שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תביעה: כוכבי "שודדי הקאריביים" נגד המפיקה

  אביהו שבת, מיכל אמדורסקי ועוד מכוכבי הפקת החנוכה "שודדי הקאריביים" תובעים עשרות אלפי שקלים מהמפיקה שרונה אלבאום, וגם טוענים ל"יחס משפיל". אלבאום: "הם עשו עבירות פליליות נגד ההפקה ולמרות זאת קיבלו כמעט את כל כספם"

  הם כיכבו על הבמה כ"שודדי הקאריביים" - אבל עכשיו הם טוענים: אנחנו הנשדדים. צוות עובדי ההצגה שעלתה בחנוכה האחרון על הבמה, ביניהם הכוכבים הראשיים אביהו שבת, מיכל אמדורסקי, שלומי קוריאט, ליטל שוורץ ואריה מוסקונה, תובעים את שרונה אלבאום, בעלת חברת ההפקה "סטייג' 57", בטענה כי זו חייבת להם כספים. סכום התביעה עומד על כ-65 אלף שקלים.

   

  חברת ההפקות "סטייג' 57" בבעלות אלבאום מעלה בשנים האחרונות הפקות חנוכה לילדים. השנה כאמור הוצג המחזמר "שודדי הקאריביים - המסע לאי המטמון", ועל אף תפוסה מלאה והוספת הצגות מעבר לחוזה המקורי, שחקנים ועובדי הפקה טוענים כי טרם קיבלו את כל כספם.

   

  אביהו שבת. בין התובעים (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  אביהו שבת. בין התובעים(צילום: ענת מוסברג)

   

  על-פי הערכות, במחזמר הושקעו כמיליון שקלים וחצי, מתוכם 450 אלף שקלים שהוקדשו לשכר הטאלנטים. בראיון שהעניקה אלבאום ל"כלכליסט" לקראת עליית המזמר, סופר כי מחצית מההצגות נמכרו מראש ומחציתן בקופות פתוחות: "אלבאום מוכרת הצגות שלמות לחברות מובילות במשק, והופכת את כל העסק למשתלם כלכלית", נכתב שם. אבל לדברי אנשי ההפקה וצוות השחקנים, להם זה היה קצת פחות משתלם.

   

  לפני מספר שבועות הגיעו למערכת ynet טענות על כך שהשחקנים הראשיים אביהו שבת, שלומי קוריאט, מיכל אמדורסקי וליטל שוורץ, טרם קיבלו כל הכספים המגיעים להם. הוויכוח הכספי התעורר בעקבות שלוש הצגות נוספות שהועלו לטענתם מעבר לחוזה, שעמד על 20 הצגות. אלבאום מצידה טוענת כי היו רק 21 הצגות ועוד אחת גנרלית, עליה היא אינה מחוייבת לשלם.

   

  כעת כאמור הוגש כתב תביעה באמצעות משרד עורכי הדין י.ברנהולץ - הורוביץ ושות' לבית משפט השלום בתל אביב. לפי המפורט בתביעה, חובותיה של אלבאום עומדים על סך 64,485 שקלים לפי החלוקה הבאה: ליטל שוורץ - 10,150 שקלים, שלומי קוריאט - 13,566, מיכל אמדורסקי - 10,695, אביהו שבת - 12,087, ואריה מוסקונה - 7,700. הסכומים אותם דורשים האמנים, על פי כתב התביעה, הם עבור שלוש הצגות והשתתפות בגרסת ה-DVD של ההפקה. שחקן נוסף שהצטרף לכתב התביעה הוא ליאור שיקווה, שלטענתו זכאי ל-7,700 שקלים עבור 22 הצגות.

   

  טענה נוספת שנשמעה על ידי רבים מהמעורבים בהפקה היא היחס המשפיל של אלבאום כלפי עובדיה. "שחקנים הגיעו לחזרות עם הסוכנים שלהם, הם פחדו להיות מולה לבד", סיפר ל-ynet גורם הבקי בפרטים.

