין תושבי כפר שלם לחברת חלמיש, המחזיקה בזכויות הבנייה להקמתן של קרוב ל-2,000 יחידות דיור בשטח השכונה. חלמיש הגדילה לעשות, כשבצעד לא ראוי הגישה תביעות פינוי נגד תושבי השכונה, ללא הבחנה בין בעלי זכויות כדין לבין פולשים טריים. בניסוחה, באופן כמעט זהה בכל התביעות, הבהירה כי מבחינתה - כולם פורעי חוק ומשיגי גבול.

   

  תושבי כפר שלם ראו בצעד זה של חלמיש צעד אכזר, הנעדר מאחריות ציבורית והמאפשר את העברת הקניין מהמינהל לחלמיש כמנשק סגור - מבלי שנעשה כל פיקוח של המינהל על פעולותיה של חלמיש. רק לאחרונה נכשל מכרז של חלמיש למכירת המקרקעין בכפר שלם. אותו מכרז התעלם מהתושבים וההצעות שהוגשו היו נמוכות ובלתי ריאליות.

   

  לפני מספר ימים התקבלה, כאמור, ההחלטה לאפשר את הקפאת ההליכים המשפטיים בתביעות הפינוי לשלושה חודשים. במקביל, הקפיא בית המשפט העליון את הוצאתם של צווי הפינוי לתושבים לתקופה של שלושה חודשים.

   

  רוח חדשה

  כיום נראה שרוח חדשה נושבת במינהל ובחלמיש, אשר רואים בפינוי כפר שלם משימה חברתית ולא רק קידוש זכויות הקניין בפן הכלכלי גרידא כבעבר. החלטתם, לראשונה, להבין ולהכיל את מצוקת התושבים ולנסות לפעול בדרך של הידברות ומציאת פתרון הגון, במקום באמצעים כוחניים ודורסניים שמתעלמים מהקשיים ומהצרכים של תושבי כפר שלם - נוטעת תקווה בקרב המעורבים בדבר.

   

  ניסיון העבר מלמד כי הצלחתם של פינויים בסדר גודל דומה הובילו לסיום הסכסוך ולשביעות רצון כל הצדדים, תוך שמירת כבוד האדם של התושבים. מדובר בפינויים כדוגמת שטח שייח' מוניס, שעליו נבנתה אוניברסיטת תל-אביב; שטח ג'מוסין, שמוכר כיום כגבעת עמל; ולאחרונה גם השטח בפרדס כץ, שבו נוהל משא ומתן תוך הכרה בכבודם ובזכותם של התושבים בדיור חלופי ראוי.

   

  נראה שהגיעה העת כי מקבלי ההחלטות יובילו לפתרון צודק והגון, שישים קץ לסבלם המתמשך של התושבים. אין שוני בין תושבי כפר שלם לבין תושבי המושבים והקיבוצים שקיבלו מהמדינה זכויות קנייניות, וזאת למרות שלא שילמו פרוטה מכיסם עבור הנכסים. אין לשכוח כי כמוהם, גם תושבי כפר שלם יישבו את אזור הספר והיוו חלק משמעותי ביישוב המדינה שבדרך.

   

  הכרזת המנהל וחלמיש היא צעד ראשון ומשמעותי בתיקון העוול ההיסטורי שנעשה בעניינם של תושבי כפר שלם, והכרת תודה לתושבים ולסבלם. יש לקוות כי כתוצאה מכך יצא לדרך מהלך אמיתי וכן למציאת פתרון הגון לתושבי כפר שלם, שיאפשר להם להמשיך בחייהם.

   

  הכותב הוא יו"ר משותף פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פינוי שכונת כפר שלם. עכשיו יש תקווה
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים