שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה טרומית: גיל הנישואים הוגבל ל-18

החוק שלפיו נישואים בישראל יותרו רק מגיל 18 ולא מ-17 כפי שהיה עד כה, עבר בקריאה טרומית. ח"כ לוין: "נציל אלפי נפשות". ח"כ זאב מש"ס: "חשכה בכנסת, בושה וחרפה"

הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה טרומית את הצעת החוק שלפיה הגיל המינימלי שבו יוכל אדם להתחתן בישראל יועלה מ-17 ל-18. בהצבעה בכנסת הצביעו 38 חברים בעד ההצעה, 8 הצביעו נגד ואחד נמנע. החוק עבר בעידוד סיעות האופוזיציה והקואליציה, אך תחת ביקורת קשה של ש"ס.

 

"נישואים רק מגיל 18? חוק שחל רק על חילונים"

 

אל החוק של ח"כ יריב לוין (ליכוד), שמבקש לקבוע את גיל 18 כמינימום לנישואים, צורפו הצעות דומות של חברי הכנסת דב

חנין (חד"ש), אורית זוארץ (קדימה), זהבה גלאון (מר"צ) וחנין זועבי (בל"ד). ביום ראשון אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את ההצעה ובמהלך הדיון במליאה, הודיע לוין כי הוא מקווה להשלים את החקיקה במהרה.

 

"מדובר בתופעה של נישואים מוקדמים שאופיינית לאוכלוסיות מוחלשות יותר. מי בעולם הזה היה מוכן שבתו תתחתן בגיל 17?", שאל ח"כ לוין, "החוק הזה בא להציל את אלו שכופים עליהם להתחתן״. לוין ציין כי נערות המתחתנות בגיל מוקדם נושרות מהלימודים, לא רוכשות השכלה, ואף מפתחות תלות בבעליהן. "אנחנו מצילים כאן מאות נפשות מדי שנה, יהודים ושאינם יהודים, ואני מקווה שיעלה בידינו להשלים את החוק במהרה".

 

אחרי התומכים בחוק עלה לנאום ח"כ ניסים זאב מש"ס ותקף את חברי הכנסת: "לא ראיתי חשכה כזאת בכנסת ישראל כמו

הצעת החוק הזאת", אמר, "תכבדו את האשה ותנו לה להחליט מתי להינשא. ניתנה לאשה בינה יותר מלאיש. 60 שנה היה מותר, מה קרה? פתאום קטסטרופה מהלכת ואתם רוצים להציל את הבנות? יש לנו שליטה על נערות שמוחזקות אצל בדואי? הצביעות פה חוגגת. מדינות רבות ונאורות מאפשרות נישואין בגיל צעיר".

 

ח"כ זאב הוסיף: "פה, איפה שיש פתיחות והפקרות, יש חשיבות לאותו ציבור שאכפת לו ולא רוצה להיות מופקר. בשתי דקות

מתקבלת החלטה? אתם תכפו על ציבור שלם מה לעשות ואיך לנהוג בדרך החיים שלו? בושה וחרפה".

 

סגנית השר לקידום צעירים וסטודנטים, ח"כ גילה גמליאל, אמרה בעקבות אישור החוק בקריאה טרומית: "נישואי קטינים אינם מאפשרים רכישת השכלה גבוהה, פוגעים בפוטנציאל הניידות החברתית של בני הנוער, ומנציחים מעגל עוני בין-דורי. חוק העלאת גיל הנישואין יאפשר לקטינים לממש את הזכות לחוק חינוך חובה במלואו, עד הגיעם לגיל 18".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מדינות נאורות מאפשרות נישואין בגיל צעיר" (אילוסטרציה)
צילום: index open
ח"כ גילה גמליאל
מומלצים