   

  "היה טירוף שם"

  ההתנהלות של אלבאום, לטענת האנשים שרואיינו לכתבה זו, החלה עוד בימי החזרות. לדבריהם, יחס משפיל מצידה כלפי הקאסט ומריבות עם הבמאי, התפאורן והמחזאית היו דבר שבשגרה, וכך גם איומים בפיטורים ובתביעות: "היה ריב עם הבמאי נועם שמואל, שבסופו הוא לא המשיך לעבוד איתה. למחזאית נוגה אלגום היא שינתה טקסטים. על אריה מוסקונה היא צרחה. היה טירוף שם", מספר גורם בהפקה.

   

  לטענת המעורבים, באחת ההצגות, לאחר שהשחקנים לא קיבלו את כספם כמובטח להם על פי החוזה, הם החליטו שלא לעלות על הבמה עד שאלבאום לא תעביר להם צ'קים. רק לאחר שקיבלו את הסכום, בצ'ק דחוי לטענתם, עלו על הבמה להופיע. אריה מוסקונה סיפר ל-ynet: "היא פיטרה אותי פעמיים והחזירה אותי. יש לי בטן מלאה עליה, אבל אני מעדיף להיות אנושי. קיבלתי את רוב הכסף שהגיע לי, אבל היא עדיין חייבת לי סכום גדול".

   

  אריה מוסקונה. "פיטרה אותי פעמיים" (צילום: יוני טובלי) (צילום: יוני טובלי)
  אריה מוסקונה. "פיטרה אותי פעמיים"(צילום: יוני טובלי)

   

  כאמור, חלק מהמחלוקת שנותר פתוח הוא סכום הכסף המגיע לעובדי המחזמר מהכנסות ה-DVD. מעבר לכך, על עטיפת ה-DVD מופיע שמו של נועם שמואל כבמאי, על אף שלא ביים את המחזמר ובמקומו נשכרו שני במאים חדשים. שם נוסף המופיע על העטיפה הוא של המחזאית עתליה רז, כשלטענת גורם בהפקה מדובר בשם בדוי של אלבאום עצמה: "זאת היא. כיוון שהיא התערבה בטקסטים, היא בחרה לעצמה את השם".

   

  המחזאית נוגה אלגום, שאינה חלק מתביעת השחקנים, מספרת: "מערכת היחסים שלה איתי ועם הצוות היתה עכורה. גם את שכרי על ההצגות טרם קיבלתי במלואו. בנוסף, מגיע לי סכום כסף על ה-DVD. אני בוחנת כעת את האופציות המשפטיות העומדות לרשותי".

   

  אבל הטענות אינן נעצרות רק באנשי ההפקה. ל-ynet נודע כי גם תיאטרון בית ליסין, שהושכר על ידי אלבאום לתקופת החזרות, טרם קיבל את התשלום המלא על אותה התקופה. כמו כן, עובדים בצד המסחרי ששיתפו פעולה עם אלבאום במכירת הכרטיסים טוענים כי כספם לא שולם. "היא פירגנה לי על זה שהבאתי

  מלא עבודה משיתופי פעולה מסחריים, אבל חצי מהכסף שהובטח לי לא הגיע", טוענת עובדת בצד המסחרי של המחזמר.

   

  זו אינה השנה הראשונה בה נשמעות טענות כנגד ההפקה ואלבאום. בשנה שעברה העלתה החברה את ההפקה "מלך סיאם", כאשר על הטקסטים היתה אחראית סמדר שיר, שהוחלפה לבסוף בנוגה אלגום לאחר סכסוך שפרץ בינה ובין אלבאום. גם השחקן עודד פז החליט לעזוב את ההפקה בעקבות חילוקי דעות מקצועיים וכספיים.

   

  "כן צעקתי, לא צעקתי, זה לא משנה"

  "עשינו 20 הצגות והשחקנים הללו קיבלו כסף על 20 הצגות", טוענת שרונה אלבאום. "בגלל שעשו שביתה וגרמו לנזקים, כרגע הדבר הזה נמצא בטיפול משפטי. עד שלא יוחלט בבית משפט מה קורה עם זה, אני לא אוכל להגיב. האנשים האלה עשו עבירות פליליות נגד ההפקה ולמרות זאת הם קיבלו כמעט את כל כספם".

   

  ובכל זאת, יש טענות נגדך על התנהלות בעייתית כמו פיטורים וצעקות.

