שתף קטע נבחר

נערה עבדה במסעדה עם בנים - וסולקה מביה"ס

בתיכון הדתי שלהבת הדרום בדימונה גילו שאפרת דניאל עבדה ברשת מזון מהיר לצד בנים וקבעו שהדבר מנוגד לתקנון הבית-ספרי. אפרת יושבת בבית במשך שלושה חודשים: "אני שבורה"

הדרת נשים גם בבית הספר: אפרת דניאל, תושבת דימונה בת 18, יושבת זה שלושה חודשים בביתה במקום ללכת לתיכון "שלהבת הדרום" בעיר, שבו היא לומדת. הסיבה: המוסד קבע כי החלטתה של אפרת לעבוד במסעדת מזון מהיר לצדם של בנים, נוגדת את התקנון הבית-ספרי.

 

הדרת נשים בישראל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הפרקליטות: אסור להדיר נשים מפרסומות

חרדים תקפו אשה שתלתה מודעות בבית שמש

 

בית הספר מצדו, מאשים את הוריה של התלמידה על כך שלא התחייבו לתקנון הצניעות ובכך שהם מזלזלים במצב. לטענת התלמידה, חזרתה ללימודים הותנתה בהתחייבות ללכת לסמינר ובכך תימנע ממנה האפשרות להתגייס לשירות לאומי.

 

סיפורה של אפרת דווח ב"רדיו דרום". אמה שלומית, שמגדירה את עצמה כ"מתחזקת", מציינת כי בתה שרויה במשבר גדול. "על מה העיפו אותה מבית הספר? בגלל שעבדה בחופש הגדול? אנחנו מאוד פגועים מכל המצב הזה. כשכל החברות יצאו לטיול שנתי, הבת שלי ישבה בבית ובכתה".

 

לטענת האם, בתה הסכימה שלא לעבוד יותר, אך נדרש ממנה להשלים בכוחות עצמה את חומר הלימוד שפספסה ולהתחייב בכתב שתלך לסמינר. "בדצמבר גילו שהיא עבדה ואמרו לה ללכת הביתה", סיפרה האם. "מאז היא נמצאת שלושה חודשים בבית, בדיכאון. אני לא חושבת שזו בעיה לעבוד במקום מעורב, הרי יש לנו חיים מעורבים".

האם הוסיפה כי "אני כבר לא מתכוונת להחזיר אותה ללימודים.

 

העירייה ניסתה להחזיר אותה והיום ביקשו ממני להגיע לפגישה בנושא. עכשיו הם רוצים שהיא תחזור? מה היא כבר עשתה, ריבון העולמים? במה פשעה? אני רוצה להילחם כדי שלא יעשו את זה לבנות אחרות. פורים אמור להיות הזמן הכי שמח בבית הספר, אבל בפורים הזה הילדה שלי בוכה ואני בוכה איתה".

 

אפרת עצמה סיפרה כי "זה מאוד מרגיז. למה העיפו אותי על כזה דבר? זה היה בחופש הגדול ועכשיו החליטו לסלק אותי. זה מאוד פגע בי, מאוד קשה להיות שלושה חודשים בבית, בלי טיולים ובלי פורים". בנוגע להתניה שלפיה נדרש ממנה ללכת לסמינר אמרה אפרת כי "אני לא רוצה סמינר. אני רוצה שירות לאומי. זה יעזור לי בחיים בעתיד". כעת, נוכח מצבה העגום, החליטה אפרת שבמקום לשבת בבית חסרת מעש, היא חוזרת לשוק העבודה. "הישיבה בבית גורמת לי לדיכאון", הסבירה.

 

"מינימום של תכנים רוחניים"

הרב יעקב חמד העומד בראש בית ספר "שלהבת הדרום" אמר בתגובה כי "לבית הספר יש תקנון וגם האם וגם הבת חותמות עליו. אנחנו מחויבים גם לכל ההורים האחרים. כשאחת הבנות עושה דברים המנוגדים לתקנון מדברים איתה, ובמידת הצורך אף משעים אותה ליום יומיים או מעבר לכך.

מדובר במינימום של תכנים רוחניים. הנערה בכיתה י"ב וחבל לנו שתפסיד את המבחנים. זה שהיא נמצאת בבית כל כך הרבה זמן הוא מחדל של ההורים, שלא באו ואמרו שיתחייבו לתקנון. המנהלת אמורה ליצור איתם קשר בנושא, אך משום מה הם מזלזלים".

 

הרב חמד הכחיש כי נאסר על התלמידה להתגייס לשירות לאומי כתנאי קבלה חזרה ללימודים. "לא ידוע לי על דבר כזה. לאחר סיום המסגרת הלימודית הבת רשאית לעשות כרצונה. אנחנו מכוונים את הבנות ברוח בית יעקב להמשיך לסמינרים ולא מכוונים לדרך הזו של שירות לאומי. בשנה שעברה הלכו כמה בנות לשירות לאומי. לא קרה שום דבר".

 

מעיריית דימונה נמסר בתגובה כי "אמה של התלמידה הגיעה לאגף החינוך בעירייה, ובסיוע קצין ביקור סדיר הגיעו להסדר בו התלמידה תוכל לחזור לבית הספר אם תעזוב את העבודה. אך כעת הבנו שהמוסד מבקש תנאי נוסף. נעשה ככל שיידרש לסייע להחזיר את הילדה למסגרת חינוכית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידה רוצה שירות לאומי
צילום: חיים צח
מומלצים