שתף קטע נבחר

סיפוח יו"ש: העולם יתרגל, ומה עם נתניהו?

העולם אולי לא יכיר בריבונותנו על אריאל, אך יתרגל. כשהכלכלה העולמית קורסת, לאיש לא אכפת מה קורה בבקעת הירדן

לפני שבוע פרסמתי תוכנית חדשה לניהול הסכסוך הישראלי-ערבי. בשורש התוכנית עומדת ההנחה שבדורנו לא יהיה פתרון לסכסוך, ולכן צריך לבצע שורת פעולות כדי לאפשר לנו לחיות עם הסכסוך ביציבות ביטחונית ומדינית מרבית.

עיקרי התוכנית הם:

  1. החלה חד-צדדית של ריבונות ישראל על שטחי C, שמהווים 60% משטחי יהודה ושומרון, כולל בקעת הירדן, גוש נתב"ג, עוטף ירושלים וכלל ההתיישבות הישראלית.
  2. הענקת אזרחות ישראלית ל-48 אלף הערבים החיים בשטחים הללו.
  3. יצירת אוטונומיה פלסטינית עם רצף תחבורתי בשטחים שבשליטת הפלסטינים.
  4. קיבוע הניתוק בין עזה לבין יהודה ושומרון, כדי שהצרות של עזה לא יזרמו לתוך יו"ש השלווה יחסית.
  5. אף פליט פלסטיני לא חוצה את נהר הירדן. הם צריכים להיקלט במקום מגוריהם בכלל ארצות ערב.

 

התגובות משמאל ומימין הפתיעו אותי בעוצמתן. משמאל - יאיר לפיד כינה את התוכנית "לא ציונית", יריב אופנהיימר משלום עכשיו סבור שהיא "אינה דמוקרטית ואינה מוסרית", ולדעת אנשי יוזמת ז'נבה היא פשוט "הזויה". מימין - ח"כ אורי אריאל הודיע שצריך לספח 100% משטחי יהודה ושומרון, על כל הערבים שבהם. שר בכיר מאוד בליכוד טען שהתוכנית תבוסתנית שכן ניתן להבין ממנה שאנו מוותרים על 40% מהשטח.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

שביתות זה מבאס, אבל אין לנו ברירה / מיכל בן נח

שלום לך מדינה יקרה / דורי שלום

 

בגין סיפח את הגולן. נתניהו מסוגל לספח את יו"ש?  (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
בגין סיפח את הגולן. נתניהו מסוגל לספח את יו"ש? (צילום: מרק ישראל סלם)

 

מאות שלחו מיילים, כתבו טוקבקים והציגו שורה של שאלות נוקבות. אתייחס למרכזיות שבהן:

השתגעת, מה אנחנו צריכים לאזרח עוד 50 אלף ערבים? לפיד צודק. זה באמת מעשה לא ציוני.

אכן, מתן תעודת זהות כחולה ל-50 אלף ערבים אינו צעד ציוני כשלעצמו, כפי שעקירת 150 אלף ישראלים מביתם או ספיגת אלפי טילים על הנגב אינם מעשה ציוני. אבל מדובר רק בחלק מתוכנית כוללת המחזקת את מדינת ישראל ולכן ציונית במהותה. לטעמי, התמורה האדירה שאנו מרוויחים גדולה מהמחיר של קליטת עשרות אלפי ערבים בישראל. בהערת אגב: בשנים האחרונות חדרו לישראל יותר מ-50 אלף מסתננים בלתי חוקיים מאפריקה. לא ראיתי את המבקרים מוטרדים מכך במיוחד.

 

ואם אותם 50 אלף ערבים לא ירצו לקבל מאיתנו אזרחות?

שלא ייקחו. גם במזרח ירושלים, מרבית הערבים החליטו להסתפק בתושבות ולא באזרחות. אך מרגע שהצענו להם אזרחות, טענת האפרטהייד השקרית מאבדת כל תוקף.

 

מה עם גדר הביטחון? אתה מציע לפרק אותה?

לא. הגדר היא ביטחונית, לא מדינית. כל עוד היא מסייעת להגן על אזרחי ישראל היא תישאר במקומה.

 

אתה חי בסרט. אתה נושא ונותן עם עצמך, שזה נחמד, אבל העולם בחיים לא יסכים לכך.

נכון. הנחת המוצא היא שהעולם לא יכיר בריבונותנו באריאל ובצפון ים המלח כפי שאינו מכיר בריבונותנו בכותל המערבי, בשכונות רמות וגילה שבירושלים וברמת הגולן. העולם יתרגל לכך עם השנים.

 

זו לא תשובה מספקת. אתה תקומם עלינו את כל העולם!

לא נכון. אנו, הישראלים, משוכנעים שהסכסוך הישראלי-ערבי עומד בראש העניין העולמי. האמת היא שאנו כבר לא כל-כך מעניינים אף אחד. הכלכלה העולמית קורסת, העולם הערבי מתפרק לרסיסים, מדינות אירופה מאבדות את דירוג האשראי שלהן, והאבטלה העולמית שוברת שיאים. ממש לא מעניין אף אחד מה קורה בבקעת הירדן או בבית אריה.

 

לקראת ספטמבר היה כאן גל התבטאויות על "הצונאמי המדיני" שיכה בנו אם לא נקבל כאן מדינה פלסטינית. בדיעבד, אלו אמירות די מביכות. ספטמבר עבר, וכלום לא קרה. יתרה מכך, הפלסטינים ביטלו למעשה את הסכמי אוסלו בכך שהם הכריזו חד-צדדית על מדינה והתאחדו עם חמאס, כך שגם מבחינת החוק הבינלאומי אנו חופשיים לפעול.

 

טוב, אתה מבין שאין סיכוי שנתניהו יעשה את זה.

זו באמת בעיה. בשבוע שעבר צוינו 20 שנה למותו של מנחם בגין. ב-14 בדצמבר 1981 הוביל בגין את חקיקת "חוק רמת הגולן" שהחיל את ריבונות ישראל בשטח הגולן שעד אז היה תחת ממשל צבאי, ממש כמו יהודה ושומרון כיום. באופוזיציה הזהירו אותו שהוא מוביל לאסון ודאי לישראל. יוסי שריד אמר לו "אתם ממשלה מטורפת, מחרחרת מלחמה". איתן הבר, נושא כליו של רבין, התנבא ש"חוק הגולן לפי הערכות לא מעטות חייב להוליך את הסורים למלחמה. מעל דוכן הכנסת נורתה השבוע הירייה הראשונה במלחמה הבאה".

 

הסופר עמוס עוז כתב כי "הלילה הזה חוגגות בגדד ודמשק בסתר לבן. עוד אחד מיסודות ההיגיון הציוני קרס תחתיו, עוד אחד מן התנאים המוקדמים הנחוצים להחלשתה של ישראל הוגש להן בידי מר בגין על מגש של מליצות רמות". אבל בגין לא פחד, לא נלחץ ולא התקפל. הוא פעל, והשמיים לא נפלו.

 

האם נתניהו יכול לעשות מעשה בגין?

כאן אין לי תשובה.

 

נפתלי בנט, לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגובות מפתיעות. נפתלי בנט
באדיבות דובר יש"ע
מומלצים