שתף קטע נבחר

תדלוק אחרון לפני העלייה: "זה יפיל את ביבי"

ראש הממשלה הכריז על הנחה קלה, מתדלקי הרגע האחרון לא התרשמו. "המכל עוד לא מלא וכבר 400 שקל, זה נורמלי? מקווים שהציבור יתעורר". אחרים מזכירים: בגלל איראן אסור לנו להתלונן, הבעיה היא שאין תחבורה ציבורית יעילה

מזג האוויר הסוער, כמו גם הודעת ראש הממשלה על הפחתה קלה בזינוק במחיר הדלק, לא מנעו מישראלים רבים לגדוש אמש (יום ד') את התחנות לפני העלייה הצפויה בחצות. המכוניות שהשתרכו העניקו לרבים מהמשתתפים תחושה של מצור והצטיידות לקראת ימים קשים יותר. גם ההבנה כי ההנחה שהוכרזה בלשכת ראש הממשלה אולי לא תיכנס לתוקף הלילה לא סייעה להרגעת הרוחות. "זו מלחמה על מעמד הביניים", הכריז דני, אחד המתדלקים שמילא את מכל מכוניתו. "לשכבות העליונות זה לא מזיז. זה עלול להעיר מחדש את כל המחאה החברתית".

 

ברגע האחרון, מחליפים את השילוט ל-7.95 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ברגע האחרון, מחליפים את השילוט ל-7.95(צילום: עופר עמרם)

 

תדלוק שיא - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

חברות הדלק ניהלו מלחמה נגד הזמן במטרה להספיק לכייל את מחירוני משאבות הדלק למחיר החדש. אף שחלקן נערכו לכך מראש, לא ברור אם המהלך הספיק להתבצע עד חצות בכל התחנות. מבחינת המדינה, המחיר הרשמי מרגע השינוי יתקבע על 7.74 שקלים לליטר. למרות המסרים המרגיעים שנשמעו מלשכת ראש הממשלה עקב קיזוז המס ב-10 אגורות, המחיר החדש (לאחר הקיזוז) עדיין מהווה שיא כל הזמנים.

 

"תסתכל על הסכום", אמר שילה בתסכול. "המכל עוד לא מלא וכבר 400 שקל, וזה עוד לפני ההעלאה. זה נורמלי? זו הנפילה של ביבי, הוא לא מבין את זה אבל זה מה שיפיל אותו. לא איראן ולא בטיח, רק הדלק". לדבריו, "נתניהו כנראה יותר מדי שנים ראש ממשלה וכבר שכח איך זה ללכת לסופר ואיך זה לתדלק. אני בבחירות הבאות לראשונה לא אצביע ליכוד".

 

מוטי, המתגורר בניו יורק, הצביע על הפער הגדול בין המדינות: "המחירים בארץ פי שלושה. בארצות הברית המחיר הוא 4 דולר לגלון, שזה יותר מארבעה ליטר. זה פשוט לא הגיוני", אמר ל-ynet, בזמן שגם בארצות הברית מתלוננים על יוקר המחיה.

 

הבלו שעמוד בלב הסערה הוא המס על הדלק, שעמד על כ‭2.25-‬ שקלים לליטר בפעם הקודמת כשחבית נפט עלתה 100 דולר (‭.(2007‬ כיום הוא מגיע ל‭3-‬ שקלים לליטר. העלאות הבלו הוסיפו אם כן 75 אגורות לליטר בנזין בהשוואה לסוף 2007. בנוסף לבלו גובה המדינה על הבנזין גם מע"מ, וכיוון שזה מוטל גם על הבלו, נוצר מיסוי כפול. העלאות המסים היזומות על ידי הממשלה תרמו אם כן כ‭1.25-‬ שקלים להתייקרות הבנזין בהשוואה לפרק הזמן הקודם שבו חבית בנזין עלתה כ‭100-‬ דולר.

 

"תגובה פופוליסטית, פשוט לעג לרש"

עומר, מתדלק שבא במיוחד לתחנה בתל אביב, סיפר כי "ציפיתי שהמירוץ המטורף הזה ייעצר באיזשהו שלב אבל זה לא קורה. כנראה שניאלץ לצאת שוב לרחובות. אני משתמש ברכב המון לעבודה. יוצא לי קרוב ל-600 שקל לחודש ואחרי ההעלאה אני אגיע ל-900. אתה מגיע למצב של ייאוש ופשוט הופך לאפאטי. אבל גם לאפאטיה יש סוף, אני מקווה שלנקודה הזו לא נגיע".

