שתף קטע נבחר

שריף באריזונה: תעודת הלידה של אובמה מזויפת

סוגיית מקום לידתו של נשיא ארה"ב עולה מחדש. השריף הקשוח ג'ו ארפאיו טוען כי תעודת הלידה שהציג אובמה אינה אמיתית. "זה מצדיק חקירה פלילית"

כשנה לאחר שברק אובמה התייצב מול המצלמות והציג את תעודת הלידה שלו, על-מנת להוכיח קבל עם ועדה כי הוא נולד בארצות-הברית ולא בקניה כפי שטענו מקטרגיו, שוב נשמעות טענות של זיוף התעודה. השריף של מחוז אריקופה במדינת אריזונה, ג'ו ארפאיו, קיים אמש (ה') מסיבת עיתונאים, וטען כי מבחינתו קיימת סבירות גבוהה לכך שהתעודה שהציג אובמה מזויפת.

 

השריף הנחשב לקשוח ביותר בארצות-הברית, חשף במהלך מסיבת העיתונאים תוצאות של בדיקה שביצעו חוקריו, לפיה ישנה "עילה סבירה" לכך שמדובר בתעודה מזויפת. ארפאיו הידוע בעמדתו הקשיחה בכל הקשור להגירה, נחקר בעבר בהאשמות הנוגעות להיבטים גזעניים. משרד המשפטים האמריקני אף טען כי משרדו של השריף מפלה היספאנים באופן שגרתי.

 

בהצהרה שפרסם השריף בן ה-79 נאמר כי ניתוח העותק האלקטרוני של תעודת הלידה, מגלה ספקות באשר לאותנטיות שלה. לדבריו, "בהתבסס על כל הראיות שהוצגו ואשר נחקרו, אני לא יכול לדווח לכם בלב שלם שהמסמכים האלה אמיתיים. אם לא ייצא משהו אחר מהחקירה... לפי מה שלמדנו, אנו זקוקים לתהליך טוב יותר כדי לבחון את האנשים המתמודדים לנשיאות ארצות הברית". השריף הוותיק הוסיף כי החקירה בעניין החלה במהלך 2011, לבקשת נציגים של מפלגת מסיבת התה באריזונה. "המסקנה של 'עילה סבירה' מצדיקה חקירה פלילית ובחינה גדולה של המועמדים לנשיאות", סיכם ארפאיו.

 

במסיבת העיתונאים שבה הציג את תעודת הלידה שלו, אמר אובמה כי "הנושא הזה מלווה אותי שנתיים וחצי. עקבתי בתימהון ותדהמה כיצד הנושא הזה נמשך, למרות שכל נציג רשמי בהוואי, דמוקרטי ורפובליקני אישר שאכן נולדתי במדינה. על אף שהצגנו באינטרנט את המסמך מטעם מדינת הוואי, הנושא לא ירד מסדר היום".

 

עוד אמר אז הנשיא האמריקני כי "כשנאמתי על התקציב דיברו על תעודת הלידה שלי. יש בפנינו אתגרים עצומים. לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו אם נתמקד בהצגות וקרקסים. יהיה מיעוט באוכלוסייה שמבחינתו הנושא הזה לא יירד מסדר היום. אבל אין לנו זמן לזה, יש לנו נושאים חשובים יותר לעשות, אנחנו צריכים לפתור בעיות". אובמה התייחס בדבריו לטענות שהעלתה התנועה השמרנית "Birther" במהלך הבחירות לנשיאות ב-2008, לפיהן אובמה נולד מחוץ לארצות-הברית ושתעודת הזהות שלו מזויפת ולכן נשיאותו אינה חוקית. גם איש העסקים דונאלד טראמפ הצטרף אז לביקורת וטען כי לפי החוקה, אובמה לא יכול לכהן כנשיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הונאה? זיוף? אובמה
צילום: EPA
מומלצים