שתף קטע נבחר

דו"ח: שרידי קורבנות 11 בספטמבר הושלכו לזבל

בבדיקה שערך הפנטגון התגלתה סדרת ליקויים חמורים בחדר המתים הצבאי בבסיס חיל האוויר "דובר". בין היתר, שרידי קורבנות שנספו בפנטגון ובפנסילבניה במתקפת הטרור נשרפו והושלכו במטמנת זבל, משום שהיו זעירים או חרוכים מדי לזיהוי

יותר מעשור אחרי, מתקפת הטרור אדירת הממדים עדיין מעוררת סערות בארצות הברית: דו"ח חדש של הפנטגון חושף כי שרידים של קורבנות במתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 נזרקו למטמנת זבל. הסיבה לכך: הרשויות לא הצליחו לזהות במי מדובר. לפי הדו"ח, אלה קורבנות שנספו בהתרסקות המטוסים בפנטגון, שבה נהרגו 184 בני אדם, ובפנסילבניה - שם נהרגו 40.

 

עשור ל-11 בספטמבר - סקירה נרחבת ב-ynet:

 

זירת ההתרסקות בפנסילבניה. לא ברור מה עלה בגורל שרידי הקורבנות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת ההתרסקות בפנסילבניה. לא ברור מה עלה בגורל שרידי הקורבנות(צילום: רויטרס)

 

כלי התקשורת בארצות הברית דיווחו כי לפי המסמך הרשמי, אנשי הרפואה לא יכלו לערוך בדיקות או לזהות בעין למי שייכים חלקי הגוף. משום כך, הם הועברו לקבלן המתמחה בפינוי פסולת רפואית. הקבלן שרף את השרידים ולקח אותם למטמנה. הדו"ח עצמו עוסק באופן כללי בנוהלי העבודה בחדר מתים צבאי, שנהג להטמין שרידים בלתי מזוהים של קורבנות במטמנות. הנוהג הופסק ב-2008.

 

בדו"ח מצוין עוד כי השרידים שהושלכו היו קטנים או חרוכים מכדי שהמומחים יוכלו לזהות את ה-DNA של הקורבנות. לא ברור בכמה מהקורבנות מדובר. גנרל ג'ון אביזייד, שעמד בראש צוות החוקרים שחיברו את הדו"ח, אמר במסיבת עיתונאים שכינס בעקבות הממצאים כי "לא השקענו זמן רב ומאמצים רבים בבדיקת הממצאים הללו. זו לא הייתה הגדרת המשימה שלנו. הדו"ח נועד להיערך לעתיד".

 

הפנטגון לאחר הפיגועים. נוהל השלכת השרידים הופסק ב-2008 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפנטגון לאחר הפיגועים. נוהל השלכת השרידים הופסק ב-2008(צילום: AFP)

 

למרות חוסר הרצון של הרשויות האמריקניות להרחיב בנושא, הפתולוג שפיקח על בדיקת השרידים של קורבנות התרסקות המטוס בשייקסוויל שבפנסילבניה הודיע כי למיטב ידיעתו לא נלקחו שרידי קורבנות מהאזור שתחת פיקוחו אל הבסיס הצבאי שבו חדר המתים שאופן פעולתו היה לקוי, בלשון המעטה. לפיכך, לטענת הפתולוג וולאס מילר, אף שריד לא הושלך למטמנת הזבל.  

 

וולאס ציין כי כל השרידים שלא היו ניתנים לזיהוי לאחר ההתרסקות בפנסילבניה נקברו בשלושה ארונות מתים ב-12 בספטמבר בשנה שעברה, במסגרת הטקס לציון עשור למתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה.

 

הסנטור הרפובליקני פאט תומי מפנסילבניה פנה לשר ההגנה ליאון פאנטה, בדרישה שהפנטגון יפרט ויסביר לציבור האמריקני על האופן שבו טופלו שרידי הקורבנות. "הנוסעים הגיבורים על טיסה 93 הקריבו את הקורבן האולטימטיבי עבור האומה שלנו, וראוי כי משפחותיהם ידעו מה עלה בגורל שרידיהם", כתב תומי לשר פאנטה. "הכרחי למצות את החקירה בעניין".

 

"לא ניתן לדעת מתי החל הנוהל להשלכת שרידי הקורבנות" (צילום: AP) (צילום: AP)
"לא ניתן לדעת מתי החל הנוהל להשלכת שרידי הקורבנות"(צילום: AP)

 

בחודשים האחרונים דווח כי אותו חדר מתים צבאי, בבסיס חיל האוויר "דובר", השליך למטמנת זבל בווירג'יניה גם את השרידים שנשרפו של חיילים שנהרגו בעיראק ובאפגניסטן, מבלי להודיע למשפחותיהם. חיל האוויר האמריקני הודיע בעקבות הפרסום כי אכן השליך את שרידיהם של 274 חיילים לפחות שנהרגו בין 2003 ל-2008, אז הופסק הנוהל. מאותה שנה, האפר של חלקי הגופות שלא זוהו פוזר בטקס רשמי בים.  

 

בחיל האוויר האמריקני סירבו להתרגש מהפרסומים השערורייתיים הללו, וחזרו

והדגישו כי הם פועלים לתקן את הטעויות שביצעו האחראים על חדר המתים בבסיס "דובר". עם זאת, הם הוסיפו בטעות שמן למדורה כשציינו שלפי הארכיונים בבסיס ניתן לדעת רק על אופן הטיפול בשרידים משנת 2003, וכי לא ברור מתי החל הנוהל לפיו הושלכו השרידים שלא זוהו למטמנה.

 

בעקבות פניותיהם של סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים ממדינותיהם של הקורבנות, הודיע הדובר של שר ההגנה פאנטה כי משרדו דרש מחיל האוויר לבחון מחדש את הדו"ח שערך גנרל אביזייד "ולנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי למנוע את הישנות המקרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חלק מהשרידים היו חרוכים מדי. מגדלי התאומים בוערים לפני קריסתם
צילום: איי פי
צילום: איי פי
התרסקות המטוס בפנטגון. יפעלו לבדיקה מעמיקה של הנוהל
צילום: איי פי
צילום: CNN
אתר ההנצחה בפנסילבניה. חלק מהשרידים שלא זוהו נקברו בטקס העשור לפיגועים
צילום: CNN
"הדו"ח נועד להיערך לעתיד"
צילום: רויטרס
"הקריבו את הקורבן האולטימטיבי". מגדלי התאומים קורסים
צילום: AP
מומלצים