שתף קטע נבחר

לוביסטים הורחקו, חברת "גלעד" תשוב לפעול

בעקבות הפרסום על פעילותם בבית המחוקקים של שדלנים המקדמים אינטרסים מסחריים, ומתרברבים על אופן השפעתם על חברי הכנסת, נשלל היתר הכניסה של לוביסטים מחברת "גלעד". "מדובר בתופעה שביזתה את כולנו", אומרים בכנסת

צעדי ענישה נגד הלוביסטים שהתרברבו ביכולותיהם להפעיל חברי כנסת: ועדת ההיתרים לעיסוק שדלנים בכנסת, שבה היו חברים יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין (ליכוד), ח"כ יעקב אדרי (קדימה) וח"כ יצחק וקנין (קדימה) החליטה היום (ב') על שורת מגבלות נגד חברת "גלעד יחסי ממשל ולובינג". ההחלטה התקבלה לאחר שהלוביסטים נחשפו מתרברבים על אופן השפעתם על חברי הכנסת במשכן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אשכנזי: עברתי מתקפה, אפיק לקחים מהדו"ח

היסטוריה של מתיחות: כל פגישות אובמה-נתניהו  

 

ביוזמת יו"ר הכנסת ריבלין התקיים באחרונה שימוע בכתב ובעל-פה לבעלי החברה, בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית "עובדה" בערוץ 2. בתחקיר הוצגה פעילותם של השתלנים בכנסת, שנשכרים על-ידי חברות שונות כדי לקדם אינטרסים מסחריים בבית המחוקקים דרך נבחרי הציבור.

 

בהחלטת הוועדה נאמר כי "באמצעות מצלמה נסתרת הובאו באחרונה קטעים מקורס לובינג וקשרי ממשל, שאורגן על-ידי המרכז הישראלי להכשרה פוליטית בשיתוף עם חברת 'גלעד יחסי ממשל ולובינג'. הוועדה רואה בחומרה את יחסם של העובדים כלפי חברי הכנסת והאופן שבו הוצגו על ידם".

 

לפי החלטת הוועדה, ההיתר של אנשי החברה לפעול כשדלנים נשלל למשך 30 יום (והם ישובו בקרוב לפעול בכנסת כרגיל), ההיתר של עובד החברה שצולם כשהוא מתרברב על "תמרון" חברי הכנסת נשלל למשך שנתיים וההיתר של יו"ר החברה נשלל לשלושה חודשים. הוועדה החליטה גם על שלילה על-תנאי למנכ"ל החברה.

"הקטעים האמורים", צוין בהחלטת הוועדה, "כללו תכנים שהועברו בקורס על-ידי מרצים הנמנים עם עובדי החברה ומתארים את שיטות הפעולה".

 

עוד נאמר בהחלטת הוועדה כי "הסברי החברה על כך שממילא נגרמו לה נזקים עצומים וכי הדוגמאות שהובאו התרחשו לפני מספר שנים לא הועילו ובכל זאת הוחלט על הפעלת הסנקציות". יו"ר הכנסת ריבלין אמר בעקבות ההחלטה כי "החריגות בפעילות הלובינג בכנסת כפי שנחשפו בתחקיר הינן חמורות, והסבו נזק כבד לאמון הציבור בכנסת ובחברי הכנסת. עם זאת, לצד חומרת הדברים, הענישה כלפי חברת גלעד צריכה להיות הגונה ומידתית ואני שמח שחברי הוועדה קיבלו החלטה שקולה ומאוזנת".

 

חבר הוועדה, ח"כ אדרי הוסיף: "אני חושב שהוועדה העבירה מסר חשוב היום לכל הלוביסטים שפועלים בכנסת. הם צריכים להבין שחייבים להקפיד על כל הנהלים ושלא יקרו מקרים כפי שראינו כולנו באחרונה. מדובר בתופעה שביזתה את כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חריגות חמורות". ריבלין
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
"תופעה שביזתה את כולנו". אדרי
צילום: יצחק אלהרר סקופ 80
מומלצים