שתף קטע נבחר

חיי נצח, ללא חיי מין: סוד התולעים הא-מיניות

חתכתם פעם תולעת וראיתם איך שני החלקים שלה מקבלים חיים והופכים לשתי תולעים נפרדות? חוקרים גילו אצל זן של תולעת כזו גם מנגנון ששומר על התאים מהזדקנות. ההשלכות עשויות להיות משמעותיות במחקרי הזדקנות

מדענים בריטיים מצאו כי זן של תולעים שטוחות יכול להתגבר על תהליך ההזקנות ושיש לו אפילו פוטנציאל לחיי נצח. לדברי המדענים, הדבר יכול לשפוך אור על אפשרויות להקלת הזדקנות ותהליכי הזדקנות בתאים של בני אדם. במחקר שהתפרסם בירחון האקדמי הלאומי למדעים, החוקרים מראים כי זן של תולעים השטוחות, שמתשייכות לקבוצת התולעים הפלאנריות, מצליחות לשמור על שלמותו של הטלומר – אזור של רצף DNA בקצה הכרומוזום שהתקצרותו מקושרת לתהליכי הזדקנות בתאים. מדענים יודעים כי אחד מהגורמים המקושרים להזדקנות תאים הוא אורך הטלומר.

 

עוד ב-ynet מדע:

 

''המידע שלנו סיפק תחזית לגבי בעל חיים שעשוי להיות בן אלמוות'', אומר עזיז אבו-באכר, שהוביל את צוות המחקר באוניברסיטת נוטינגהאם. ''היעדים הבאים הם להבין את המכניזם בפירוט רב יותר ואז להפוך בעל חיים באמת לבן אלמוות''.

 

תולעים שטוחות פלאנריות מרתקות את המדענים, כי יש לכן יכולת להתחדשות. תולעת פלאנרית שנחתכה לשתיים יכולה ליצור שתי תולעים חיות.

הצוות של אבו-באכר חקר שני זנים של תולעים כאלו: כאלה שמתרבות בצורה מינית, כמו בני אדם, וכאלה שמתרבים על ידי חלוקה.

שני הסוגים יכולים לייצר שרירים, עור מעיים ואפילו מוח ללא הפסקה. מספר אבו-באכר, אבל התולעים הא-מיניות גידלו מחדש גם אנזים מפתח שיכול לאפשר חיי נצח.

 

מחקר קודם שזכה בפרס נובל לרפואה בשנת 2009 הראה שאורך טלומרים נשמר על ידי אנזים שנקרא טלומורז. ברוב בעלי החיים המתרבים סקסואלית האנזים הזה אקטיבי ביותר בתקופת ההפתחות המוקדמת. צוותו של אבו-באכר מצא שהגרסה של התולעים הא-סקסואליות לאנזים הזה עולה מאוד בזמן ההתחדשות של התאים, מה ששומר על הטלומרים שלהם כשהם מתחלקים כדי להחליף רקמות חסרות.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תולעת שטוחה פלאנרית
צילום: shutterstock
מומלצים