שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רוסים מצביעים בישראל: "פוטין טוב ליציבות"

13 קלפיות בישראל ישרתו 160 אלף בני אדם בעלי זכות הצבעה. מצביע אחד מחק את כל המועמדים במחאה, אחרים הביעו תמיכה בפוטין, "כי המועמדים לא רציניים". על שני דברים שררה הסכמה כמעט גורפת: "הוא ינצח ויהיו זיופים, אבל לא פה"

הטחת האשמות עסיסית בפוטין, הצבעות מחאה שמוחקות את כל המועמדים וגם תמיכה במועמד החדש-ישן לנשיאות, שמהווה "התקדמות ואי של יציבות" - הבחירות לנשיאות רוסיה מעסיקות היום (א'), כצפוי, את המדינה הענקית, אבל גם בקלפיות שהוצבו בישראל הרחוקה ניתן היה לזהות להט רב, בקיאות פוליטית ותלונות על ההיצע הדל. מניתוח ראשוני ובלתי רשמי של תגובות המצביעים, ניתן לומר כי פוטין יכול להיות מרוצה מאחוזי התמיכה שלו במזרח התיכון.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

זרם קבוע של תושבי ישראל בעלי אזרחות רוסית - חלק מכ-160 אלף בעלי זכות הצבעה המתגוררים בארץ -  לא נרתע הבוקר ממזג האוויר הגשום והקר, והגיע לשגרירות רוסיה בתל אביב, שם הוצבה קלפי אחת מתוך 13 הפרושות ברחבי הארץ. "אני אוהבת את המדינה שלי, ובעיניי כל אחד שיכול צריך לתת את קולו ולהשפיע", אמרה אנה מפתח תקווה.

 

לעומתה, הביעו מצביעים אחרים תרעומת על שיטת הבחירות ותוצאותיה הצפויות, כהגדרתם. "הזיופים בבחירות היום יהיו אפילו חמורים יותר מאשר בבחירות לדומה, כי לא לנצח בסיבוב הראשון יהיה קטסטרופה עבור פוטין, והוא יודע את זה", הכריז לב גוברמן, סטודנט מסנט פטרבורג, שנמצא בישראל בתכנית חילופי סטודנטים. "במצב כזה, אם הזיופים יהיו חמורים, העם יגיב בצורה קשה עוד יותר".

 

גוברמן לא הפגין אמון גם בשאר המועמדים לנשיאות - ולדימיר ז'ירינובסקי, מיכאיל פרוחורוב וסרגיי מירונוב. "מחקתי את כל השמות והצבעתי למעשה נגד כולם, במחאה נגד ההתמודדות של פוטין", אמר ל-ynet. "אני חושב, כמו רבים מאזרחי מדינתי, שפוטין הוא גנב. בשנים המיותרות בהן עמד בראש המדינה הוא הרס אותה. המתמודדים האחרים אינם שונים ממנו, ולכן הצבעתי כך".

 

פוטין ואשתו יוצאים מהקלפי בבירת רוסיה (צילום: AP) (צילום: AP)
פוטין ואשתו יוצאים מהקלפי בבירת רוסיה(צילום: AP)
 

סטניסלב, מצביע אחר, הודה אף הוא כי "יהיו מעט זיופים", אך העריך כי אלו לא ישפיעו על התוצאות. "מוסקבה וסנט פטרבורג נגד פוטין והפרובינציה בעדו. לדעתי, הוא ינצח. אני הצבעתי למירונוב, הרע במיעוטו. פה בישראל אני בטוח

שאין זיופים".

 

מצביע נוסף שהשתתף בהליך הדמוקרטי הצהיר עם יציאתו מהקלפי על תמיכתו בפוטין. "יש הרבה מועמדים, אבל הם לא רציניים. נכון לרגע זה אין אופוזיציה אמיתית". לדבריו, השיפור הכלכלי במדינה השפיע על הצבעתו. "כל חצי שנה אני מבקר את אמי ברוסיה, ואני רואה שפוטין זו התקדמות יחסית לילצין. מפנסיה שהייתה מגוחכת אמי מקבלת כיום 20 אלף רובלים (כ-680 דולר, פ.פ), ומסכום כזה כבר אפשר לחיות נהדר", אמר ולדימיר.

 

ראיסה, תושבת לוד, הוסיפה אף היא קול לפוטין. "אנחנו אנשים לא צעירים, עברנו הרבה תהפוכות ברוסיה - בשנות התשעים ובתקופת סטלין. חווינו הכול ולכן אנחנו לא מעוניינים בחוסר יציבות נוסף. אני מבינה למה פוטין מתמודד שוב,

כדי שלפחות לתקופה מסוימת היציבות הזו תימשך. כמובן שמתבצעות גם טעויות, אבל מי לא טועה?", תהתה.

 

"כשבמשך 10 שנים הורסים את התקשורת החופשית ואת שיטת הבחירות והממשל, לא יכול להיווצר מועמד עם מספיק כוח כדי להחליף את פוטין", סיכם גוברמן. "פוטין הוא באמת פוליטיקאי פופולרי בארצי, אבל בעיניי הוא צריך לפתוח את הפוליטיקה, למשל על ידי השתתפות בעימות עם מועמדים אחרים, מה שלא עשה מעולם. אם היה מנצח בבחירות הוגנות זה היה נהדר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצבעה בקלפי הרוסית בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
פוטין משלשל פתק לקלפי
צלום: רויטרס
לב גוברמן מצביע בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים