שתף קטע נבחר

קלינטון: "לא יודעים איך לסייע לאופוזיציה הסורית"

מזכירת המדינה קלינטון אמרה כי בממשל מתקשים למצוא גורמים בסוריה שלהם ניתן לסייע בתחמושת ובנשק. "בלוב הייתה אופוזיציה פעילה עם כתובת. אין לנו את זה בסוריה". היא ציינה כי לא הגיוני לחמש את חמאס ואל-קאעידה התומכים באופוזיציה

רוצים לעזור, לא יודעים איך: ממשלו של ברק אובמה מעודד גורמים בממשלה ובקהילה העסקית הסורית להעביר את תמיכתם לאופוזיציה, בעוד האמריקנים מנסים לזהות מוקד כלשהו של ההתנגדות למשטרו של בשאר אסד. מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, אמרה הלילה (ג') בראיון ל-CNN כי "יש לנו הרבה קשרים בתוך הממשלה הסורית, בקהילת העסקים ובקרב המיעוטים. המסר הברור שלנו אליהם הוא שהם אינם יכולים להמשיך לתמוך במשטר הלא לגיטימי הזה, כי הוא ייפול. עדיף להם להיות חלק מהאופוזיציה שתגן על העם הסורי".

 

שפיכות הדמים בסוריה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

"משטר אסד ייפול, הצטרפו לאופוזיציה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"משטר אסד ייפול, הצטרפו לאופוזיציה"(צילום: רויטרס)

 

בהמשך הראיון, דיברה קלינטון בהרחבה על הקשיים וההתלבטויות של הממשל האמריקני על האופן שבו יש לסייע לאופוזיציה הסורית: "קשה לארגן אופוזיציה כשאין לך מקום לפעול ממנו. בלוב היתה אופוזיציה פעילה עם כתובת בבנגזי. יכולנו לדבר עם אנשים, אבל אין לנו את זה בסוריה. המועצה הלאומית הסורית עושה כמיטב יכולתה, אבל זה לא מאחד את האופוזיציה".

 

"צריך להסתכל על המצב בעיניים פקוחות"

בראיון נוסף לרשת CBS הסבירה קלינטון בהרחבה על ההתלבטויות של האמריקנים, ועל ההשלכות שעלולות להיות לכל פעולה.

"צריך להסתכל בעיניים פקוחות על מה שאפשר לעשות. אני מאוד תומכת בעשייה, אבל חשוב לדעת מה לעשות ומי מסוגל לעשות את זה".

 

על הקריאות לחמש את האופוזיציה אמרה קלינטון: "אנו לא יודעים מי הם. את מי נחמש? ונגד מה? אתה לא יכול להביא טנקים לגבול טורקיה, לבנון וירדן. זה לא יקרה.

 

סבל אנושי. ילד סורי ליד הריסות חנות שהופגזה באידליב (צילום: AP) (צילום: AP)
סבל אנושי. ילד סורי ליד הריסות חנות שהופגזה באידליב(צילום: AP)

 

"במקרה הטוב ביותר ניתן להבריח פנימה נשק אוטומטי. ולמי ניתן אותו? אנחנו יודעים שאיימן א-זוואהירי (ראש אל-קאעידה - יב"ח) תומך באופוזיציה בסוריה. האם אנחנו תומכים באל-קאעידה בסוריה? חמאס תומך עכשיו באופוזיציה בסוריה. האם אנחנו תומכים בחמאס? אם מתכננים מבחינה צבאית או מדינית, בודקים אם יש את המרכיבים של אופוזיציה שמסוגלת להתקיים. אנחנו לא מזהים את זה. כל מה שאנחנו רואים זה סבל אנושי בל יתואר. זה שובר את הלב וזהו כתם על אלה שאחראים לזה". 

 

דבריה של קלינטון באו לאחר שפעילי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי לא פחות מ-135 בני אדם נהרגו ברחבי המדינה.

 

צבא סוריה מפגיז שכונה בחומס. צפו

 

לפי הדיווחים, 62 מההרוגים מצאו את מותם בשעה שנמלטו משכונת באבא עמר שבמרכז חומס, שם ניטשים קרבות עזים בין כוחות בשאר אסד לבין המורדים. צבא סוריה מפגיז את האזור זה יותר משלושה שבועות.

 

הם יורים גם במסגדים. צפו

 

מוקדם יותר אתמול הודיעה הטלוויזיה הסורית כי במשאל העם שערך אסד על החוקה החדשה, היא אושרה ברוב של 89%. מהחוקה החדשה יושמט הסעיף שלפיו מפלגת הבעת' היא מנהיגת המדינה והחברה בסוריה, כך שיתאפשר לכאורה פלורליזם פוליטי, ושלטונו של הנשיא יוגבל בה לשתי כהונות בת שבע שנים.

 

אולם, ההגבלות לא יחולו באופן רטרואקטיבי, כך שאסד בן ה-46 שעלה לשלטון בשנת 2000 יוכל להיבחר החל מ-2014 לשתי כהונות נוספות של שבע שנים כל אחת, ולפרוש רק ב-2028.

 

האו"ם הודיע מצדו כי סביר להניח שמשאל העם בסוריה אינו מהימן, וקרא למדינה לשים קץ לשפיכות הדמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המשטר הלא לגיטימי ייפול"
צילום: רויטרס
"כל מה שאנחנו רואים זה סבל אנושי בל יתואר"
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
מומלצים