שתף קטע נבחר

המורדים בסוריה: הפלנו 3 מסוקים של הצבא

מפקד צבא סוריה החופשית טוען שאנשיו הפילו כלי-טיס של הצבא הסורי שתקפו מטרות ליד העיר חלב. לפי האופוזיציה, 102 בני אדם נהרגו היום. הדיווחים על חזרת הכתבים הזרים היו מוקדמים - הצלם הבריטי בלבנון, לא יודעים היכן הכתבת מצרפת

מפקד צבא סוריה החופשית, ריאד אל-אסעד, שנמצא בגבול סוריה-טורקיה טוען הערב (יום ג') כי המורדים שבפיקודו הצליחו אתמול להפיל לראשונה שלושה ממסוקיו של אסד. כלי-הטיס תקפו יעדים באזור חלב, העיר הגדולה והחשובה בסוריה. 

 

העדכונים האחרונים מהלחימה בסוריה:

  

פעילים בחומס מציגים את הפגזים שירה הצבא:  

 

במקביל, דיווחו ועדות התיאום המקומיות, אחד מארגוני האופוזיציה הסוריים, כי 102 בני אדם נהרגו במהלך היום מאש כוחותיו של אסד. רק אתמול, יום עריכת משאל העם בסוריה, נהרגו 135 בני אדם בלחימה.

 

לפי אנשי האופוזיציה, 35 אזרחים נהרגו בטבח במחוז חמה, 26 נהרגו בשכונת באבא עמרו בחומס, שהיא עיקר ההתנגדות למשטר בדמשק בימים אלה, בהם שלוש נשים ושני ילדים. מהארגונים נמסר כי בחומס נהרגו 50 בני אדם סך הכול.

 

אולם, מחיר הדמים נפרש לכל אורכה ורוחבה של המדינה השסועה. שישה בני אדם נהרגו באזור חלב, העיר הגדולה והחשובה בסוריה, חמישה באידליב, שלושה במחוז דיר א-זור ואחד בדרעא.

 

הצלם בלבנון, לא יודעים היכן הכתבת

בניגוד לדיווחים הקודמים, לא ברור אם העיתונאית הצרפתייה אדית בובייה חולצה מחומס, וככל הנראה התשובה לכך שלילית. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שהודיע על כך שהצליחו להעבירה ללבנון, חזר בו מהודעתו זו. "לא הייתי מדויק", הסביר הנשיא הצרפתי ואמר כי "אין אישור שהגברת בובייה בטוחה בלבנון".

 

העיתונאית אדית בובייה. לא ידוע מה עלה בגורלה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
העיתונאית אדית בובייה. לא ידוע מה עלה בגורלה(צילום: MCT)

 

יחד עם זאת, פעילי אופוזיציה בחומס סיפרו כי הצלם הבריטי פול קונרוי כן העובר בהצלחה מחוץ לחומס ואל המדינה השכנה. שני העיתונאים נפצעו בהפגזה שבה נהרגו שני חבריהם, הכתבת האמריקנית מארי קולבין והצלם הצרפתי רמי אושליק. גופותיהם עדיין נמצאות בחומס, יחד עם שני עיתונאים שלא נפגעו כלל.

 

לדברי אחד הארגונים, שטען כי ניהל את מבצע הפינוי של קונרוי, 35 מתנדבים עזרו בהברחת הצלם ובהעברת סיוע לתוך העיר. לפי הארגון, 13 מהם נהרגו בפעולה – שלושה בהפגזה בעת הפינוי ו-10 כשניסו להעביר אספקה לאחר שקונרוי כבר יצא מחומס. כמו כן, נמסר שהעיתונאים הזרים שהיו עם קונרוי "נעדרים".

 

הצלם הבריטי פול קונרוי. נמצא בבטחה בלבנון ()
הצלם הבריטי פול קונרוי. נמצא בבטחה בלבנון

 

אשתו של הצלם סיפרה כי דיברה עם קונרוי, "הוא נשמע במצב רוח טוב. המשפחה מאושרת לדעת שהוא בטוח". גורם בשגרירות הבריטית בלבנון אמר כי נעשים מאמצים להחזיר את הצלם לארצו. שר החוץ וויליאם הייג אמר: "הוא נמצא במקום בטוח בלבנון, שם הוא מקבל סיוע קונסולרי מלא".

 

"אפשר לטעון שאסד פושע מלחמה"

תת מזכ"ל האו"ם לנושאים מדיניים, לין פסקו, העלה את הערכת הארגון למספר ההרוגים במלחמת האזרחים הסורית וקבע אותו "בקלות מעבר ל-7,500 בני אדם". הערכת האו"ם הקודמת עמדה על 5,400 הרוגים. הרשויות הסוריות אמרו לפני כשבועיים כי מניין ההרוגים נמוך בהרבה: 3,838 בני אדם.

 

טנק ליד חומס. "כוח הצבא גדול בהרבה" (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
טנק ליד חומס. "כוח הצבא גדול בהרבה"(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

"איננו יכולים לספק נתונים מדויקים, אבל דיווחים מהימנים קובעים כי נהרגו 100 אזרחים מדי יום, כולל נשים וילדים", אמר פסקו, שגם אמר שכוח האש שעומד לרשות המורדים נופל בהרבה מזה של כוחות אסד.

 

מזכירת המדינה הילרי קלינטון אמרה שבשאר אסאד מתאים להגדרה של פושע מלחמה, אבל מניסיונה הכנסתו לרשימת פושעי מלחמה תגביל את האופציות לשכנעו לוותר על השלטון. "אני חושבת שעל פי ההגדרות של פושע מלחמה ופשעים נגד האנושות, יש טיעון שיכול להיות שהוא ייכנס לקטגוריה הזו", הצהירה קלינטון בשימוע בסנאט האמריקני.

 

אבל היא הוסיפה: "הכרזה כזו עלולה לסבך עוד את המצב הקשה והמסובך הזה, משום שתגביל את האפשרויות לשכנע מנהיגים לפרוש מהשלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפקד צבא סוריה החופשית, אל-אסעד
צילום: AP
בובייה. לא ברור אם יצאה מחומס
"לקרוא לאסד פושע - יסבך". קלינטון
צילום: AFP
מומלצים