שתף קטע נבחר

צפו: בובות חייל ישמרו על נהגות יו"ש מפני שוד

בשבועיים האחרונים אירעו ביהודה ושומרון לפחות 13 מקרי שוד, בעיקר של נשים, שבהם הוצאו נהגות ממכוניתן על-ידי פלסטינים באיומי סכין והושארו לבדן בצד הדרך. כעת הן יסעו כשלצדן "מאבטח": בובת חייל במדי צה"ל עם תג של חטיבת שריון

המתנחלים מצאו דרך מקורית להגן על עצמם מפני חוליית שודדי המכוניות הפועלת לפי החשד ביהודה ושומרון. במסגרת יוזמה חדשה, מתנחלות שנוסעות לבד בשומרון לוקחות איתן בימים האחרונים בובה לבושה במדי צה"ל שעליה תג חטיבה 401 של השריון. כך גורמות המתנחלות לפלסטינים לחשוב שהן אינן לבדן ושלצדן חייל, וכך פוחת הסיכוי שישדדו אותן.

 

בשבועיים האחרונים אירעו באזור 13 מקרי שוד, ובדרך כלל הקורבנות היו נשים שישבו לבדן במכונית. בכל המקרים הייתה השיטה זהה - המכונית נחסמה על-ידי כלי רכב אחר או מחסום אבנים, וצעירים היו שולפים את האשה מהמכונית באיומי סכין ומשליכים אותה בצד הדרך. גם הלילה עצרה משטרת מחוז ש"י תושב קלקיליה בן 23, אחרי שניסה לפי החשד לשדוד שוטרת סמויה בצומת צופים. ברשותו נמצאה סכין, והוא הועבר לחקירה.

 

מירי ויצמן, אחת הקורבנות של מעשי השוד האחרונים, סיפרה: "זה קרה ב-15 בפברואר, השעה הייתה 18:20 וחזרתי הביתה מהעבודה. פתאום עקף אותי רכב לבן עם לוחית זהות צהובה וחסם את הכביש. הבנתי שמשהו רע קורה, אבל הכול קרה בשניות. התקשרתי לבעלי ובאותו הזמן יצאו שני צעירים. אחד מהם שבר את החלון לידי והשני פתח את הדלת, חטף ממני את הטלפון תוך צעקות במבטא ערבי 'את רוצה למות?', וזרק אותי על הכביש.

 

מתנחלת, תכירי את המאבטח החדש שלך (צילום: ועד מתיישבי שומרון) (צילום: ועד מתיישבי שומרון)
מתנחלת, תכירי את המאבטח החדש שלך(צילום: ועד מתיישבי שומרון)

 

"אז הם עלו לרכב והשאירו אותי שם בלי כלום - ללא רכב או טלפון כדי ליצור קשר עם מישהו. אני זוכרת את עצמי אומרת 'השם ירחם, מה אני עושה עכשיו'. למזלי הגיע למקום רכב עם חברה, שפשוט הצילה אותי. עמדתי באמצע הכביש ופשוט נופפתי בידיים. במשטרה התייחסו לזה כאירוע פלילי".

 

יוזמה נוספת שמקודמת בימים אלה כדי לשמור על הנהגות היא זו שבמסגרתה מתנדבים יסעו כקילומטר וחצי אחרי

הנשים הנוהגות בכבישי השומרון, ובאמצעות טלפון סלולרי פתוח מדווחות הנשים למתנדבים על כל תנועה חריגה שהן מזהות. אלה מתקדמים בהתאם כדי לוודא שאין חשש לשלומן של הנשים.

 

"תחושת חוסר האונים של אותן נשים הולידה את היוזמות הללו", אמרו בוועד מתיישבי השומרון. "אנחנו רואים בזה אירוע טרור כל דבר. באמת לא מובן איך עד היום זה לא נגמר בצורה גרועה הרבה יותר, אבל אסור לנו או למערכת הביטחון לשקוע במחשבה שאלה רק גנבי רכב. צירי הנסיעה בבנימין ובשומרון הם עורקי החיים שמבהירים שזה ביתנו וכאן נחיה, ועד שהבעיה תיפתר ניסינו למצוא פתרונות אחרים כדי לתת תחושת ביטחון לנוסעים ולנוסעות בכביש".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בובת החייל שתגן על הנהגות
צילום: ועד מתיישבי שומרון
מומלצים