שתף קטע נבחר

תושבי מגרון צודקים, אך טועים

במקום להתמקד במה שניתן ואפשרי, עוסקים תושבי מגרון בצודק ובעקרוני, ולכן יושלכו כנראה כמו אחיהם מגוש קטיף

נכון לכתיבת שורות אלו נראה שפשרת מגרון שיזם בני בגין נדחתה, ושעון החול המתקתק של הריסת היישוב הגביר את מירוצו. כתומך מובהק של ההתיישבות ביהודה ושומרון, אני קורא בקול גדול לתושבי מגרון: אמצו את הפשרה הנוכחית בשתי הידיים, אף על פי שאתם צודקים באופן מוחלט, כי אין לכם ולנו שום אלטרנטיבה.

 

אתם צודקים בטענתכם שלא גזלתם את הקרקע מבעליה הערבי שהוכח שאינו קיים. אתם צודקים בטענתכם שהתערבות בג"ץ והכרעתו בשאלת פינוי מגרון ללא בירורה של שאלת הבעלות על הקרקע - פוליטיות נטו. אתם בוודאי צודקים בכך שניתן לפתור בעיות מסוג זה גם בפיצוי כספי, אם אכן יתברר שהקרקע פרטית, ולא חייבים להרוס ולגרש אנשים מביתם שנבנה בתמיכה מלאה של מדינת ישראל.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

אחותי, ומי יטפל בנו? / שתי אחיות ואח

השיטה אשמה, חוק טל הוא רק הסימפטום / עמוס שפירא

 

לגודל צערנו, צדקתכם וטוהר מעשיכם כבר אינם עומדים לדיון, וכעת, לאחר החלטת בג"ץ, נותרה רק שאלת הביצוע והמילוי של צו בית המשפט. לכן, אם לא תהיה פשרה המקובלת על המתיישבים וגם על בג"ץ, ההריסה תצא לדרך על כל מוראותיה הפרטיות והציבוריות, ועל האלימות הקשה שעלולה להתפתח בעת הפינוי. הבנה זו פשוטה וברורה לכל מי שעיניו בראשו, ולכל מי שמסוגל קצת להסתכל נכוחה על המציאות מעבר לצדקתו המוחלטת. אפילו חקיקה חפוזה של הלבנת מאחזים לא חוקיים, שספק גדול אם תצליח לעבור בכנסת, לא תכלול את מגרון, אלא אך ורק את המאחזים האחרים שאליהם בג"ץ לא התייחס בפסיקה כה מפורשת.

 

גירוש אלים בסגנון עמונה, אם חלילה יתממש, יוריד לטמיון עמל של שנים לשיפור תדמיתם הציבורית של מתיישבי יהודה ושומרון. גירוש אלים יעניק לשונאי ההתיישבות ובראשם תנועת שלום עכשיו ניצחון מוסרי, תודעתי ופוליטי עצום, ויפגע אנושות בהתיישבות ביהודה ושומרון ששוב תוכרע בקרב החשוב ביותר שלה אחרי ההתנתקות. בפשרה שהציע השר בגין קיים סיכוי לא רע שבסוף התהליך ייוותרו שני יישובים: מגרון הנוכחית, שאולי בסוף לא תיהרס, ומגרון החדשה שתוקם בהקדם. הפשרה הזו תיצור תקדים מבורך של הקמת יישוב חדש ביהודה ושומרון באופן גלוי ורשמי ולא באיצטלה של הרחבת יישובים קיימים ושאר תירוצים שונים ומשונים. פשרה זו גם תחזק את הלכידות והקשר שבין מתיישבי יהודה ושומרון לבין כלל הציבור הישראלי. כולם מצייתים לחוק גם בעת אי הסכמה מוחלטת.

 

חשוב ביותר במצב הנוכחי להיות חכמים ולא צודקים, לקבל את הפשרה ולדחות את הגירוש, ההריסה והאלימות. עקבתי בעניין אתמול אחר ההפגנה של תושבי מגרון מול משרד ראש הממשלה. הרבה צדק נישא שם באוויר, אולם מעט מאוד חכמה. למעט מספר שוטרים ועוברי אורח חולפים ניתן לומר בצער כי ההפגנה לא עניינה איש. מעטים מאוד בציבור הישראלי מבינים או רוצים להבין את נקודת המחלוקת הנוכחית שבין בני בגין לתושבי מגרון. מצד שני, רוב מוחלט של הציבור הישראלי רואה בבני בגין נאמן מובהק של ארץ ישראל וההתיישבות, ואיש ערכים ישר כסרגל. לכן, כאשר פשרה של אדם כמו בני בגין אינה מקובלת על ידי תושבי מגרון, אין פלא שעניינם הצודק לא מעניין איש.

 

שנים וחודשים רבים מקדיש כל לומד תורה בבית המדרש למחקר מעמיק על אודות הדרך הנכונה והצודקת ביותר שבה הוא מצווה לנהוג. פעמים רבות מדי נראה כי תלמידי בית המדרש הנאמנים והמסורים לתורה ולהתיישבות פועלים במציאות הפוליטית והציבורית כאילו הם עדיין נמצאים בבית המדרש. למרבה הצער, גם תושבי מגרון נוהגים כעת בדרך שגויה זו. במקום להתמקד במה שניתן ובמה שאפשרי, הם עוסקים בצודק ובעקרוני וכנראה עקב כך הם יושלכו לרחוב ככלי שאין בו חפץ, כאחיהם מגוש קטיף.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על סף פינוי אלים? מגרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים