שתף קטע נבחר

המבקר ימסור היום את טיוטת דו"ח פרשת הרפז

בדיקת הפרשה, שבמהלכה נגבו עדויות ונחקרו 350 בני אדם, לא העלתה ככל הנראה חשד לפלילים, אולם המבקר צפוי למתוח ביקורת על התנהלות קצינים ובכירים במערכת הביטחון

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ישלח אחר הצהריים (יום א') את טיוטת הדו"ח בפרשת בועז הרפז, קצין המודיעין לשעבר, החשוד בזיוף מסמך גלנט. במערכת הביטחון ובלשכת השר אהוד ברק מצפים בדריכות להפצת הטיוטה.

 

פרשת הרפז - הכותרות האחרונות:

המבקר: אבדוק ביסודיות הפרסומים בפרשת הרפז

מה סיפר בועז הרפז למבקר? 'פתח פה עד הסוף'

גורמים בצה"ל: לבדוק הגילויים על הרפז ואשכנזי

המשטרה: נסגר התיק "השני" בעניין בועז הרפז

 

ככל הידוע, בבדיקתו לא גילה לינדנשטראוס חשדות לפלילים ולכן ככל הנראה לא צפויה להיפתח מחדש חקירה פלילית בפרשת הרפז. אולם, ככל הנראה, המבקר יעביר בכל מקרה את טיוטת הדו"ח לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה. גם בפרקליטות מחכים לטיוטת הדו"ח על מנת לבחון אם להעמיד את הרפז לדין, הכרעה שהתעכבה בשל בדיקת המבקר בעניין.

 

בועז הרפז בכניסה לביתו. עוד לא ברור אם יועמד לדין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בועז הרפז בכניסה לביתו. עוד לא ברור אם יועמד לדין(צילום: אוהד צויגנברג)
 

המבקר בחן את מכלול פעילויותיו ועיסוקיו של בועז הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים, דוגמת סחר ורכש ואף קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון. הוא בדק גם את מכלול הפעילויות במערכת הביטחון הקשורות לעיסוק במסמך הרפז, לרבות תהליכי בחירת הרמטכ"ל, ועסק במערכת היחסים העכורה בין שר הביטחון ברק לבין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הן בפרשת מינוי הרמטכ"ל והן בנושאים אחרים.

 

בדיקת פרשת בחירת הרמטכ"ל, שארכה כשנה וארבעה חודשים, כללה גביית עדויות וחקירת 350 אנשים, בהם הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף בני גנץ, קודמו אשכנזי, השר ברק, וכן קצינים בכירים ואלופים נוספים. במהלך הבדיקה אף נחשפו מסרונים רבים שנשלחו בין אשתו של הרמטכ"ל לשעבר, רונית אשכנזי, ובין בועז הרפז. בשבועות האחרונים הביע מבקר המדינה בשיחות סגורות זעזוע מהגילויים על היחסים העכורים בין לשכת שר הביטחון ללשכת הרמטכ"ל, ואף אמר כי אין מקום ליחסים כאלו במדינת ישראל.

 

אשכנזי. צפוי לספוג יותר ביקורת מברק (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אשכנזי. צפוי לספוג יותר ביקורת מברק(צילום: ירון ברנר)

 

על פי ההערכות השונות, ברק ובעיקר אשכנזי צפויים לספוג ביקורת עם פרסום הדו"ח. המבקר אף צפוי למתוח ביקורת על התנהגות קצינים בכירים נוספים, דוגמת האלוף גדי אייזנקוט, לשעבר מפקד פיקוד הצפון, וייתכן שגם על הרמטכ"ל גנץ. המבקר אף התייחס ממושכות להליך בחירת הרמטכ"ל ועל פי ההערכות, טיוטת הדו"ח תציג את מאבקי הכוח הרבים סביב עניין זה.

 

רב-אלוף במיל' אשכנזי צפוי לחזור היום מחופשה פרטית באירופה, שאותה קיים עם בני משפחתו הקרובים, לאחר שציין בשבוע שעבר את יום הולדתו ה-58. אשכנזי צפוי לקבל לידיו את הדו"ח ולהקדיש לפחות את שעות הערב לעיון במסמך, יחד עם עורכת דינו שאת שירותיה הוא שכר לאחרונה, שרון קלינמן.

 

קלינמן ייצגה בשנים האחרונות מספר אישים בולטים בנושאים אזרחיים ופליליים: שופט העליון שנוקה מחשדות בפרשת לחיאני, יורם דנצינגר, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, ויו"ר חברת החשמל אמנון שפירה בהליך הדחתו. מלבד קלינמן, אשכנזי שכר גם את שירותיו של יועץ התקשורת איתי בן חורין. בחודשים האחרונים אשכנזי מכהן כיו"ר חברת חיפושי הנפט והגז "שמן". מקורביו ציינו כי ימשיך, גם לאחר קבלת טיוטת הדו"ח, "לשמור על קו ממלכתי ומאופק, תוך שהוא סמוך ובטוח בעבודת המבקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. זעזוע מהממצאים
צילום: נועם מושקוביץ
אהוד ברק. יחסים עכורים עם לשכת הרמטכ"ל
צילום: AFP
מומלצים