שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

טיול מסמר שיער: הבושות שעשו הסַפָּרִים בחו"ל

הטיול לאיטליה של מעצבי השיער מישראל הותיר רושם מזעזע: האוטובוס שנשאר מטונף, החאפלות בלובי המלון והסיגריות שכיבו על המזרן בחדר - הישראלי המכוער ממשיך לעשות בושות

"Animals", אמר לי סרג'יו, נהג האוטובוס האיטלקי שבדרך כלל מסיע אותי בצפון איטליה. סרג'יו הוא איטלקי מטורינו, אדיב, קורקטי, לבוש בקפידה ונהג זהיר. כשהוא ראה איך נראה האוטובוס שלו לאחר שהקבוצה ירדה ממנו - אפילו הוא לא הצליח להתאפק.

 

עוד על הישראלי המכוער בערוץ התיירות:

 

"חיות", הוא חזר ואמר והפטיר קללה עסיסית באיטלקית. סרג'יו עובד בחברת אוטובוסים איטלקית ובשנה האחרונה הסיע עשרות קבוצות מישראל. "הישראלים תמיד בסדר", הוא אמר לי, "הם נחמדים, נשמעים להוראות ואני נהנה להסיע אותם, מי הם האנשים האלה, הם ישראלים?" לא ידעתי מה לענות לו, אפילו אני, מדריך טיולים ותיק, התביישתי.

 

בסוף חודש פברואר יצאתי עם קבוצה גדולה של מעצבי שיער לצפון איטליה. הקבוצה היתה מורכבת מישראלים בכל הגילים. הביקורת שאני מעביר פה, לעיתים, נועדה להציב מראה ולהראות איך אנחנו, הישראלים, נראים בעיני המקומיים כדי שהאחרים יטמיעו, ילמדו מזה וינהגו בחו"ל אחרת.


האוטובוס שהשאירו הסַפָּרִים אחריהם (צילום: באדיבות חיים קוזניץ)

 

כל ישראלי בחו"ל הוא שגריר של המדינה

לא תמיד המראה הזו משקפת את מה שאנו רוצים לראות. מניסיוני, אני יודע בוודאות, ואומר זאת לכל קבוצה שיוצאת איתי לחו"ל, שכל תייר ישראלי בחו"ל הוא שגריר שמייצג את המדינה. מקומיים רבים פוגשים לראשונה בחייהם ישראלים ומגבשים את דעתם על המדינה בהתאם להתנהגות התייר הישראלי, שאותו הם פוגשים ולא תמיד זה "משחק לטובתנו".

 

מטבע הדברים, טיול מאורגן מושתת על זמנים שנקבעו מראש. עם הקבוצה שיצאתי התיאומים היו חסרי תועלת, כי הגענו תמיד באיחור. צריך להבין, כשיוצאים לטיול מאורגן עם קבוצה רגילה של אנשים שרכשו כרטיסים במיטב כספם, כמעט ואין תופעות קיצוניות של איחורים ואם יש מישהו שמאחר, אפשר וזה בסדר גמור, להשאיר אותו במלון או במקום אחר ולהמשיך בתוכנית הטיול. הפעם לא יכולתי לעשות זאת. החברה שהזמינה על חשבונה, את מעצבי השיער לטיול, אסרה עלי לעשות זאת.

 

במלונות בהם השתכנו (מלונות מצויינים ברמה של 4 כוכבים) לא ימהרו להבא להשכיר חדרים לקבוצות מישראל. צרחות וצעקות במסדרונות בשעות הלילה הפכו לתופעה קבועה, וכשהתקשרו אלי מהקבלה ואמרו ש"אורחים במלון מתלוננים על הרעש", אמרתי להם שיזמינו משטרה, כי אינני מסוגל להשתלט על הרעש.


מעצב שיער, לא דעת קהל (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

 

מוצרי מזון נפרשו על השטיח

באחד המלונות שבהם שהינו, יצאתי מהמעלית בדרכי לחדרי ונדהמתי לגלות שבקצה המסדרון החליטו כמה מהקבוצה לערוך 'חאפלה'. מוצרי מזון נפרשו על השטיח, משקאות אלכוהוליים עברו מיד ליד וריח עשן סיגריות נישא בחלל. כשהערתי להם התגובה היתה: "מה אסור לאכול ביחד?"

 

בבקרים אני נוהג להגיע בשעה מוקדמת לחדר האוכל שבמלון, כדי לוודא שהכל מסודר וערוך לנוסעים. באחד הבקרים הופתעתי לגלות שם את אחת הנוסעות עם המזוודה. "הגעת מוקדם מאוד", אמרתי לה בחיוך. הנוסעת סיפרה לי בזעם שבבוקר צלצל הטלפון בחדרה. היא חשבה לתומה שזה צלצול ההשכמה שהזמנתי עבור כולם, לכן היא קמה, התקלחה, התארגנה וירדה עם המזוודה להמשך הטיול.

 

רק אז, כשהגיע לקומת הלובי של המלון, אמרה לה פקידת הקבלה שהשעה היא ארבע לפנות בוקר. "כבר לא יכולתי להירדם", אמרה לי המסכנה, "אז נשארתי לשבת בלובי". במהלך ארוחת הבוקר הסתבר שצלצלו באישון לילה לעוד כמה חדרים וחלק מהנוסעים, כשהרימו את הטלפון, שמעו ברקע קולות צחוק חנוקים.

 

תופעות של שתייה לשוכרה היו חלק בלתי נפרד מהיומיום. לא פעם נוסעים לא הגיעו לטיולים השונים, כי הם נותרו מוטלים שיכורים כלוט במיטותיהם. נוסף על כך, לאחר שחזרנו לארץ הגיע לחברת הנסיעות חשבון מאחד המלונות, עבור שני מזרנים שכיבו עליהם סיגריות.

 

עם זאת, אסור לעשות הכללות

הקבוצה הזו לא מייצגת את רוב הקהל הישראלי וגם, את אנשי המקצוע אליו הם משתייכים ואסור לעשות הכללות. במהלך השנה האחרונה יצאתי עם קבוצות ישראליות רבות לחו"ל ובכולן ההתנהגות היתה מופתית. גם בקבוצה שעליה אני מספר היו אנשים אחרים, כאלה שהזדעזעו מההתנהגות הכללית, אך הם לא הצליחו להשפיע וקולם לא נשמע.

 

מדריך טיולים הוא מדריך, הוא לא מחנך, הוא לא מורה בבית ספר ולא מפקד בצבא. כמובן שתפקיד המדריך הוא להעביר בנעימות את תוכנית הטיול ולשלב, בעדינות, את כל התפקידים שאמרתי שהוא לא (מחנך וכו'). עם הקבוצה הזו זה היה בלתי אפשרי. כולי תקווה שמקרים כאלו לא יישנו.

 

  • הכותב מדריך ויועץ טיולים בחו"ל

     
  • אתם בעלי עסק או נותני שירותים מתחום התיירות? נתקלים ב"טיפוסים" כאלה ואחרים? אם יש לכם מה לספר לנו על התייר הישראלי כיתבו לנו למייל: tourism@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיך לעשות בושות. הישראלי במלון (אילוסטרציה)
צילום: אורן אגמון
חיים קוזניץ
מומלצים