שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד הובס: 75% מהפרלמנט של חמינאי

בתום ספירת כמעט כל הקולות בבחירות לפרלמנט התברר כי במאבק הכוחות בין המנהיג העליון לבין הנשיא רשם הראשון ניצחון מוחץ. כשהאופוזיציה משותקת ואחמדינג'אד חלש, יהיה קל עוד יותר לחמינאי להכתיב את זהות הנשיא שיחליפו בשנה הבאה

נאמניו של המנהיג הרוחני העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, זכו ביותר מ-75% מהמושבים בפרלמנט במסגרת הבחירות שנערכו שלשום. כך נודע בצהריים (יום א') בתום ספירת כמעט כל הקולות. התוצאה צפויה להחליש מאוד את כוחו של הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, שבינו לבין חמינאי ניטש מאבק כוחות בשנה האחרונה. אחמדינג'אד אמור לסיים את תפקידו כנשיא בשנה הבאה.

 

הבחירות ברפובליקה האיסלאמית:

 

לבחירות לפרלמנט האיראני לא צפויה השפעה משמעותית על מדיניות החוץ של איראן, כולל בכל הקשור לתוכנית הגרעין שלה. עם זאת, הן יתנו למחנה של חמינאי יתרון משמעותי במרוץ לנשיאות ב-2013. ההישג של חמינאי הוא בעיקר במישור התעמולתי, שכן הוא הצליח להשתיק כמעט לחלוטין את האופוזיציה, ולהוכיח לכולם שהוא מכתיב את סדר היום.

 

מחמוד אחמדינג'אד אחרי שהצביע בבחירות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מחמוד אחמדינג'אד אחרי שהצביע בבחירות(צילום: MCT)

 

בתום ספירת 90% מהקולות, כך לפי נתוני משרד הפנים בטהרן, התברר כי נאמניו של חמינאי צפויים לזכות בכשלושה רבעים מ-290 המושבים במג'לס, הפרלמנט. במרוץ ל-30 המושבים המוקצים לטהרן מסתמן כי אנשי חמינאי יזכו ב-19 מושבים ואלה של אחמדינג'אד בשאר.

 

אפילו באזורים הכפריים שהיו מעוזיו של אחמדינג'אד נראה כי אנשי חמינאי גרפו כ-70% מהמושבים. מועמדים עצמאיים ונשים הפגינו ביצועים טובים יחסית. תוצאות סופיות של הבחירות צפויות להתפרסם מחר.

 

חמינאי משלשל פתק לקלפי, שלשום (צילום: MCT) (צילום: MCT)
חמינאי משלשל פתק לקלפי, שלשום(צילום: MCT)

 

אתמול הודיע שר הפנים של איראן, מוסטפה מוחמד נג'אר, כי שיעור ההצבעה בבחירות עמד על כ-64%. "האומה האיראנית הגדולה נתנה לאויבים סטירה בפנים", צוטט השר בטלוויזיה האיראנית, "האמריקנים, הציונים והאויבים העלו טענות בנושא. העם סטר להם באמצעות ההצבעה". לא ניתן לוודא כי זה אכן שיעור ההצבעה, וחשוב להדגיש כי למשטר יש

אינטרס להציג שיעור הצבעה גבוה כדי להראות שעדיין יש לו לגיטימציה מהעם.

 

השר האיראני אמר כי אחוזי ההצבעה במחוז טהרן, המרכזי והחשוב ביותר במדינה, עמד על יותר מ-50. מנגד, פרסמו פעילי האופוזיציה סרטונים שהראו לטענתם שהתנועה בחלק מהקלפיות ברחבי המדינה הייתה דלה במיוחד. לא ניתן לאמת את הנתונים גם בשל העובדה כי השלטונות אסרו על משקיפים זרים לפקח על הבחירות וגם משום שהם הגבילו מאוד את תנועת העיתונאים הזרים. דובר מועצת שומרי החוקה, הגוף המפקח על הבחירות, אמר כי אם איראן הייתה מתירה לזרים לפקח על הבחירות הדמוקרטיות, לשיטתם, היה זה "עלבון לאומה האיראנית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. צפויה לו שנה אחרונה קשה
צילום: AFP
חמינאי. על פיו יישק דבר
צילום: AP
מומלצים