שתף קטע נבחר

בורחים מאסד: 2,000 נמלטו תוך שעות ללבנון

הבוקר החל הצבא הסורי להפגיז את עיירת הגבול קוסייר. נשים וילדים נמלטו על נפשותיהם אל השכנה: "אנשים סיפרו שהם ישבו בבית, ופתאום ירו עליהם". אסד עדיין מונע מהצלב האדום להיכנס לזירת הטבח בחומס, באידליב הפך גן שעשועים לבית קברות

בין 1,000 ל-2,000 פליטים סורים נמלטו בשעות האחרונות מסוריה וחוצים את הגבול ללבנון, על רקע האלימות בארצם. כך מסר בצהריים (יום א') גורם רשמי בסוכנות הפליטים של האו"ם. הדיווח תואם עדויות שזרמו לסוכנויות הידיעות מוקדם יותר הבוקר, לפיהן פליטים נמלטים ברגל מאזור עיירת הגבול קוסייר שאותה החלו כוחות הנשיא בשאר אסד להפגיז.

 

דובר ארגון הפליטים של האו"ם, פול קבליירי, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "בין 1,000 ל-2,000 סורים נמצאים בתהליכי כניסה מסוריה ללבנון. המספרים יהיו ברורים יותר בשעות הקרובות. זה מה שאנחנו שומעים מהצוותים שלנו בשטח ומהרשויות המקומיות".

 

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס מוקם יותר כי צבא סוריה החל הבוקר להפגיז את העיירה קוסייר שבגבול לבנון, ותושבים החלו בורחים ברגל אל מעבר לגבול, לארץ הארזים. "אנשים סיפרו שהם ישבו בבית ופתאום החלו ההפגזות והם ברחו", סיפר הבוקר לרויטרס עפיף דיאב מהצד הלבנוני של הגבו, "הם אמרו שזה היה ירי טנקים ומקלעים". דיאב אמר כי ראה בגבול בעיקר נשים וילדים. קולות נפץ מאזור העיירה ניתן היה לשמוע עד לקו הגבול, כ-12 קילומטרים משם.

 

צפו: תושבים בחומס נלחמים על הלחם, בצל המשבר ההומניטרי שם


פעילי אופוזיציה סורים דיווחו היום כי צבא סוריה מפגיז משעות הבוקר המוקדמות גם את העיר רסתאן, כ-20 קילומטרים מחומס. "מאז עלות השמש יש ירי כבד של פגזים על עמדות של עריקים מהצבא בצפון העיר", סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית רמי עבד אל-רחמן, נשיא "הארגון הסורי לשמירה על זכויות האדם".

 

גם בשעות הצהריים עדיין לא התירו שלטונות סוריה לצלב האדום הבינלאומי להיכנס לשכונת באבא עמרו בחומס, מעוזם של המורדים שעליו השתלט הצבא הסורי ביום ה'. עם ההשתלטות על השכונה נמסר מדמשק כי הצלב האדום יוכל להיכנס אליה ולסייע לתושביה הנצורים, אולם סוריה לא עמדה בהבטחתה. בעוד הצלב האדום ממתין מחוץ לשערי השכונה הגיעו ממנה עדויות על טבח שמבצעים נאמני המשטר במתנגדיו: רצח גברים שהועמדו בשורה, שריפות בתים, פשיטות על דירות ומעצרים ללא סיבה.

 

צפו: באידליב אפילו גן השעשועים הפך לבית קברות

 

"קיבלנו אור ירוק, ואנחנו מקווים להיכנס, אנחנו מקווים שהיום הוא היום", אמר הבוקר דובר הצלב האדום בדמשק, סאלח דבקה. הוא סירב למסור פרטים נוספים על השיחות של ארגונו עם סוריה. "אנחנו מודאגים מאוד מהמצב בבאבא עמרו", סיפר. פעילים אמרו כי הם חוששים שהמשטר הסורי מונע מהצלב האדום להיכנס לבאבא עמרו, שכונה שבה כ-100 אלף

תושבים, כדי שלא יוכל להיות עד למעשי הטבח שמתבצעים שם לכאורה.

 

חומס בלהבות (צילום: AP) (צילום: AP)
חומס בלהבות(צילום: AP)

 

בצהריים הודיע הצלב האדום כי החל סוף סוף לחלק סיוע בכפר עדל, כשלושה קילומטרים מחומס. הצלב האדום הודיע כי בכוונתו לעבור גם לשכונות אחרות שבהן מתאכסנות כעת משפחות שברחו משכונת באבא עמרו הנצורה. "זהו צעד חיובי,

אבל אנחנו רוצים להיכנס לבאבא עמרו היום", הדגיש שוב דובר הצלב האדום הבינלאומי הישאם חסן בז'נבה. לדבריו, הציוד שכבר חולק לנזקקים ליד חומס כולל שמיכות וערכות היגיינה. עוד נמסר כי מתנדבים מספקים גם עזרה ראשונה. בעדל משתכנים כעת פליטים רבים שנמלטו משכונת באבא עמרו.

 

רשת "אל-ערבייה" פרסמה היום סרטון הממחיש את המציאות הבלתי נתפשת בסוריה. במחוז אידליב הפך גן שעשועים אחד המיועד לילדים לבית קברות שבו טומנים את גופותיהם של קורבנות המשטר. בין הקברים ממשיכים ילדי האזור לשחק בגן. בין ההרוגים שנטמנים במקום חיילי צבא סוריה החופשית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חופרים קברים באידליב
צילום: AP
הפגנה נגד אסד בסוף השבוע שעבר
צילום: AP
המורדים. באבא עמרו כבר לא בידיהם
צילום: AFP
מומלצים