   

  "כן צעקתי, לא צעקתי, זה לא משנה. נועם שמואל הבמאי, עזב את ההפקה כי לטענתו העלבתי אותו, וסיכן מחזמר שעלה מיליון שקלים וחצי. אותו הדבר נכון לגבי נוגה אלגום. אם מישהו היה מסכן לך הפקה, היית מנשק אותו? הם עשו נזק בלתי יתואר".

   

  אם כך, למה שמם מופיע על ה-DVD?

   

  "הנזקים שהוא עשה בשלב קריטי לא השאירו לי זמן לשנות את העטיפה. מעבר לזה יש אצלו סכום גדול יותר ממה שמגיע לו. הוא קיבל עשרת אלפים שקלים למרות שעבד שבועיים. הוא אמר לי שהוא יחזיר את הסכום והוא לא החזיר לי. אז שמו מופיע גם בגלל הכסף שהוא קיבל. הוא השאיר אותי עם הלשון בחוץ, בקושי הצלתי את ההפקה של עצמי".

   

  אריה מוסקונה טוען שפיטרת אותו פעמיים.

   

  "אריה מסוקונה לא פוטר. עובדה שהוא לא פוטר. אריה מסוקונה עשה הפגנה ולא עלה להופיע בהצגה, מעבר לעוד בעיות שהיו איתו. הוא פשוט לא היה מוכן לעלות להופיע וההצגה התאחרה בשעה. נגרמו נזקים ללקוחות שלי וגם זה הועבר לטיפול משפטי".

   

  מה לגבי נוגה אלגום?

   

  "היא עזבה את ההפקה באמצע. היא פשוט קמה ועזבה את ההפקה".

   

  אז מי סיים לכתוב את המחזה?

   

  "הכותבת השניה. עתליה רז".

   

  יש הטוענים כי עתליה רז זו את.

   

  "עתליה רז זו עתליה רז".

   

  אני אוכל לשוחח איתה דרכך?

   

  "אני לא מעוניינת להעביר לך את הטלפון שלה".

   

  יכול להיות שכל משתתפי ההצגה השנה וחלק נבחר מהמשתתפים בשנה שעברה טוענים נגדך טענות קשות וכולם טועים?

   

  "אין קשר בין הדברים. במשך חמש שנים אני מקיימת הפקות חנוכה. ברמה הכלכלית כולם קיבלו את הכסף שלהם. בשנה שעברה עודד פז החליט לעזוב ואין לי טענות נגדו. אתה יודע מה זה הפקה? תמיד יש טענות ותמיד יש אנשים שפועלים בסדר או לא בסדר. זה מאיים עלי שהוא עוזב, זה סוחט אותי באיומים, ההיא עוזבת. המפיק הוא לא פח זבל. יש בית משפט ושופט ושום דבר לא ישאר באוויר. מה שהשופט יחליט אני אקבל באהבה".

   

  את הדברים אמרה אלבאום ל-ynet בטרם הגשת התביעה. מאז שהוגשה התביעה לבית המשפט, לא ניתן היה להשיגה.

   

  בתגובה להאשמותיה של אלבום נגדו, מסר ל-ynet הבמאי נועם שמואל: "אני מכחיש את כל הטענות של שרונה אלבאום. אני מנוע מלהגיב מעבר לכך, ורק יכול לומר שהגשתי תביעה נגדה על עוגמת נפש, פגיעה במוניטין, שימוש בשמי ללא היתר ועוד. אין לי ספק שבית המשפט יידע להכריע בקלות מי צודק מבין שנינו".

   

  נוגה אלגום ביקשה להוסיף בתגובה לדברים: "טענותיה של שרונה אלבאום מופרכות מיסודן ואני מכחישה אותן לחלוטין. את המחזה סיימתי והגשתי, עוד לפני מועד ההגשה לו התחייבתי בחוזה וזוהי עובדה. זאת ועוד, בכוונתי להגיש נגדה תביעה על צ'ק שחזר, על הלנת שכר בגין כספים נוספים שלא שילמה לי, עוגמת נפש, הוצאת דיבה, פגיעה במוניטין ועוד".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוסטר
  "שודדי הקאריביים". הפקה בהפרעה
  פוסטר
  לאתר ההטבות
  מומלצים