 

ממתינים בתור בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ממתינים בתור בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

יעקב, נהג מונית, חישב ש"אם מעלים ב-40 אגורות, זה אומר 1,500 שקל בחודש לנהג מונית. זה הכסף של הילדים והממשלה לוקחת את זה ומשחקת עם זה. מנסים למכור לנו שזו איראן, כאילו אנשים כאן פראיירים ולא יודעים כלום. אני מתכוון לצאת לרחובות". 

 

גדעון, עמיתו לתור, הכריז דווקא כי "ההעלאה הזו נהדרת. יהיה עכשיו לממשלה עוד כסף לבזבז. אני רק יכול לאחל לביבי שימשיך לבזבז כדי שהציבור יתעורר ויוכל להעיף אותו". לעומתו, הבהיר בועז כי "אין לי בעיה עם זה. אין יותר מדי מה לעשות. ביבי עדיין הכי מתאים להנהיג את המדינה. אני קונה את הסיפור הזה של איראן בשתי ידיים".

 

תור לתדלוק בבירת הנגב (צילום: אמתי אבידב ) (צילום: אמתי אבידב )
תור לתדלוק בבירת הנגב(צילום: אמתי אבידב )
 

אלעד הצביע על פן אחר של הבעיה שאינו מטופל כראוי. "העימות שאנחנו מובילים מביא לעליית המחירים ואנחנו האחרונים שצריכים להתלונן. האירופים יכולים להתלונן, לנו אסור. בכלל, מיסוי על דלק הוא 'מס לעשירים'. הבעיה האמיתית כאן היא שבניגוד למדינות אחרות, כאן אין פתרונות של תחבורה ציבורית יעילה ונוחה".

 

זאב גראואר, מוביל מחאת הדלק שאיים להפיל בתגובה לעלייה את רשת החשמל הארצית, הגיב בזלזול להכרזת ראש הממשלה ואמר כי "מדובר בתגובה פופוליסטית והיא פשוט לעג לרש. זה פשוט זלזול באינטליגנציה של האזרחים. אזרחי ישראל 'מודים' לביבי על ההוזלה הסמלית ומפעילים את החשמל ל-7 דקות ו-59 שניות במקום 8 כאות תודה", הוא אמר בהמשך לקריאה לציבור להפיל בערב את רשת החשמל.

 

"מאחלים לביבי שימשיך לבזבז" (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
"מאחלים לביבי שימשיך לבזבז"(צילום: חסן שעלאן)
 

מעט צפונה משם, בראש העין, אמר דני, תושב העיר שבא אף הוא לתדלק, כי "אם העלייה תימשך, אז המצב יהיה מפחיד ומסוכן. שר האוצר רוצה כסף ולא אכפת לו מאיפה".

 

מאלק, תושב כפר קאסם, לא הביע הפתעה מהמהלך וחזה עלייה נוספת בקרוב. "הממשלה קורסת ורוצה רק לכסות את ההפסדים שלה דרך האזרחים. עם מחיר כזה קשה לי להתמודד".

 

עוד תדלוק לפני העלייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עוד תדלוק לפני העלייה(צילום: מוטי קמחי)
 

במגזר הערבי, הסובל גם כך מתחבורה ציבורית לוקה בחסר, אומרים שהם מושפעים במיוחד מהעלייה במחיר. סנאא, עובדת במתנ"ס

בקלנסווה, הסבירה כי "בקושי הצלחנו להתמודד עם המחירים הקודמים של הדלק, ועם העלייה החדשה המצב יותר גרוע. במצב כזה, אני מפסידה כסף, וכמעט מגיעה למקום עבודתי על חשבוני. אשה כמוני חייבת להשתמש ברכב, במיוחד כשאין לנו תחבורה ציבורית בעיר. אנו מרגישים מושפלים על ידי הממשלה".

 

מוסטפה, תושב כפר קאסם, הסביר בפשטות כי "לנו אין פתרון אחר. אנחנו לא יכולים לוותר על הנסיעה כי התחבורה אצלנו חלשה מאוד".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחליפים ספרות. ברגע האחרון - פחות מ-8 שקלים
צילום: עופר עמרם
"מצב של ייאוש"
צילום: מוטי קמחי
"זה נורמלי?"
צילום: חסן שעלאן
"המחירים בארץ פי 3"
צילום: חסן שעלאן
מומלצים