שתף קטע נבחר

ארה"ב: האיש שטען שאלוהים מת – מת

הוגה הדעות שהכריז על מות האל בעידן המודרני, הלך לעולמו. התיאולוג ויליאם המילטון, ממנהיגי תנועת "מותו של האלוהים" שפרחה בשנות ה-60, מת ביום שלישי בביתו בגיל 87. בני משפחתו, שהודיעו לציבור על מותו רק אמש (יום ה'), ציינו כי הוא הלך לעולמו כתוצאה מאי ספיקת לב.

 

עוד חדשות מהעולם:

גרמניה: שר האוצר שיחק סודוקו בדיון על יוון. צפו

על רקע פרשת ההאזנות: בנו של מרדוק התפטר

 

המילטון שימש מרצה במוסד אקדמי במדינת ניו יורק, כשב-1966 פרסם את הספר "תיאולוגיה רדיקלית ומותו של אלוהים". התנועה התפרסמה בעקבות כתבת שער במגזין "טיים" באפריל 1966 והפכה לתופעה תרבותית בארצות הברית. המילטון, שעמד בראש התנועה, אף קיבל איומי מוות בעקבות הפרסום.

 

הוגי התנועה טענו כי התרבות החילונית המודרנית איבדה כל ערך של קדושה ואינה שואפת עוד למטרה נעלה, והסיקו כי עבור האדם המודרני "אלוהים מת". לפי הגותם, עתה על האדם למצוא לעצמו יישות אלוהית חדשה, שתתאים לעידן המודרני.

 

המילטון סיפר ב-2007 בראיון לעיתון מקומי במדינת אורגון, כי פקפק בקיומו של אלוהים מאז היה נער. הוא ציין כי אחד הגורמים לכך היה מותם של שניים מחבריו, שנהרגו בעת שניסו להרכיב מטען צינור, ואילו חבר שלישי, שהיה אתאיסט באמונתו, נמלט ללא פגע.

 

חברי התנועה התבססו רבות על רעיונותיו של הפילוסוף הגרמני ניטשה, שטען עוד ב-1882 כי "אלוהים מת ואנחנו הרגנו אותו". חוקרים מפרשים אמירה זו לרוב כהצהרה לפיה האל אינו מהווה עוד מקור סמכות בעיני בני האדם, וכי האדם הנאור מבסס ערכיו על מבנה מוסרי פנימי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים