שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כמוני מסכה: מה הן ארבע המסכות הרומנטיות?

  מה אומר המבנה האישיותי שלכם על ההתאמה הרומנטית שאתם בוחרים לעצמכם, ומה הקשר בין הורמונים לתכונות אופי? רחלי לנגפורד עם מחקר פורימי במיוחד

  חג פורים הגיע, ואתם רצים לקנות מסכות. אתם רוצים להתחפש למישהו אחר, מישהו שאולי אף פעם לא העזתם להיות, להגשים פנטזיה ליום אחד. זה הזמן לבדוק האם אתם מתחפשים למישהו אחר גם במערכת היחסים שלכם. האם אתם משחקים דמות שאינה אתם עצמכם, ומה זה אומר על עתידה של מערכת היחסים שלכם.

   

  עוד בנושא:

  מאחורי מסכה: אני כבר לא יודעת מי אני

  שמתי מסכה על פני ויצאתי למסע כיבושים

  לכולנו יש מסכה זו או אחרת בדייט ראשון

   

  רותי יוצאת עם יואב כבר שלוש שנים. היא זוכרת את היום שבו אמרה לו "כן". הם נפגשו מחוץ לבניין המשרדים בו עבדה, כששניהם יצאו לעשן. רותי היא טיפוס מסודר, שקט ומתוכנן. היא עובדת באותו משרד רואי חשבון כבר חמש שנים, ומתכננת לעבוד שם עד הפנסיה. יואב עשה רושם של הרפתקן שוחר ריגושים, וכשהוא פלרטט איתה באותו היום, היא אהבה את זה כי זה גרם לה להרגיש קלילה וחסרת דאגות.

   

   

  אבל כשהוא ביקש לצאת איתה, היא היססה. כשהוא ראה את זה הוא אמר לה שהיא פשוט מפחדת להתמסר, לא נהנית מהחיים, מקובעת. כשהיא מחתה, הוא אמר לה: "אז נראה אותך זורמת עם החיים, ויוצאת איתי". היא הסכימה כדי להוכיח לו שהוא טועה, ושהיא כן בחורה ספונטאנית, ומאז הם ביחד.

   

  משהו בכל זאת הפריע לה, כי כשיואב נסע למילואים לשבועיים, היא פתאום הרגישה עד כמה נוח לה היומיום בלעדיו. היא החלה להודות בינה לבין עצמה שהיא משחקת עבור יואב (או שמא עבור עצמה) משחק תדמית, ואינה טבעית כשהיא בחברתו.

   

  איזה טיפוס אתה?

  ד"ר הלן פישר, אנתרופולוגית וחוקרת מוח, מצאה שישנן ארבע מסכות שמתאימות לארבעה טיפוסי אישיות שונים. כל אחד מאיתנו מייצג טיפוס אחר מתוך הארבעה, ונמשך לטיפוסים מסוימים מאד בתור פרטנרים רומנטיים. הבעיה היא שאין לנו מושג שאנחנו מנסים להציץ מאחורי מסכות של אחרים כשאנחנו מחפשים אהבה, ולפעמים אנחנו לא שמים לב ששמנו על עצמנו את המסכה הלא נכונה.

   

  אז הנה התשובה לשאלה מדוע חצי מכם מאמינים ש"הפכים משלימים", בעוד החצי השני טוען ש"דומים נמשכים": פישר מצאה במחקריה, שבוצעו על מספר עצום של משתתפים בתרבויות שונות ברחבי העולם, שחלק מתכונות האופי שלנו הן ביולוגיות וטבועות לנו בדנ"א, עוד מימי הציפה הנעימה ברחם. הן קובעות את הטמפרמנטים השונים של אנשים שונים, לפי כמות ההורמונים שיש לנו במוח.

   

  בעקבות אחד ממחקריה, שפורסם ב-2009, טוענת פישר שאנחנו למעשה, מתחלקים לטיפוסים 'דופמינרגים' (בעלי רמות גבוהות של דופמין), טיפוסים 'סרוטונרגים' (בעלי רמות גבוהות של סרוטונין), טיפוסים 'טסטוסטרונים' וטיפוסים 'אסטרוגנים'. בכל סוגי הטיפוסים יש גם גברים וגם נשים. כלומר, המיתוס שטסטוסטרון הוא של גברים ואסטרוגן הוא של נשים, לא תקף לגבי תכונות אופי.

   

  כל אחד מהטיפוסים נמשך לאנשים אחרים, אוהב סוגים שונים של בילויים, מתייחס באופן שונה ליחסי מין כחלק ממערכות יחסים ארוכות, בוחר חברים אחרים ועוד. כשאנחנו מחפשים לעצמנו אהבה, אנחנו סורקים את כל המסכות ומנסים לנחש איזה טיפוס הוא האדם שמולנו. אנחנו מגלים את זה במוקדם או במאוחר, גם בלי שהוא או אנחנו יודעים על כך. המוח מפענח את זה לבד ובמהירות, אפילו כשאתם בוחרים עם מי לצאת מתוך ים של תמונות שנשלחו אליכם מטעם אתרי ההיכרויות.

   

  הטסטוסטרוני מול האסטרוגני, האם תוכלו לנחש מי זה מי? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הטסטוסטרוני מול האסטרוגני, האם תוכלו לנחש מי זה מי?(צילום: shutterstock)

   

  נשף מסכות

  אז בואו נכיר את המסכות הללו יותר מקרוב: מסכת ה Director – המנהל (D): בעלת צורת לסת מרובעת, עצמות לחיים מוגבהות, גשר גבות בולט ומצח גבוה וחלק. מתאימה לנשים ולגברים כאחד - כל אחד לפי מידותיו כמובן. המסכה הזו מאפיינת הרבה סלבריטאים. זוהי גם המסכה שעוטים הטיפוסים ה'טסטוסטרונים'. מיד נראה אילו תכונות אופי מאפיינות אותם ולמי הם נמשכים.

   

  מסכת ה-Negotiator - המגשר (N): בעלת עור חלק ורך, שפתיים מלאות, אף קטן, פנים עגולות, גשר גבות עדין, בקיצור- בייבי-פייס. זוהי מסכת הטיפוסים האסטרוגנים (ויש גם הרבה גברים כאלו). מסכת ה-Explorer – החוקר (E), היא מסכת פנים שמביעות רגשות – כל סוג של רגש נראה על פניה מאד ברור. זוהי מסכת האנשים ה'דופמינרגים'. מסכת ה-Builder – הבונה (B): היא מסכה בעלת פנים ממוצעות ורגילות. אין בה שום דבר יוצא דופן. היא נראית מנומסת וחברותית. זוהי מסכת האנשים ה'סרוטונרגים'.

   

  פישר מצאה שטיפוסי E (החוקרים) נמשכים רק לטיפוסי E אחרים. אלו הם אנשים שמחפשים תמידית אחר חידושים, נוטלים סיכונים, ספונטאניים, אנרגטיים, סקרנים, יצירתיים, אופטימיים, מתלהבים וגמישים מחשבתית. כל זה בגלל שהם נולדו עם גנים שגורמים לרמות גבוהות של דופמין במוחם באופן טבעי.

   

  טיפוסי D (המנהל) לעומתם, נמשכים לטיפוסי N (המגשר), ולהפך. לא משנה מי האישה ומי הגבר – הטיפוס ה'טסטוסטרוני' נמשך לטיפוס ה'אסטרוגני', כיוון שתכונות הטמפרמנט שלהם משלימות זו את זו. ה'טסטוסטרונים' הם ישירים, החלטיים ונמרצים, אנליטיים ורציונאליים, חושבים אסטרטגית ואוהבים אתגרי מחשבה. הם עלולים להיות בוטים ותחרותיים.

   

  הטיפוסים האסטרוגנים שנמשכים אליהם, הם אלו שרואים את התמונה השלמה מתוך מכלול הפרטים, בעלי דמיון מפותח, יכולת מילולית מצוינת, ומצטיינים בקריאת שפת גוף והבעות פנים, ובפענוח רגשות בטונציית הדיבור. הם גם אינטואיטיביים, סימפטיים, מביעים את רגשותיהם ואלטרואיסטים. הזוגות הללו - טיפוס D שמתחתן עם N, הם אלו שאף פעם לא יגמרו להם נושאי השיחה המשותפים - גם אחרי שנים רבות של נישואין. הם יודעים לכבד זה את השקפת עולמו של זה.

   

  ולבסוף, טיפוסי B נמשכים לטיפוסי B אחרים - האנשים ה'סרוטונרגים' אוהבים את הדומה להם, כי הם טיפוסים רגועים, חברותיים, זהירים אך לא פחדנים, שקדנים, נאמנים, מתמידים, אוהבי חוקים ונצמדים למסורת. הם נקראים "בנאים" כיוון שהם מצליחים מאד ביצירת רשתות חברתיות סביבם.

   

   

  כלומר, לפי משנתה של פישר, אצל חצי מהאוכלוסייה "הפכים משלימים" (טיפוסי D ו-N), ואצל החצי השני "דומים נמשכים" (טיפוסי E ו-B). איזה טיפוס אתם? ואיזה בן/בת הזוג שלכם? מלאו את השאלון , השאירו מייל וקבלו תשובה.

   

  מהי הסיבה האמיתית שאוהבים בוהים זה בעיניו של זו, מדוע נשים צריכות לדמיין את הדייט שלהם בתור האבא של ילדיהן לפני שהן מחליטות אם הוא ה"אחד", מה קורה כשאנו שמים את המסכה הלא נכונה, והכי חשוב - איך אנחנו מגלים איזה טיפוס הוא כל אחד, כשאנחנו יושבים זה מול זה בבית קפה ומחליטים להתאהב? הכול בטור הבא.

   

  לכל העדכונים, כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  רחלי לנגפורד, MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה במרכז גלים למימוש הפוטנציאל האישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index open
  היש כמוני מסכה? חה חה
  צילום: Index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים